15 rokov po zlate z MS, 6. časť - ZÁPASY: FIN – SVK

Píše sa rok 2002 a na Slovensku vládne hokej. Po nešťastnej olympiáde málokto verí Filcovej družine, ktorá mieri do Švédska...

Diskusia  (0)

PREDOŠLÁ ČASŤ

Zápas základnej skupiny: FÍNSKO – SLOVENSKO

O súperovi:

Náš záverečný súboj v úvodnej fáze turnaja bude podľa predpokladov súboj o prvé miesto v skupine B. Presne to isté platilo aj pred rokom, kedy sme súboj o prvé miesto B skupiny prehrali s Fínmi 2:5. Oboch nás potom vo vyraďovacej fáze porazili Česi. Pravda, nás už vo štvrťfinále, Fínov až v súboji o zlato. Máme teda dočinenia s vicemajstrami sveta, ktorí už štyrikrát v rade brali z MS medailu a ktorí tiež nie sú spokojní so svojím vystúpením na februárovej Olympiáde. V NHL pôsobilo túto sezónu dovedna 42 fínskych hokejistov, ale len zhruba polovica z nich hrala v prvom tíme NHL pravidelne. V doterajších dvoch zápasoch na majstrovstvách Fíni ešte ani len neinkasovali, Ukrajincov porazili 3:0 a Poliakov 8:0.

Rovná desiatka hokejistov nášho protivníka hrala tento rok v NHL, a niektorí ďalší v nej hrali v minulosti. Najväčšou hviezdou je pravdepodobne jeden z najproduktívnejších obrancov NHL Janne Niinimaa – v tomto ročníku zaznamenal v drese Edmontonu 44 bodov. Iba o dva menej má obranca Nashvillu Kimmo Timonen. Dobrú sezónu má za sebou aj Toni Lydman z Calgary. V útoku je zaujímavým menom hlavne 23-ročný center Floridy Olli Jokinen a jeho presne o rok mladší klubový spoluhráč Niklas Hagman. Pozor si treba dať aj na skúsených útočníkov fínskej SM-Ligy – centra Ojanena a bombardéra Viitakoskiho. V bráne je to takisto nabité, jednotkou bude pravdepodobne Edmontonský Jussi Markkanen. Dvojka Norrena mal výborné čísla z fínskej ligy a 18-ročný Lehtonen by mal byť tento rok po vydarenej sezóne v Jokerite medzi prvými draftovanými hráčmi NHL. Druhým benjamínkom mužstva je mladý Miettinen, ktorý mal v najvyššej fínskej lige bod na zápas. Jeho protipólom je dobrý kamarát Róberta Švehlu, 38-ročný rekordér Raimo Helminen, ktorý sa na tomto turnaji pravdepodobne dostane na svetovú prvú priečku v počte reprezentačných štartov za svoju krajinu. Zápas so Slovenskom bude jeho 319. vo fínskom drese.

Pred zápasom:

Do bránky nastúpi prvýkrát Ján Lašák, ktorý však dva týždne nechytal žiadny zápas. Ostáva veriť, že príliš nevytuhol. Jeho náhradníkom bude Šimonovič. Zostava ostane taká istá, zmení sa ale zloženie útokov. Bondra a Šatan nebudú v tej istej formácii a Hlinka bude tentokrát robiť centra medzi Bartečkom a Šatanom. Hurtaj s Heclom sa zatiaľ dopísania na súpisku stále nedočkali.

Obranca Nashvillu Jere Karalahti pred zápasom povedal: „V tíme Predators je mojím spoluhráčom Vlado Országh, dobre sme si rozumeli. Teraz však nastúpime v rôznych tímoch a Vlado bude mojím nepriateľom. Nemyslím si však, že by som si ho mal na ľade osobitne všímať. Fínsko aj Slovensko postúpia do druhej fázy šampionátu, preto sú body zo vzájomného zápasu dôležité.“

Priebeh:

Utorok 30. apríla 2002

16:00

Göteborg, hala Scandinavium

Zostavy:

Slovensko: Lašák - Milo, Štrbák, Lintner, Smrek, Bača, Čierny - Bondra, Rast. Pavlikovský, Petrovický - Šatan, Hlinka, Bartečko - Országh, Pucher, Uram - Tomík, Somík

Fínsko: Markkanen - Koivisto, Niinimaa, Nummelin, Lydman, Tuulola, Pirjetä, Karalahti, Timonen - Kallio, Jokinen, Hagman - Aalto, Ojanen, Rintanen - Miettinen, Niko Kapanen, Pärssinen - Lind, Helminen, Viitakoski

LEKCIA OD SEVERANOV

Začiatok nám podobne ako v predošlom zápase vôbec nevyšiel. Prvou strelou na našu bránku sa náš súper v 2. minúte ujal vedenia. Po chybe našej obrany nás tretí útok Fínska rozobral a Pärssinenova strela za pomoci teči Miettinena prepadla cez Lašáka za bránkovú čiaru. Diváci v hale Scandinavium sa v 10. minúte stali svedkami niečoho nezvyčajného. To, že by kanonier Peter Bondra zhodil rukavice a zapojil sa do bitky na ľade, mohli len sotva doteraz vidieť. To presne sa ale stalo. Do výmeny názorov s Fínmi sa pri mantineli pustil Pavlikovský, na pomoc mu prišiel práve Bondra, ktorého tam atakoval Aalto. V tej chvíli nám tuhla krv v žilách a dúfali sme, že sa náš útočník nezraní. Potom v 14. minúte, keď sme hrali v oslabení, prebral Kallio prihrávku na stredovej čiare, nabral rýchlosť, prešiel cez našu obranu ako nôž maslom a pomedzi Lašákove betóny zvýšil na 2:0. Napriek viacerým šanciam na oboch stranách sme už gól v prvej tretine nevideli.

