Najlepší hokejoví reprezentanti Bieloruska – historický "Dream team"

TOP 23 bieloruských hokejistov, alebo aká by bola hypotetická, historicky najlepšia zostava bieloruskej hokejovej reprezentácie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zdravím Vás! Pripravil som si pre hokejových zanietencov ďalšiu fajnšmekrovinu. O rôznych štatistikách som už napísal veľa (linky na konci článku). Tentokrát som sa rozhodol zostaviť rebríček, alebo inak povedané taký All-stars tím reprezentantov niektorých krajín.

Pre takých, ktorí sa nad rebríčkom plánujú zhroziť, najprv pár poznámok:

  • v prvom rade ide o MÔJ SUBJEKTÍVNY POHĽAD

  • zostava je zložená z 13 útočníkov, 7 obrancov a 3 brankárov ( + honorable mentions pre tých, ktorým tesne „ušla nominácia“)

  • hráč musel reprezentovať svoju krajinu na veľkom turnaji (takže Makarov a Krutov nebudú v ruskej zostave, reprezentovali iba Sovietsky Zväz; rovnako v slovenskej nebude Golonka či Lukáč atď)

  • hráči nesmú byť naturalizovaní (žiadni Kanaďania v zostavách Bieloruska, Švajčiarska, ...)

  • príliš mladí hráči sa napriek obrovskému potenciálu nemusia do TOPky dostať, ešte je priťažké ich zaradiť.

Ďalšie krajiny tu: ČeskoFínsko,Kanada, Lotyšsko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Spojené Štáty, Švajčiarsko, Švédsko, zvyšok sveta

Obrázok blogu

V tomto článku rozoberiem BIELORUSKO. Tak poďme na to.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď korene samotného Wayna Gretzkeho siahajú do Bieloruska, veľa hokejových hviezd sa tu nenarodilo. Najlepší hráči boli prevažne útočníci a všeobecne hráči, z ktorých väčšina už s hokejom skončila. Niet divu, že po odchode tej lepšej generácie strieda bieloruský národný tím A-kategóriu s nižšou divíziou.

ÚTOK:

13. útočník – Sergej Demagin

Aktuálne hráč kazašskej ligy, ktorý si však pripísal aj 330 štartov v KHL a Bielorusko reprezentoval na piatich MS. V KHL si 5 sezón držal slušný štandard, dvakrát prekonal 15-gólovú hranicu. Jeho výkonnosť však rýchlo klesla, a tak sa vytratil ako z KHL, tak aj z bieloruskej reprezentácie.

SkryťVypnúť reklamu

12. útočník – Andrej Stepanov

Stále aktívny hráč má za sebou 4 stovky zápasov v KHL, z toho takmer polovicu v iných kluboch ako v Dyname Minsk. Nikdy však práve nežiaril produktivitou. Svoju krajinu reprezentoval na piatich MS so štatistikou viac ako pol bodu na zápas.

11. útočník – Alexander Andrijevskij

7-násobný účastník MS, z toho štyroch A-kategórie bol dlhoročným kapitánom Bieloruska. Nemalým dielom prispel k postupu Bieloruska z C-kategórie do „A-čka“. Bol dosť dobrý na to, aby v mladom veku reprezentoval ZSSR v kategórii do 18 rokov. Vyskúšal si zámorie, kde v už neexistujúcej IHL patril medzi ťahúňov a jeden štart si pripísal aj v NHL. Neskôr hviezdil vo fínskej lige a hral aj v Nemecku. Donedávna bol trénerom Soči v KHL.

SkryťVypnúť reklamu

10. útočník – Andrej Skabelka

V našich ušiach vtipne znejúce priezvisko nosil hráč, ktorý je aktuálne trénerom Jaroslavľu (už jeho piaty tím KHL). Patrí medzi starších, a tak už nestihol KHL ako hráč. Za to v ruskej lige pôsobil roky (511 zápasov) a darilo sa mu hlavne v Jaroslavli a v Kazani. Svoju krajinu reprezentoval na 12-tich MS (6× A-kategórie). Bol viac nahrávačom; na MS 2006 v Rige si v 7 zápasoch pripísal štatistiku 2+7.

9. útočník – Andrej Kovaľov

Výborný strelec, ktorý hral sovietsku ligu, chvíľu v zámorí (AHL, ECHL) a potom prežil hviezdne roky v nemeckej DEL. V nej mal na konte približne bod na zápas, a aj preto ho sústavne volali reprezentovať – 8 MS (5× A-kategória). O jeho kvalitách svedčí aj účasť na niekoľkých turnajoch ešte v družstve Sovietskeho Zväzu (najviac MS do 20 rokov, z ktorých má zlato).

