Pred necelým rokom najali perspektívneho mladého kouča Országha a deklarovali nový prístup. Hovorilo sa o platení výplat načas, vyrovnaní záväzkov, väčšom priestore v tíme pre domácich hokejistov, či o včasnom skladaní kádra. Krátko po začatí aktuálnej sezóny však už bolo bohužiaľ jasné, akým smerom sa bude Slovan v KHL opäť uberať.
Výplaty? Opäť meškali. Staré dlžoby? Nesplatené. Skorší začiatok skladania mužstva? Snahu uprieť nemožno, ale opäť to do veľkej miery marila zlá finančná povesť klubu. Kvalitných hokejistov bolo skrátka ťažké presvedčiť na neistoty. Napokon na klub dopadla nejedna kríza, samotná súťaž zakázala Slovanu podpisovať nových hráčov a bolo vymaľované. 13-zápasová a potom 10-zápasová séria prehier a už v polovici januára strata šance na play-off.

Niekoľkokrát pokorený negatívny divácky rekord na štadióne, posledné miesto v tabuľke a pomyselné preteky s futbalovým Slovanom, kto má v kádri viac cudzincov. Pri poslednej zmienenej pripomienke je však na mieste zdôrazniť, že tento trend je u nás (a tiež vo svete) zjavný. A aj v iných športoch. Zostavy niektorých špičkových futbalových, hokejových či basketbalových tímov sa u nás neopierajú o Slovákov doplnených legionármi. Býva to skôr naopak. (Keď sa košický futbal chcel zachrániť v druhej lige, prišlo doň naraz na skúšku 7 Brazílčanov; HC B. Bystrica jednala nedávno s tromi slovenskými obrancami a napokon do tímu dotiahli kanadského atď).
V nasledovnej štatistickej analýze vám ukážem, ako sa výkonnosť „belasých“ vyvíjala od vstupu do KHL. Tiež si posvietim, nakoľko bol kostrou našej reprezentácie a porovnám to s ostatnými neruskými klubmi KHL.

Porovnania/tabuľky/grafy budú väčšinou z:
Poslednej sezóny Slovana Bratislava v slovenskej extralige (2011/12)
Siedmych sezón Slovana v KHL (2012/13 – 2018/19)
Jedinej sezóny Leva Popradu (2011/12), ktorý bol prvým slovenským tímom v KHL (sezónu pred vstupom Slovana do tejto ligy)
Aktuálnej sezóny Jokeritu Helsinki (Fínsko)
Aktuálnej sezóny Dinama Riga (Lotyšsko)
Aktuálnej sezóny Dinama Minsk (Bielorusko)
Aktuálnej sezóny Barysu Astana (Kazachstan)
Aktuálnej sezóny slovenskej extraligy
Koľko bodov získal klub v základnej časti a na aké umiestnenie to stačilo?
Trend bratislavského klubu je za 7 rokov klesajúci. Tabuľka hovorí za všetko, ďalšie komentáre sú zbytočné.
Pozn.: pred aktuálnou sezónou sa menil štýl bodovania. Predtým boli za výhru 3 body, za výhru po predĺžení alebo nájazdoch 2, za prehru po predĺžení alebo nájazdoch 1 a za prehru 0 bodov. Túto sezónu boli za akúkoľvek výhru 2 body a za prehru po predĺžení či nájazdoch bod. Aby sa dala táto sezóna porovnať s predošlými, premietol som výsledky tímov do starého bodovania. Tretí graf a údaje v zátvorkách zodpovedajú tomu aktuálnemu systému bodovania.


Koľko domácich hráčov nastúpilo počas sezóny v kádri?
V tejto štatistike badať mierne zlepšenie oproti minulému ročníku. Z neruských tímov sú na tom lepšie iba Minsk a Astana, v ktorej kádri sa ale nachádza viac než poltucet naturalizovaných hráčov narodených mimo Kazachstan.


Koľko kanadských bodov pozbierali domáci hráči počas sezóny?
Tých bodov bolo v tíme Slovana podstatne menej ako v minulosti, no trochu potešiť môže fakt, že podiel kanadských bodov slovenských hráčov v rámci celej kabíny mierne narástol. Nie je všetko iba o číslach, ale z dlhodobej perspektívy táto štatistika znamená veľa.


Koľko bodov na zápas v priemere domáci hráči dosiahli?
Štatistika počtu kanadských bodov na zápas dopadla pre slovenských hráčov Slovana katastrofálne. Bodové hody asi nik nečakal, ale priemer 0,16 bodu na zápas by mal byť alarmujúci. Hlavne keď ho porovnáme s inými sezónami, či inými klubmi v tejto sezóne.