V druhej tretine bolo vidieť viacero gólových príležitostí oboch tímov, na gól sme si však museli počkať na jej koniec. Medzi tým sme videli nejednu nepresnosť rozhodcu, na ktorého budú mať naši hráči určite ťažké srdce. Veľa oslabení nám ubralo sily, Lašák však dlho držal mužstvo. Napokon sa ale tri minúty pred koncom puk po nepresnej fínskej strele odrazil od zadného mantinelu k dvojici Hagman - Lintner. Fínsky zakončovateľ v tejto situácii Lintnera vyškolil a zoči voči nášmu brankárovi nekompromisne zvýšil na rozdiel troch gólov. Fíni nás v tejto tretine prestrieľali 15:8.

Na začiatku poslednej tretiny mal veľkú príležitosť znížiť Šatan, ale nepresadil sa. To sa napokon podarilo v 45. minúte po vyhratom buly Petra Puchera strelou od modrej Dušanovi Milovi, ktorý odklial čaro Markkanena. Opäť sme videli aj pár „kiksov“ rozhodcu, najmä pri zákroku na Pavlikovského, po ktorom prišiel o časť zubu a na ľade sme videli aj krv. Píšťalka ostala v tomto prípade nemá. Napriek viacerým šanciam sa nám už ďalší gól nepodarilo pridať. Na druhej strane nejednu nebezpečnú akciu Suomi kryl náš Lašák. V záverečnej powerplay Fíni netrafili prázdnu bránku Slovenska, ale mrzieť ich to nemuselo. Naďalej totiž kráčajú turnajom bez prehry. Janko Lašák po tomto zápase ťahá negatívnu sériu piatich prehier na MS v rade.

Obrázok blogu

Sumár:

Po zápase:

Ján Filc: „S Fínmi sme zviedli vyrovnaný duel, o čom svedčí aj vyrovnaný pomer striel 31:31. Škoda však prvých dvoch hlúpych gólov. V zápasoch s ťažkými súpermi musíme premieňať gólové príležitosti, súper ich využiť vedel. Jano Lašák nemal najšťastnejší vstup do zápasu. Tie prvé dva góly boli určite chytateľné. Ale potom sa upokojil a vyriešil viaceré nebezpečné situácie.“

Peter Bondra: „V tretej tretine to bolo dobré, lenže to nestačilo. Také nasadenie a tempo treba ukázať hneď od začiatku, aby aj súper urobil pod tlakom chyby. Čo sa týka bitky, s Aaltom sme sa neudierali, akurát sme sa trocha popasovali. V NHL sa za to dávajú len 2 minúty. Toľko trestných minút v jednom zápase si veru nepamätám. Bol som však v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. V tej chvíli sa v mele pri mantineli na Rasťa Pavlikovského hrnuli dvaja Fíni, tak som mu chcel pomôcť. Aalto to využil a pustil sa do mňa. Viem, bola to moja chyba. Mužstvu pomôžem viac, keď budem na ľade a nie na trestnej lavici.“

Ján Lašák: „Mužstvo hralo dobre, ja som ho v úvode nepodržal. Druhý gól som mal jednoznačne chytiť, pri prvom predo mnou prebehol fínsky útočník a puk som stratil z dohľadu. Potom som sa uchytil a už som chytal v pohode. Dlhší čas som nebol v zápasovom rytme, trochu som to cítil. Ak dostanem šancu, verím, že sa budem zlepšovať.“

Radovan Somík: „Dostali sme poriadnu lekciu z efektivity. Zápas bol totiž vyrovnaný na šance i nasadenie, ale my sme zlyhali v koncovke.“

Dušan Milo (v zápase 1+0): „Mieril som nad Markkanenovu vyrážačku, v tréningu si to skúšam proti Šimonovičovi. Vyšlo to. Mám prvý gólový zápis na majstrovstvách sveta, ale viac by potešil, keby sme zápas vyhrali.“

Miroslav Šatan (najlepší hráč SVK tímu): „Začali sme zakríknuto, čakali sme s čím na nás Fíni vybehnú. Celkove však naša hra nebola zlá. Znova sa však objavili chyby, ktorých sa treba vyvarovať. Pri prvom góle sme nevyhodili puk z obranného pásma, pri druhom vznikla medzera medzi obrancami a útočníkmi. Sú to detaily, na ktorých musíme stále pracovať. V porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi sme sa viac koncentrovali na obranu, súper sa len výnimočne dostal do prečíslenia. Zlepšujeme sa za pochodu. Ani americký rozhodca nemal svoj deň. Sám to priznal po zápase. V tretej tretine som ho upozorňoval na krosček fínskeho hráča na Pavlikovského. Rasťo krvácal na tvári, no rozhodca nevylučoval. Vraj tú situáciu nevidel. Tak som mu vravel, že za jeho chybu pyká naše mužstvo. Mali sme hrať presilovku. Potom sa snažil chyby kompenzovať. Pískal zle, ale nebol príčinou našej prehry.“

Tomi Kallio (v zápase 1+1): „Vedeli sme, že to bude fyzicky náročný súboj a splnilo sa to. Slovensko bolo dosiaľ najťažším súperom na tomto šampionáte. Zápas bol vyrovnaný, myslím si, že sme mali viac šťastia. Nevylučujem, že so Slovenskom sa ešte môžeme stretnúť v záverečnej fáze majstrovstiev.“