SkryťVypnúť reklamu

8. útočník – Alexej Ugarov

Hráč, ktorý sa 10-krát predstavil na MS A-kategórie odohral viac ako štyristo zápasov v KHL (152 bodov) a vyše stovku pridal ešte pred jej vznikom v ruskej lige. Počas kariéry v žiadnom väčšom klube nehviezdil. Bol prevažne strelcom a aj väčšinu jeho bodov tvorili góly. Najviac ich v jednej sezóne KHL strelil 17.

7. útočník – Oleg Antonenko

10× na MS, z toho 7× A-kategória a v nej 15 gólov v 40 zápasoch. 523 zápasov v najvyššej ruskej lige za niekoľko tímov. Najviac sa zapísal v Čerepovci a Nižnekamsku približne na prelome milénia. K tomu pridal ešte ďalších 86 zápasov v KHL ku koncu kariéry, kedy ako veterán ešte stále patril k ťahúňom.

6. útočník – Konstantin Koľcov

Rodák z Minsku, ktorý už v 16-tich rokoch štartoval v ruskej Superlige, bol draftovaný v NHL už v prvom kole. Avšak potenciál, ktorý v ňom videli, príliš nenaplnil. Odohral jedinú kompletnú sezónu – za Pittsburgh. Dal v nej 9 gólov a prihral na 20. Väčšie úspechy dosiahol v Rusku. V ňom získal dva tituly s Ufou – jedenkrát ešte v ruskej lige, druhýkrát už v KHL. Rátajúc obe tieto ligy, odohral v Rusku vyše 6 stoviek zápasov, k tomu 144 v NHL. Plus 10 turnajov MS (9× A-kategória).

Konstantin Koľcov
Konstantin Koľcov 

5. útočník – Alexej Kaľužnyj

Stálica v bieloruskom drese, dvojnásobný víťaz ruskej Superligy a matador, ktorý až do konca kariéry patril k lídrom. Zámorie síce neokúsil, ale v takom Omsku naňho spomínajú v najlepšom. V Superlige mal v dvoch sezónach viac ako bod na zápas a aj po vzniku KHL (to už mal po 30tke) mal slušné čísla. V oboch ligách odohral dokopy takmer tisícku zápasov, keby pripočítam play-off, tak cca 1160. 14-krát hral na MS (12× A-kategória). Na MS 2015 v Česku si s kapitánskym „C“ pripísal v 8 zápasoch 5 gólov a 5 asistencii.

Alexej Kalužnij
Alexej Kalužnij 

4. útočník – Vladimir Cypľakov

Už je to takmer rok, čo tento svet opustil jeden z najlepších bieloruských útočníkov. Zlatý medailista z MS do 20 rokov (so ZSSR) a hráč, ktorý si odkrútil viac než tristo zápasov v NHL (170 bodov). V jeho zrejme najlepšej sezóne nazbieral v drese LA Kings 52 kanadských bodov. Po odchode zo zámoria ešte dohrával v ruskej Superlige. Vždy ochotne reprezentoval, zahral si na šiestich MS (4× A-kategória). Raz na jednom turnaji MS nižšej divízie nazbieral v piatich zápasoch 18 bodov. Po skončení hráčskej kariéry sa venoval trénerstvu. Bielorusko v ňom stratilo množstvo užitočných skúseností. Česť jeho pamiatke.

Honorable mentions

Sem som vybral Andreja Stasa, ktorý ešte stále aktívne hráva v KHL za Omsk, v lige má cca 600 odohratých zápasov, avšak od kľúčového hráča má ďaleko. O 20 rokov starší Vasilij Pankov, ktorý vám môže byť známy napr. z 3-ročného pôsobenia v Slovane (ešte v extralige) patril v ruskej Superlige medzi solídnych útočníkov. Obaja odohrali v bieloruskej reprezentácii kvantum zápasov.

3. útočník – Sergej Kosticyn

Má iba 33 rokov, no už vyše roka nehráva hokej. Napriek tomu si tento v 7. kole draftovaný hokejista vydobyl slušné meno na oboch brehoch Atlantiku. Hviezdil v zámorskej juniorke, presadil sa do NHL na tri a pol stovky zápasov (176 bodov) za Montreal a Nashville. Neskôr pridal ďalšie tri stovky zápasov v KHL. Výbornú formu ukázal najmä na MS 2014 a 2015 – dokopy 16 zápasov, 5 gólov a 10 asistencii.