Aký bol podiel odchytaných zápasov domácimi brankármi?
Konečne štatistika, kde sa nedá napísať nič iné ako zlepšenie! Dobrých brankárov máme na Slovensku dosť, a aj keď pozícia v bránkovisku Slovana bola posledný rok často nevďačná, mala by to byť pre nich dobrá škola. Veď keď už máme ten svoj klub v KHL....
PS: alarmujúci je údaj z domácej ligy


Koľko bolo hráčov, ktorí hrali za klub v dvoch sezónach za sebou?
Aká bola obmena/prestavba kádra? Neostal ani kameň na kameni? Nie, nekonala sa žiadna Žilina, kde si predošlú aj túto sezónu pamätajú tuším iba 2 hráči. Avšak chváliť sa tiež nie je čím. Hráčov sa obmenilo viac než dosť.


Aký bol počet reprezentačných štartov domácich hráčov?
V aktuálnom ročníku nás ešte čaká kopec prípravných zápasov a v máji majstrovstvá sveta. Porovnával som teda iba predošlých 6 sezón a s ostatnými klubmi KHL tú minulú. Nominácia na minuloročnú Olympiádu bez hráčov Slovana nemalou mierou ovplyvnila žalostne nízke čísla. Nezaskvel sa ani fínsky Jokerit, no opäť musím pripomenúť, že Fínsko na majstrovstvách posilnilo dosť hráčov z NHL, čiže mať kostru reprezentácie vo svojom KHL tíme nie je pre Fínov nevyhnutné. Pre Lotyšov, Bielorusov a Kazachov však je. A veru čísla Rigy, Minsku a Astany sú ukážkové.


Hráči akej národnosti boli v top 5 produktivite tímu?
Pri tejto štatistike sa máločo zmenilo a aspoň jeden rodák spod Tatier do prvej pätorky Slovana prekĺzol.

Aká bola návštevnosť na domácich zápasoch?
Akcia vyvoláva reakciu. Výkony klubu sa odrazili v nespokojnosti divákov. Štadión Ondreja Nepelu bol túto sezónu vypredaný iba raz, aj to sa však stalo pri Šatanovej rozlúčke. Minulý rok napriek diváckemu poklesu stále platilo, že Slovan patril v návštevnosti na najvyššie priečky KHL. Dnes už tomu tak nie je.


Reč čísel je neúprosná a má schopnosť povyzliekať donaha a olúpať všetky pozlátka. Samozrejme, hokej nie sú jednotky a nuly, násobenia a delenia. Ja som sa len pokúsil priniesť čo najviac smerodajných štatistík. O vnútornom vývoji klubu informácie príliš nemáme. Takže sa môžeme držať len toho rukolapného – výsledkov a prínosu do našej reprezentácie v číslach.
Vidieť hrať hokejistov Slovana so srdcom je stále zriedkavejší jav; hrať celých 60 minút je problém. Viniť za výsledky Vladimíra Országha by bolo jednoduché. Veď tímu chýbala kvalita. A dotiahnuť posily bolo ťažké a po čase dokonca nemožné – zakázané. Zázraky sa z pozície hlavného trénera sotva dali robiť. Keď to úplne preženiem, tak by som mohol povedať, že ani Lewis Hamilton by nevyhral preteky F1 na starej škodovke.

Vedenie KHL chce zužovať počet tímov – postupným odrezávaním slabších „kusov“. O bratislavskom tíme sa v tejto súvislosti nehovorilo. Zrejme sa to vzťahuje predovšetkým na ruské kluby. A napokon, že vraj svitá na lepšie časy a o príchode nového sponzora Slovana už štebocú vtáčky na streche zimného štadióna. A ľudia sú napriek tomu stále skeptickejší. Právom.
Na záver ešte jeden citát:
“Ako sa dá ísť z juniorky priamo do KHL? To je trošku veľký skok. Jednoducho, v Bratislave pre mladých zanikla možnosť dostať sa do extraligy. Bol som celý život slovanista a zrazu pre mňa nebolo miesta, kde hrať. Nakoniec, stačí si počítať, koľko odchovancov nastúpilo v KHL za Slovan.“
Martin Kalináč, rodák z Bratislavy, aktuálne hráč Topoľčian
Tak čo? Dáme ešte jednu sezónu?
Ďalšie moje články napísané pre REFRESHER.sktu a pre vedelisteze.sk tu.