2. útočník – Andrej Kosticyn

Starší brat Sergeja hokej stále hrá a v rámci KHL stále dosahuje pekné čísla. Už 5-krát presiahol 30-bodovú hranicu. Ale ešte predtým odohral takmer 400 zápasov v NHL, kde strelil stovku gólov a zaknihoval vyše 200 bodov. Rovnako ako jeho mladší brat, začínal v Montreale, kde odohral väčšinu zámorskej kariéry. Dokopy absolvoval 10 MS A-kategórie a jedenkrát štartoval aj v nižšej divízii. V reprezentácii zväčša striedal výborné výkony so slabými.

Andrej Kosticyn
Andrej Kosticyn 

1. útočník – Michail Grabovskij

Aj posledný hráč z prvej trojky je draftovým výberom Montrealu. Aj keď je od Kosticynovcov starší, do NHL sa dostal napevno až po nich. V sezóne 2007/08 si všetci traja zahrali v prvom tíme. Potom ale Grabovskij zamieril do Toronta, kde odohral svoje životné sezóny. Vyše dvesto bodov v 340 zápasoch a potom ešte solídne pôsobenie v Rangers a Washingtone. Proti nemu ale boli zranenia. V drese Bieloruska mal na ôsmych MS A-kategórie štatistiku takmer bod na zápas. 4-krát sa stal najlepším bieloruským hokejistom.

OBRANA:

7. obranca – Vladimir Kopať

Aj medzi obrancami sa vyskytol jeden s úsmevným priezviskom. Momentálne tréner Jaroslavľu zaň predtým nastupoval aj ako hráč, ešte v ruskej Superlige. V nej v drese viacerých klubov odohral 362 stretnutí. V reprezentácii nastúpil na 10 MS (6-krát v A-kategórii). Pred aj po pôsobení v Rusku pozbieral dokopy 5 titulov v domácej lige. Jeho najhviezdnejší moment bol iste víťazný gól v zápase so Švédskom na Olympiáde 2002, po ktorom Bielorusko senzačne postúpilo do semifinále.

6. obranca – Oleg Chmyl

Hráč, ktorý si pamätá ešte sovietsku ligu, si logicky obliekal bieloruský dres na ceste z „C-čka“ do A-kategórie. Zhruba 12 rokov prakticky nechýbal v nominácii do reprezentácie. Poctivý defenzívny zadák zanechal najväčšiu stopu v Lade Togliatti v ruskej Superlige. V najvyšších ruských ligách odohral viac ako 5 stoviek zápasov.

5. obranca – Jevgenij Lisovec

Tento 26-ročný hráč už odohral v KHL viac než 300 zápasov a rozhodne nevyzerá, že by plánoval skončiť. V Dyname Minsk bol ťahúňom, aktuálne má defenzívnejšie úlohy v Ufe. Za svoju krajinu už stihol odohrať 5 MS, z toho 4-krát v „A-čku“. Aktuálne zrejme lepšieho obrancu v Bielorusku nenájdete.

4. obranca – Vladimir Denisov

360 zápasov v KHL, viac ako sto v AHL a pár zápasov v najvyššej fínskej či švajčiarskej súťaži. Niet divu, že po ňom tréneri reprezentácie siahali často. 10-krát hral na MS A-kategórie, jedenkrát bol kapitánom. Defenzívny obranca bol najväčšiu časť svojej kariéry oporou domáceho KHL tímu Dynamo Minsk.

Honorable mentions

Sem sa zmestil ešte jeden hráč – Nikolaj Stašenko. Viac ako 400 zápasov v KHL a ešte stále hrá (aj keď aktuálne už bieloruskú súťaž). Bývalý defenzívny pilier Čerepovca hral za Bielorusko na piatich MS.

3. obranca – Dmitrij Korobov

Ak má Lisovec nejakého konkurenta o to, kto je aktuálne najlepší bieloruský obranca, je ním Korobov. Je to dokonca jeho spoluhráč z Ufy. Vyššie v rebríčku je hlavne preto, že je starší. V KHL toho odohral o čosi viac, a dokonca sa presadil aj v zámorí. Ak tak môžme nazvať tri štarty v NHL a viac než 130-zápasovú porciu v AHL. A to ani nebol draftovaný. Za reprezentáciu odohral 8 MS, vždy s defenzívnymi úlohami.

Dmitrij Korobov
Dmitrij Korobov 

2. obranca – Oleg Mikuľčik

Účastník MS do 18 aj do 20 rokov ešte v drese ZSSR. Takže, ako správne hádate, jedná sa o hráča, ktorý už dávno s hokejom skončil. V sovietskej lige hrával dlhé roky za Dynamo Moskva (tristo zápasov) a po páde režimu to takmer 6 rokov skúšal v zámorí. Dotiahol to až do NHL, kde za Winnipeg a Anaheim nastúpil na pár zápasov. Viac hviezdil v AHL a po návrate do Európy odohral ešte pár rokov v ruských ligách.

1. obranca – Ruslan Salej

Vybrať jednotku v obrane Bieloruska nebolo nijak náročné. V tejto krajine mali iba jedného naozaj hviezdneho zadáka. Viac ako 900 zápasov v NHL je už nejaké číslo. Najviac toho odohral za Anaheim. Poslednú zámorskú sezónu hral v Detroite. Následne si chcel predĺžiť kariéru v KHL, kde sa bohužiaľ upísal Jaroslavľu... Z toho plynie, že Ruslan Salej je druhým nebohým hokejistom v tomto zozname.

Ruslan Salej
Ruslan Salej 

BRANKÁRI:

Honorable mentions

Do prvej trojky sa tesne nevošiel Leonid Fatikov. Za Bielorusko štartoval na viacerých vrcholových turnajoch, ale málokedy ako jednotka. Chytal druhú sovietsku ligu a neskôr 4 roky aj v ruskej Superlige.

3. brankár – Sergej Šabanov

10-krát bol na MS, z toho 8-krát v A-kategórii. Ale väčšinou len kryl chrbát iným brankárom. Vrchol reprezentačnej kariéry prišiel nepochybne na Olympiáde 2002, kde bol práve on jednotkou v tíme, ktorý nečakane skončil na štvrtej priečke. V ruskej Superlige chytal v dvoch stovkách zápasov, hlavne za Novokuzneck.

2. brankár – Vitalij Kovaľ

Dve stovky zápasov v KHL a ešte nejaké drobné pridal pred jej vznikom v Superlige. V klubovom hokeji sa mu darilo hlavne v Nižnom Novgorode. Za Bielorusko bol nominovaný na 7 MS, kde stál v bráne dohromady v 26 zápasoch. Najviac sa mu darilo na MS 2012, kde mal 92% úspešnosť a menej ako tri inkasované góly na zápas.

1. brankár – Andrej Mezin

Jednotkou dreamteamu nemôže byť nikto iný. Stabilná opora reprezentácie, ktorá vedela dvíhať tlak favorizovaným súperom. Skoro 60 zápasov odchytaných na MS A-kategórie. Viackrát z turnaja odchádzal s úspešnosťou nad 94%. V roku 2005 dokonca odchytal 5 duelov s 97,1% a priemerne jedným inkasovaným gólom na zápas. V náročnej sezóne poznamenanej štrajkom NHL (keď na MS mali viaceré krajiny nabité tímy) pomohol Bielorusku k 10. miestu. Dovedna 4-krát sa stal najlepším hokejistom Bieloruska.

Andrej Mezin
Andrej Mezin 

Tak a to je vše přáleté. Súhlasíte s vybranými hráčmi a poradím? Vaše názory (ak budú napísané konštruktívne) si rád prečítam v diskusii ;)

BONUS VIDEO MICHAIL GRABOVSKIJ:

Ďalšie krajiny: Česko, Fínsko, Kanada, Lotyšsko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Rusko, SlovenskoSpojené Štáty, Švajčiarsko, Švédsko, zvyšok sveta

Linky na ďalšie články:

Hokejové zaujímavosti - 1. časť

Hokejové zaujímavosti - 2. časť

Hokejové zaujímavosti - 3. časť - draft

Hokejové zaujímavosti - 4. časť - Keby bolo keby

Hokejové zaujímavosti - 5. časť - Ktorá liga je najviac vyrovnaná?

Ako si Slovensko vodí v NHL v porovnaní s inými krajinami?

Slovenská a česká hokejová stopa v zahraničných ligách

Reprezentanti dvoch krajín - naturalizovaní hokejoví prebehlíci

Ako veľmi dominujú domáci hráči európskym hokejovým ligám?

NHL - Najlepší vek; Najlepší hráč; Najväčší smoliar atď.

NHL - 500-góloví hráči, cesta do "Triple gold" klubu, víťazný gól znamenajúci Stanley Cup

NHL - 100gólová sezóna hráča; najhoršia tímová sezóna, NAJ vzdialenosti tímov

Slováci v československom drese, hlavné mestá v lige, hráči končiaci kariéru (ako víťazi)

NHL – zranenia, trestné minúty, logá klubov. Alebo čo keby sa vrátili remízy?

Ďalšie moje články napísané pre REFRESHER.sk tu a pre vedelisteze.sk tu.

Martin Zachar

Martin Zachar

Bloger 
  • Počet článkov:  174
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Neobyčajne obyčajný človek, ktorého svet zrkadlia jeho verše :))) Zoznam autorových rubrík:  Básne - nezaradenéBásne - humornéZaujímavostiMS 2002Súkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu