Reprezentanti dvoch krajín - naturalizovaní hokejoví prebehlíci

„Ak nezastavíme túto frašku, ak sa nebudeme zaujímať o votrelcov z Brazílie smerujúcich do Európy, Ázie a Afriky, potom polovica národných tímov bude zložená iba z brazílskych hráčov.; obdobne to môže dopadnúť v hokeji s Kanaďanmi

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Reprezentácia. Mala by byť vrcholom kariéry každého športovca. Hokej nevynímajúc. Nosiť na sebe farby svojej krajiny by mala byť tá najväčšia pocta, najvyššia méta. Kedysi to platilo takmer stopercentne. Posledné roky sa množia prípady, kedy na sebe hráči nosia farby inej krajiny...

Bežne v reprezentáciách vidieť naturalizovaných hráčov. Ľudí narodených v inej krajine, v ktorej aj hokejovo vyrastali a možno snívali o tom, že budú za tú krajinu hrať. Ba možno za ňu predtým aj hrali. No napriek tomu sa v kariére presunuli do iného štátu, kde po čase získali pas, a keď dostali pozvánku do reprezentácie, tak neváhali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klub a reprezentácia by mali byť rozdiel!

Nie som dosť dobrý, aby som hral za Kanadu? Kto by aj bol, veď do takej reprezentácie sa nedostane hocikto. Tak nevadí, ak ma zavolajú hrať za Nemecko, kde som už hrával ligu, tak neodmietnem. Je to predsa česť, nosiť národný dres. Aj keby nie je kanadský. No ale ani nemecký hokej nie je zlý, možno ani tam ma nebudú chcieť. Pokoj, hral som dva roky aj v Maďarsku, tam ma môžu tiež zavolať.“ Nezmysel? Aj takto to môže fungovať. A veru aj za Maďarsko hrá nejeden Kanaďan.

Keď niekto nemá na úroveň najvyššej ligy vo svojej krajine, prosím, nech ide skúšať šťastie inam. Nemá na NHL, nech skúsi Švajčiarsko. Nedarí sa ani tam, nech sa páči, rakúska EBEL? Aj tá je náročná? Treba si nájsť inú. Každý nech naloží so svojou kariérou, ako si zaumieni. Na toto predsa ligová úroveň je.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa ale potom líši reprezentácia od klubového hokeja, keď aj v nej vidíme niečo podobné?

Do slabších líg prichádzajú hrať zámorskí hráči druhého či tretieho sledu. Kluby hrajú to, na čo majú. Financiami, úrovňou, zázemím atď. Keď hral chorvátsky Medveščak v KHL, samozrejme potrebovali nakúpiť zahraničných hráčov, pretože inak by nemali dostatočnú kvalitu na takú ligu. Nič proti ničomu.

Ale pokiaľ takto funguje aj reprezentácia, že do slabšej ligy prídu hrať hráči zo zahraničia, tak im treba rýchlo vybaviť pasy a máme reprezentantov? (niektorí Kanaďania hrajúci za chorvátsky Medveščak rýchlo vhupli aj do chorvátskej repre) Kde je potom česť reprezentanta? Rozdiel medzi systémom klubovej príslušnosti a reprezentácie svojej vlasti sa stenčuje. Bohužiaľ.

SkryťVypnúť reklamu
Kanaďan John Tripp v drese Nemecka
Kanaďan John Tripp v drese Nemecka 

Aké to je?

Aké to asi je dostať gól od svojho kamaráta, s ktorým ste vyrastali niekde v Kanade? Kedysi ste spolu snívali o NHL a teraz od neho dostávate gól. A zatiaľ čo vy reprezentujete svoju vlasť, on hrá za inú krajinu.

A vy? Ako by ste sa cítili, keby ste Slovák, ale v drese inej krajiny, povedzme Kazachstanu, by ste nastúpili proti Slovensku? Ako by ste sa cítili, keby na olympiáde na úvodnom ceremoniáli kráčate pod cudzou vlajkou? Ako by sa vám reprezentovala krajina, ktorej jazyk neovládate? Aké by to bolo tešiť sa napr. z gólu do siete svojej rodnej krajiny, za ktorú nehráte predovšetkým preto, že na to nie ste dosť dobrý (ale od mala ste jej na každom veľkom turnaji ako správny Slovák fandili)? Aké je to streliť víťazný gól proti vašej rodnej krajine a na konci sa tešiť z toho, že tá vaša hymna na konci vlastne nezaznie?

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ sa cítim ako Slovák, tak nebudem hrať za inú krajinu. A pokiaľ nemám na to, aby som hral za Slovensko, tak si počas reprezentačnej pauzy spravím pukance a budem pred TV fandiť našim.

Pre úplnosť, zriedkavo sa stáva aj opačný prípad, keď hráč slabšej krajiny prejde do hokejovejšej, napr. s vidinou väčšej šance na úspech na majstrovstvách. Napr. Kazach Nabokov a Litovčan Zubrus hrali za Rusko, Čech Petr Nedvěd za Kanadu či Chorvát Rosandić hrá za Slovensko.

Ako je vlastne umožnené hrať za inú krajinu?

Aktuálne IIHF uvádza niekoľko podmienok. Jednou z nich je, že hráč musí byť občanom krajiny, ktorú reprezentuje. To už závisí od legislatívy každej krajiny, no zväčša to nie je taký problém. Hráč tiež musí po dosiahnutí 10 rokov odohrať najmenej dve po sebe nasledujúce sezóny alebo 16 po sebe idúcich mesiacov v národnej súťaži novej krajiny, ktorú reprezentuje. Hráč, ktorý už predtým hral za jednu reprezentáciu, môže za druhú štartovať až vtedy, ak odohral štyri po sebe nasledujúce roky v národnej súťaži tejto krajiny. Počas toho obdobia nemohol hrať hokej inde, ani reprezentovať svoju pôvodnú krajinu.

No a to je vše přátelé. Takže ak nejaký priemerný Kanaďan odohrá dva roky v Holandsku, (kam mohol odísť z akéhokoľvek dôvodu, nemusel to byť ani hokej), môže veselo svoju novú krajinu reprezentovať. Je škoda, že IIHF regule nie sú prísnejšie.

Napr. vo futbale existuje pravidlo, že ak hráč nastúpil za jednu reprezentáciu, už nemôže hrať za inú krajinu (až na výnimky, ktoré ale FIFA prísne stráži).

Američan Brandon Bochenski v drese Kazachstanu
Američan Brandon Bochenski v drese Kazachstanu 

Čo s tým?

Svet sa natoľko globalizuje, že podobnú štatistiku po pár rokoch už možno nebude možné spraviť. Kariéry športovcov neraz pretnú viaceré krajiny a následne sa stáva, že deti môžu mať väzby na viacero krajín. No nejaká regulácia by bola predsa len na mieste. Dobre to opisuje futbalový článok „Takmer tretina hráčov na Eure by mohla hrať za inú krajinu“ z roku 2016. Úryvok z neho:

Sprísnenie pravidiel naturalizácie hráčov prišlo po roku 2004, keď chcel Katar naturalizovať troch Brazílčanov: Ailtona (Werder Brémy) a Dedeho a Leandra z Dortmundu. Ani jeden z nich nemal žiadnu väzbu na Katar, no Ailtonovi vraj ponúkli milión dolárov, aj keď to podľa neho nerozhodovalo: „Určite nie, lebo zarábam dobré peniaze v Brémach. Ak ma však Brazília na MS 2006 má ignorovať, musím si nájsť inú cestu, aby som sa tam dostal.“

FIFA narýchlo pravidlá zmenila tak, že reprezentant musel v krajine, ktorú reprezentuje žiť dva roky. V roku 2008 to rozšírila na päť rokov. Pre BBC to odôvodňoval prezident FIFA Sepp Blatter: „Ak nezastavíme túto frašku, ak sa nebudeme zaujímať o votrelcov z Brazílie smerujúcich do Európy, Ázie a Afriky, na MS 2014 či 2018 bude z 32 tímov polovica zložená iba z brazílskych hráčov.

No a ja dodám, že obdobne to môže dopadnúť v hokeji s Kanaďanmi. Na ťahu je IIHF.

Kanaďan Ryan Gardner v drese Švajčiarska
Kanaďan Ryan Gardner v drese Švajčiarska 

Sumár a výnimky

Podarilo sa mi nájsť viac ako 200 takýchto hráčov. A určite ich je viac, ako som ich „vychytal“. Z nich viac ako 150 boli Kanaďania, ale našli sa aj Česi a Slováci. Všetci dohromady odohrali približne 3,5 tisíc zápasov za cudzie krajiny na veľkých turnajoch. A dokopy 165 zápasov odohrali hráči proti svojej vlasti.

Bral som do úvahy hráčov narodených od roku 1960, a museli hrať na veľkom turnaji po roku 1990. A tiež som nebral do úvahy nasledujúce prípady:

  • Keď hráč emigroval. Pokiaľ hráči ako Peter Šťastný či Martin Pavlů opustili krajinu, do ktorej sa už nemohli vrátiť, nemohli ju ani reprezentovať. A tak reprezentovali svoju novú domovinu (Kanadu/Taliansko). Aj keď to možno nie je až tak košér, obaja by zrejme radi naďalej reprezentovali svoju vlasť, keby im to vtedy bolo umožnené. Aj Petr Nedvěd síce emigroval, ale prvýkrát reprezentoval Kanadu na veľkom turnaji až po páde komunizmu. A teda v čase, keď už by mohol reprezentovať znova rodné Česko. Podobne to platí aj pre rodáka zo Slovenska – Petra Almášiho, ktorý reprezentoval Francúzsko. Preto oboch v zozname nájdete.

  • Pokiaľ napr. Rus reprezentoval Kazachstan, Ukrajinu alebo Bielorusko. Tieto krajiny sú si historicky blízke, a naozaj som nemal k dispozícii biografie každého jedného, aby som sa dovtípil, či daný hráč nemá okrem Ruska nejaké väzby aj na ďalšiu krajinu. A podľa priezviska to tu nebolo možné zistiť. Podobne som bral, ak reprezentoval Rakúšan Nemecko (alebo opačne), či hráči severnej Ameriky Britániu.

  • Pri talianskej a holandskej reprezentácii som vynímal ďalších zámorských hráčov, a to podľa priezviska. Všimol som si totiž, že v talianskej repre je veľa rodákov spoza Atlantiku, ktorých mená mená boli napr. Sacratini, Figliuzzi, Di Muzio, Zanatta a pod. Narodili sa teda inde, ale talianske korene boli v ich prípade evidentné. Takže som hráčov selektoval podľa priezviska (emigrovať z Talianska do zámoria mohla pravdaže aj žena, ktorá ak sa vydala, deti už nemuseli nosiť talianske priezvisko, ale ako som už spomínal, nemohol som študovať biografiu a rodokmeň každého hráča). To isté som aplikoval aj na Holandsko. Tieto dve krajiny mali takých prípadov ďaleko najviac.

  • Pokiaľ sa človeku narodilo dieťa v inej krajine, alebo sa do tej krajiny presťahoval, keď dieťa bolo v mladom veku. Ak tam pár rokov zotrval, dieťa už malo silné väzby k tomu štátu a nebral by som to teda ako reprezentovanie cudzej krajiny (Todd Bjorkstrand – Američan; jeho synovia Patrick a Oliver Dáni; Peter Šťastný – Slovák, jeho synovia Yan a Paul Američania). Rodičia týchto hráčov ani nemusia byť hokejisti. Stačí, keď sa presťahujú a ich deti sa v mladom veku ocitnú v novej krajine, ktorú si prisvojili. (Česi Griga, Jaks a ďalší, Slovák Šimek, Španiel Díaz, Chorvát Bezina či Rumun Stancescu – všetci hrali za Švajčiarsko; Rus Leo Komarov za Fínsko atď).

Tých ohraničení je viac než dosť, takže vyselektovanie hráčov môže pripadať subjektívne.

Jason Holland (za Kanadu; za Nemecko)
Jason Holland (za Kanadu; za Nemecko) 

Krajina po krajine

Pozn.: farebne označní sú hráči, ktorí v drese svojej „novej“ krajiny nastúpili proti svojej vlasti. A ak sú na spodku tabuľky hráči, ktorí nehrali na žiadnych MS ani OH, znamená to, že nastúpili v iných zápasoch (menšie turnaje, prípravné zápasy....). Štatistiky sú brané z portálu eliteprospects.com, nemusia byť úplné. Pokiaľ v kolonke „reprezentoval svoju krajinu“ je uvedené NIE, neznamená to automaticky, že za svoju vlasť nehral, ale že som o tom nenašiel žiadny záznam. Pokiaľ je tam iba ÁNO, hral za svoju vlasť mimo MS, OH alebo Svetového pohára.

RAKÚSKO (530 zápasov odohratých na veľkých turnajoch naturalizovanými cudzincami)

Obrázok blogu

Začneme krajinami, kde sa takých prípadov vyskytlo najviac. V Rakúsku totiž majú dvoch šesťdesiatnikov. A to nemyslím vekovo, ale Michael Shea a Rick Nasheim nastúpili na viac ako 60 zápasov za Rakúsko na MS alebo Olympiáde (OH). Druhý menovaný dokonca predtým reprezentoval Kanadu. Ani štyri roky po tom už mal na sebe rakúsky dres. To mu však nebránilo v tom, aby hral na dvoch Olympiádach a 9 MS (aj nižšej kategórie). Waynovi Groulxovi trvalo prezliecť reprezentačný dres 5 rokov.

Kanaďan Rick Nasheim, asistent kapitána Rakúska
Kanaďan Rick Nasheim, asistent kapitána Rakúska 

Pristavím sa ale ešte pri Martym Dallmanovi. Tento hráč má nie náhodou rovnaké priezvisko ako Kevin Dallman, slávny to hráč KHL. Kevin je jeho synovec. Obaja sa narodili v kanadskom Ontáriu, obaja neďaleko Niagarských vodopádov. Obaja boli ako Kanaďania draftovaní a obaja potom reprezentovali inú krajinu. Marty hral za Rakúsko na MS aj OH a Kevin na štyroch MS za Kazachstan.

A ešte Mickey Elick. To je hráč, ktorý si na MS 1998 zahral za Kanadu proti Rakúsku, v drese ktorého nastúpili aj štyria naturalizovaní Kanaďania. Vtedy ešte asi nevedel, že hrá proti svojej budúcej krajine. Zrejme ho tí štyria inšpirovali, lebo na MS 2010 nižšej kategórie hral potom aj on sám za Rakúsko.

Darcy Werenka (za Rakúsko; za Kanadu)
Darcy Werenka (za Rakúsko; za Kanadu) 

NEMECKO (576)

Obrázok blogu

V nemeckom drese štartovali nie len mnohí Kanaďania, ale aj Česi. Pre zemepisnú blízkosť to až tak neprekvapí. Sám nemám dôkazy o možných nemeckých koreňoch niektorých českých hráčov, tak sa ospravedlňujem za možné pochybenie.

Rekordérom v počte odohratých zápasov spomedzi všetkých naturalizovaných hráčov je Čech Martin Reichel. Meno by aj nahováralo, že tam môže byť nemecký pôvod. Ale keď jeho brat Robert bol dlhoročným kapitánom českého národného mužstva, tak je to obzvlášť čudné. Dvaja bratia, každý v inej reprezentácii.

bratia Reichelovci, Robert hral za Česko a Martin za Nemecko
bratia Reichelovci, Robert hral za Česko a Martin za Nemecko 

Pritom kvality Martina Reichela boli podľa mňa dostatočné na to, aby mu dali príležitosť aj tréneri Česka. On si ale zvolil istotu, a tak odohral 10 veľkých turnajov za Nemecko. Z nich sa mu ani raz nepošťastilo priniesť domov medailu. Keby hral za českú reprezentáciu, možno by bol na menej turnajoch, ale šanca na cenný kov by bola podstatne vyššia...

Kanaďan Brooks Macek v drese Nemecka
Kanaďan Brooks Macek v drese Nemecka 

Za Nemecko hrával dlhé roky aj ďalší Čech – Daniel Kunce. Ten aj sám uviedol, že pre nemeckú reprezentáciu sa rozhodol preto, že nedostal pozvánku do tej českej. Hral na piatich MS a dvoch OH, no v jednom rozhovore pri poznámke redaktora „když jste stál na modré a hrála německá hymna, pochybuji, že to byl pro vás ten pravý song“ odpovedal: „za těch pomalu dvacet let, co jsem tam, se člověk s těmi lidmi seznámí, prožije s nimi nějaké příběhy. Vznikají přátelství. Řeknu to tak, že ty pocity jsou pro mě takové půl na půl.“. A tiež dodal, že „tvrdit, že se cítím jako stoprocentní Němec, je nesmysl“. Každý nech si spraví názor.

Čech Daniel Kunce v drese Nemecka
Čech Daniel Kunce v drese Nemecka 

V tabuľke je možné vidieť aj Slováka Mariána Bažányho. Na veľkom turnaji síce nehral, ale v nemeckej reprezentácii si odkrútil prinajmenšom 6 zápasov.

FRANCÚZSKO (617)

Obrázok blogu

Vo Francúzsku je ťažké rozlíšiť, či nejaký frankofónny Kanaďan nemal väzby na túto krajinu. Napr. najväčšia hviezda z tohto zoznamu, Bordeleau (251 zápasov v NHL), sa narodil v Kanade a v mladom veku sa presťahoval do Francúzska. No minimálne od 15. až do 27. roku života hral opäť v severnej Amerike. Jeho otec má aj Francúzske občianstvo, no zvyšok jeho hokejovej rodiny je čisto Kanadský.

Kanaďan Alexandre Rouleau v drese Francúzska
Kanaďan Alexandre Rouleau v drese Francúzska 

Za zmienku stojí Slovák Peter Almášy. Za francúzsku reprezentáciu hral ešte keď bol u nás komunizmus, no zotrval v nej aj po jeho páde. A zahral si aj proti Československu, a to na OH, kde proti krajine, kde sa narodil, dokonca skóroval. Niekoho možno prekvapí Fín Petri Ylönen so 40 zápasmi za Francúzsko na veľkých turnajoch. Rekordérom je ale Woodburn, ktorý má takýchto zápasov na konte 73.

TALIANSKO (234)

Obrázok blogu

Pri Taliansku mi zasvietilo do očí meno Justin Peca. V sezóne 1999/2000 hral za Kanadu a na MS 2002 už za Taliansko. V tom čase boli zrejme pravidlá IIHF pre takúto zmenu ešte menej prísne. Druhý hráč, ktorého nemôžem nespomenúť, je Brian Ihnacak. Jeho korene sú kanadské a slovenské, no rozhodne nie talianske. Jeho otec bol československý reprezentant a samotný Brian si vyskúšal aj pôsobenie na Slovensku. Za talianske farby si pritom proti Slovensku zahral na MS. Rovnako tak proti Kanade.

Kanaďan so slovenskými koreňmi v drese Talianska
Kanaďan so slovenskými koreňmi v drese Talianska 

ŠVAJČIARSKO (137)

Obrázok blogu

Hokejista Hnat Domenichelli má slušné meno v NHL. Ako mladý reprezentoval Kanadu na MS juniorov 1996. S tímom Kanady vyhral zlatú medailu. V skupinovej fáze zdolali Kanaďania práve Švajčiarsko 2:1. O 14 rokov hral na OH 2010, opäť v zápase Švajčiarsko – Kanada. Tentokrát bol ale na strane porazených. A pre zmenu v drese Švajčiarska.

Hnat Domenichelli (za Kanadu; za Švajčiarsko)
Hnat Domenichelli (za Kanadu; za Švajčiarsko) 

Ešte štyri roky predtým, v roku 2006, poriadne napálil svojich rodákov Paul DiPietro, keď na OH v Turíne potopil Kanadu dvoma gólmi. A to bol ešte asistent kapitána Švajčiarska. Dobré, nie?

Kanaďan Paul DiPietro v drese Švajčiarska
Kanaďan Paul DiPietro v drese Švajčiarska 

Doug Honegger si pripísal svoj reprezentačný debut práve proti Kanade. A taký Dan Fritsche? Ten sa podľa stránky eliteprospects.com zúčastnil švajčiarskej reprezentačnej akcie do 17 rokov. Neskôr odohral dva turnaje MS juniorov v drese USA. A o desať rokov znovu obliekol dres Švajčiarska...

MAĎARSKO (214)

Obrázok blogu

Tu sa pozastavím pri hráčoch Roger Holeczy, Brance Orbán, Frank Kovacs a Jesse Dudas. Je veľmi pravdepodobné, že majú maďarské korene a že hrať v maďarskom klube a následne v reprezentácii, nie je pre týchto rodákov spoza Atlantiku náhodou.

Okrem nich má pravdepodobne silné väzby na Maďarsko aj Tamás Sille. Rodák z Dunajskej Stredy, ktorý reprezentoval našich južných susedov. Nechal by som ho mimo zoznamu, keby 4 sezóny predtým, ako hral za Maďarsko na prvých MS nižšej kategórie, nehral aj za Slovensko. Navyše jeho syn Timotej hral za Slovenskú 17, 18 aj 20tku. Takže napriek evidentným väzbám, som ho zaradil medzi „prebehlíkov“. V Maďarsku sa ale stal pojmom, hral totiž až na 11-tich MS (vrátane nižších kategórii).

Okrem toho za Maďarsko hrali aj Ladislav Sikorčin, Rastislav Ondrejčík a ďalší.

Slovák Rastislav Ondrejčík v drese Maďarska
Slovák Rastislav Ondrejčík v drese Maďarska 

BIELORUSKO (77)

Obrázok blogu

Pri Bielorusku stojí za zmienku Olexandr Materuchin. Ukrajinec, ktorý má možno väzby na obidve strany, no najprv, do veku 32 rokov, odohral za Ukrajinu 42 zápasov na ôsmych MS rôznych kategórii. Následne, po 4 rokoch od posledného štartu za nášho východného suseda, nastúpil na MS aj za Bielorusko.

Okrem toho za Bielorusko nastúpilo aj pár zámorských hráčov, ktorí prišli hrať KHL do Dinama Minsk.

Kanaďan Geoff Platt v drese Bieloruska
Kanaďan Geoff Platt v drese Bieloruska 

KAZACHSTAN (97)

Obrázok blogu

Už som spomínal rodinu Dallmanovcov pri Rakúsku, takže Kevina obídem. V repre Kazachstanu je čomu sa venovať aj bez neho. Nigel Dawes hral za Kanadu dvakrát na MS juniorov. Vyhral s ňou zlato a striebro, a pri striebre bol najproduktívnejším hráčom Kanady! Ktovie, či dokáže s hrdosťou zanôtiť kazašskú hymnu.

Kanaďan Nigel Dawes v drese Kazachstanu
Kanaďan Nigel Dawes v drese Kazachstanu 

Švédsky brankár Henrik Karlsson hral za Švédsko v 4 rôznych sezónach, naposledy v 2015/16. No a v ročníku 2017/18 už chytal na MS nižšej kategórie za Kazachstan.

Henrik Karlsson (za Kazachstan; za Švédsko)
Henrik Karlsson (za Kazachstan; za Švédsko) 
Dustin Boyd (za Kazachstan; za Kanadu)
Dustin Boyd (za Kazachstan; za Kanadu) 

NÓRSKO (100)

Obrázok blogu

V nórskej reprezentácii neprekvapí, že naturalizovali hráčov svojich hokejovo vyspelejších susedov, Švédov a Fínov.

Fín Eerikki Koivu v drese Nórska
Fín Eerikki Koivu v drese Nórska 
Švéd Tobias Lindström v drese Nórska (a proti Švédsku)
Švéd Tobias Lindström v drese Nórska (a proti Švédsku) 

KANADA, RUSKO, SLOVENSKO

Obrázok blogu

Petra Nedvěda som už spomínal. Je to jeden z mála hráčov, ktorí najprv reprezentoval druhú krajinu a až potom tú svoju. Emigroval do Kanady, keď tam bol na turnaji s juniorkou Litvínova začiatkom roka 1989. Draftom prešiel ako celková dvojka (!) a potom Kanadu reprezentoval na OH 1994, kde získal striebro. No a dva roky na to už hral za Česko na Svetovom pohári.

Petr Nedvěd (za Česko; za Kanadu)
Petr Nedvěd (za Česko; za Kanadu) 

Na inom Svetovom pohári, v roku 2004, hral zase Dainius Zubrus. Litovčan, ktorý okrem tohto prípadu ale Rusko nikdy nereprezentoval. Na Svetovom pohári ale neplatia pravidlá IIHF a tak Zubrus dostal požehnanie NHL, aby si na prestížnom turnaji zahral – v drese Ruska. Rok na to už hral za rodnú Litvu v nižšej kategórii MS. Jeho krajan Kasparaitis, ktorý bol draftovou päťkou, toho odohral za Rusko podstatne viac a za Litvu iba jeden turnaj MS nižšej kategórie, keď už mal 45 rokov. Pekná derniéra. Pre oboch Litovčanov platí to isté, čo pre Nedvěda – najprv reprezentovali cudzi krajinu, až potom svoju.

Darius Kasparaitis (za Litvu; za Rusko)
Darius Kasparaitis (za Litvu; za Rusko) 

Ďalším do partie „akože Rusov“ Nabokov, jeden z najlepších ruských gólmanov v histórii NHL. Alebo skôr kazašských. Medzi posledným zápasom za Kazachstan a prvým za Rusko ubehlo cca 12 rokov. No oplatilo sa. S Kazachstanom hral C-kategóriu, zatiaľ čo s Ruskom neskôr vyhral titul majstra sveta.

A poďme ku nám. Mislav Rosandić je špeciálny prípad. Už od dorastu nastupuje za slovenské hokejové výbery (už má 30 zápasov aj za mužov), aj keď slovenské korene nemá. Do našej krajiny prišiel v mladom veku práve kvôli hokeju. Jeho otec je Chorvát a Mislavov brat Vilim je brankár, ktorý tiež prišiel v mladom veku na Slovensko, ale chytá za Chorvátsko. Podľa zákonov mohol Mislav dostať naše občianstvo až po ôsmich rokoch na Slovensku. Ale vďaka tomu, že bol adeptom na reprezentáciu, tento proces urýchlili.

brat Mislava Rosandića - Vilim, chytajúci za Chorvátsko
brat Mislava Rosandića - Vilim, chytajúci za Chorvátsko 

Tu by som sa pozastavil. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale kľudne sa stavím, že keby ho nezavolali hrať za Slovensko, tak ho zavolajú do chorvátskeho tímu a on by prikývol a reprezentoval svoju krajinu. Tak ako jeho brat. Tak, ako by to aj malo byť. Realita je iná a ono to vlastne vyzerá ako win-win situácia. Nám je v slovenskej repre nápomocný a on má takto šancu hrať na MS A-kategórie.

Ale nie je väčšia česť hrať hoc aj v nižšej kategórii, ale za svoju krajinu? A možno by taký dobrý hráč ako Mislav pomohol Chorvátsku posunúť sa v hierarchii o divíziu vyššie. A spopularizovať jeho milovaný hokej v jeho krajine. Aká je jeho hrdosť? Hrdosť, že je Chorvát? Alebo je chuť hrať o vyššie priečky (aj keď za druhých) väčšia ako národná hrdosť? Určite by ho predsa radi videli v chorvátskej reprezentácii, kde mohol byť lídrom (čo je tiež podľa mňa lákadlom a v slovenskej repre ním možno nikdy nebude).

Dobrým príkladom je Slovinec Anže Kopitar. Ten šiel tiež ako junior do hokejovo vyspelejšej krajiny – do Švédska. Ale nikdy zaň nehral. A vďaka tomu má Slovinsko, ktoré je trpaslíkom na hokejovej mape, hviezdu NHL. Bravo!

A ešte mi napadlo aspoň tu spomenúť nebohého Miroslava Hlinku. Ten mal rodinu na oboch brehoch rieky Moravy, jeho bratranec Jaroslav hrával za Česko. Je ale zaujímavé, že v sezóne 1998/99 odohral niekoľko zápasov za českú reprezentáciu a od MS 2000 už hrával za Slovensko. Má kompletnú medailovú zbierku a zahral si aj na Svetovom pohári.

bratranci Hlinkovci, Jaroslav za Česko, Miroslav už za Slovensko
bratranci Hlinkovci, Jaroslav za Česko, Miroslav už za Slovensko 

DÁNSKO, POĽSKO, SLOVINSKO

Obrázok blogu

Nenašiel som žiadnu spojitosť Dana Jensena (alebo jeho predkov) s Dánskom, no z jeho priezviska by to nebolo prekvapením.

Rovnako priezviská Szczechura a Cichy znejú poľsky. A áno, o Mikeovi Cichom som našiel informáciu, že jeho matka je Poľka. Rovnako tak ale v 2014, keď prišiel hrať do Poľska, prehlásil, že po poľsky nevie rozprávať. A Szczechurov brat má zase iba kanadské občianstvo, takže reálna blízkosť k Poľsku je otázna. Či už som ich mal zo zoznamu vynechať alebo nie, nech si každý určí sám.

Čech Jan Šteber v drese Poľska
Čech Jan Šteber v drese Poľska 

Valerij Šachraj je ukrajinský hokejista, ktorý hrával ešte sovietsku ligu. Do reprezentácie Ukrajiny sa ale nikdy nedostal, a tak po pôsobení v Slovinsku presedlal do tamojšieho národného tímu. Bol tak priamo pri strastiplnej ceste Slovinského hokeja z C kategórie až do „áčka“.

JAPONSKO (137) a JUŽNÁ KÓREA (158)

Obrázok blogu

Ázijské krajiny sa svojho času mohli dostať na MS A-kategórie vďaka vlastnej kvalifikácii. IIHF im takto dala niekoľkokrát príležitosť integrovať sa do elitnej kategórie. Ázijskú kvalifikáciu vždy vyhralo Japonsko, ktoré potom na MS pohorelo. Aj napriek pár domestikovaným Kanaďanom. Chris Bright bol dokonca draftovaný a za Kanadu hral aj na majstrovstvách. 4 roky po poslednom zápase s javorovým listom na drese už hral za krajinu vychádzajúceho slnka.

Kanaďan Aaron Keller v drese Japonska
Kanaďan Aaron Keller v drese Japonska 

Južnej Kóree sa už podarilo postúpiť na MS A-kategórie v normálnom formáte, vďaka vlastnému umu. No, vlastnému. Taký Alex Plante bol v roku 2007 považovaný za vychádzajúcu hviezdu kanadského hokeja. Draftovaný ako 15. v poradí. Avšak postupne, cez nórsku a rakúsku ligu, sa dostal až do ázijskej. Kórea si takto vytypovala hneď niekoľkých zámorských hráčov, ktorých si chceli takto osvojiť, aby potom na domácej Olympiáde neutrpeli zahanbujúce porážky.

novopečení "Kórejčania"
novopečení "Kórejčania" 

CHORVÁTSKO (61) a HOLANDSKO (207)

Obrázok blogu

Aj v chorvátskom menoslove sa nájdu hráči, ktorých priezviská sú takmer určite spojité s krajinami bývalej Juhoslávie. Ale to z nich ešte nerobí Chorvátov. Aj legendárny Joe Sakic, je vlastne originálne Šakić. Jeho rodičia pochádzajú z Chorvátska, ale on kvôli tomu nehral v drese tejto krajiny. Za to s Kanadou vyhral nejednu zlatú medailu.

Za Holandsko si okrem už tradične Kanaďanov a Američanov zahrali aj dvaja rodení Rusi. Absolútným rekordmanom mojich štatistík je ale jednoznačne David Livingston, ktorý pocháza zo Spojených štátov, ale za Holandsko hral na 16tich MS nižšej kategórie. Štyrikrát z toho dokonca nehral celý ročník za žiadny tím, iba v jeho závere nastúpil za Holandsko na MS divízie I.

RUMUNSKO, SRBSKO

Obrázok blogu

Z tabuľky je zrejmé, že Rumunsko z naturalizovaných hráčov najviac reprezentovali Ukrajinci, no svieti tam aj jedno slovenské meno.

Ukrajinci by teoreticky mohli mať blízko k Rumunsku, ale všetci z môjho zoznamu pred rokmi hojne reprezentovali Ukrajinu na mnohých turnajoch. A keďže rumunský ani ukrajinský hokej nepatria práve k elite, neraz si navzájom zmerali sily, hoci v nižšej kategórii MS.

Ukrajina ale pred pár rokmi patrila k širšej špičke. Všetci uvedení hráči reprezentovali Ukrajinu v časoch, kedy mala v rebríčku IIHF výrazne lepšie postavenie ako Rumunsko (rok 2003: Ukrajina 11.; Rumunsko 28.). A dnes, keď reprezentujú rumunský hokej, sa prvýkrát Rumunsko (25.) v rebríčku IIHF dostalo pred Ukrajinu (26.). Takže vlastne prešli od lepšieho k lepšiemu.

Patrik Polc? Asi jediný hráč z môjho zoznamu, ktorý hráva súčasne za dve krajiny! Ako je to možné? Pravda, do slovenskej hokejovej reprezentácie sa neprebojoval, a tak si splnil sen aspoň v hokejbalovej. No a s korčuľami na nohách chytá za Rumunsko.

Patrik Polc (za Rumunsko; za Slovensko - hokejbal)
Patrik Polc (za Rumunsko; za Slovensko - hokejbal) 

NOVÝ ZÉLAND, ESTÓNSKO, ISLAND

Obrázok blogu

Vidieť, že Nový Zéland má hokejistu draftovaného do NHL, je celkom zábavné. Vysvetlenie už ale nikoho neprekvapí – áno, je to naturalizovaný Kanaďan.

Čo ale možno prekvapí, je to, že za Island nastupuje aj jeden český útočník.

Zápasy proti vlastným

Chronologický výber niekoľkých prípadov, kde hráči nastúpili v zápase proti vlastnej domovine:

ZOH 1992 Francúzsko

8.2.1992

zápas skupiny:

FRANCÚZSKO 2 : 3 KANADA

za FRA: Serge Poudrier, Patrick Dunn, Benoît Laporte

10.2.1992

zápas skupiny:

FRANCÚZSKO 4 : 6 ČESKOSLOVENSKO

za FRA: Peter Almášy (znižoval na 3:4 a 4:6)

18.2.1992

štvrťfinále:

NEMECKO 3 : 4sn KANADA

za GER: Richard Amann, Michael Heidt

MS 1992 Československo

28.4.1992

zápas skupiny:

FRANCÚZSKO 3 : 4 KANADA

za FRA: Patrick Dunn, Serge Poudrier (znižoval na 3:4 v 59. minúte)

30.4.1992

zápas skupiny:

ŠVAJČIARSKO 1 : 1 KANADA

za SUI: Misco Antisin, Keith Fair

MS 1993 Nemecko

22.4.1993

zápas skupiny:

RAKÚSKO 0 : 11 KANADA

za AUT: Michael Shea, Rick Nasheim, James Burton, Wayne Groulx, Rob Doyle, Marty Dallman

ZOH 1994 Nórsko

15.2.1994

zápas skupiny:

FRANCÚZSKO 1 : 3 KANADA

za FRA: Serge Poudrier, Eric Lemarque, Benoît Laporte (znižoval na 1:3)

23.2.1994

štvrťfinále:

KANADA 3 : 2p ČESKO

za CZE: Petr Nedvěd

MS 1994 Taliansko

26.4.1994

zápas skupiny:

RAKÚSKO 1 : 6 KANADA

za AUT: Ken Strong, Michael Shea, Rick Nasheim, James Burton, Rob Doyle

MS 1995 Švédsko

25.4.1995

zápas skupiny:

FRANCÚZSKO 4 : 1 KANADA

za FRA: Serge Poudrier, Roger Dubé, Terrence Zytynsky, Patrick Dunn, Michel Galarneau

2.5.1995

štvrťfinále:

FRANCÚZSKO 0 : 5 FÍNSKO

za FRA: Petri Ylönen (odchytal celý zápas, dostal 5 gólov)

MS 1996 Rakúsko

23.4.1996

zápas skupiny:

RAKÚSKO 0 : 4 KANADA

za AUT: Michael Shea, Rick Nasheim, Rob Doyle, Kraig Nienhuis

24.4.1996

zápas skupiny:

NEMECKO 5 : 1 KANADA

za GER: Bradley Bergen, Mark MacKay (dal gól na 2:0), Michael Heidt, Benoit Doucet (dal gól na 4:1), Jayson Meyer

1.5.1996

štvrťfinále:

NEMECKO 1 : 6 ČESKO

za GER: Martin Reichel

za CZE: Robert Reichel dal gól

MS 1998 Švajčiarsko

1.5.1998

zápas skupiny:

RAKÚSKO 1 : 5 KANADA

za AUT: Rick Nasheim, Tom Searle, Simon Wheeldon (dal gól na 1:4), Normand Krumpschmid

za CAN: Mickey Elick (ktorý v roku 2010 už reprezentoval Rakúsko)

MS 2000 Rusko

29.4.2000

zápas skupiny:

JAPONSKO 0 : 6 KANADA

za JPN: Dusty Imoo (odchytal celý zápas, dostal 6 gólov, 87.2 % úspešnosť)

MS 2001 Nemecko

5.5.2001

zápas skupiny:

NEMECKO 3 : 3 KANADA

za GER: Len Soccio, Wayne Hynes (dal gól na 1:0 a 2:0)

Kanaďan Wayne Hynes v drese Nemecka
Kanaďan Wayne Hynes v drese Nemecka 

ZOH 2002 USA

17.2.2002

zápas skupiny:

NEMECKO 2 : 3 KANADA

za GER: Len Soccio, Wayne Hynes, Mark MacKay

MS 2002 Švédsko

2.5.2002

zápas skupiny:

NEMECKO 1 : 3 KANADA

za GER: Len Soccio, Wayne Hynes (dal gól na 1:1)

MS 2003 Fínsko

2.5.2003

zápas skupiny:

DÁNSKO 2 : 2 KANADA

za DEN: Dan Jensen (dal gól na 1:1)

4.5.2003

zápas skupiny:

NEMECKO 0 : 4 ČESKO

za GER: Daniel Kunce, Tomáš Martinec, Martin Reichel

Svetový Pohár 2004

3.9.2004

zápas skupiny:

NEMECKO 2 : 7 ČESKO

za GER: Tomáš Martinec, Martin Reichel, Petr Fical

ZOH 2006 Taliansko

18.2.2006

zápas skupiny:

RUSKO 1 : 0 KAZACHSTAN

za RUS: Jevgenij Nabokov (odchytal celý zápas, dostal 0 gólov, 100 % úspešnosť)

18.2.2006

zápas skupiny:

ŠVAJČIARSKO 2 : 0 KANADA

za SUI: Paul DiPietro (dal obidva góly)

video, druhý gól DiPietra (ak vám ho neprehrá v článku, rozkliknite si ho do Youtube tu):

MS 2007 Rusko

3.5.2007

zápas skupiny:

NEMECKO 2 : 0 ČESKO

za GER: Martin Ančička, Petr Fical

MS 2009 Švajčiarsko

24.4.2009

zápas skupiny:

MAĎARSKO 3 : 4 SLOVENSKO

za HUN: Tamás Sille (dal gól na na 3:3), Rastislav Ondrejčík

ZOH 2010 Kanada

23.2.2010

osemfinále

NEMECKO 2 : 8 KANADA

za GER: Chris Schmidt, John Tripp, T.J. Mulock

MS 2012 Fínsko, Švédsko

7.5.2012

zápas skupiny:

FRANCÚZSKO 2 : 7 KANADA

za FRA: Alexandre Rouleau (dal gól na 2:5), Julien Desrosiers

MS D1B 2013 Maďarsko, Ukrajina

14.4.2013

zápas skupiny:

RUMUNSKO 1 : 8 UKRAJINA

za ROM: Jevhen Pysarenko (dal gól na 1:6)

MS 2014 Bielorusko

16.5.2014

zápas skupiny:

TALIANSKO 1 : 6 KANADA

za ITA: Brian Ihnacak, Trevor Johnson, Dan Sullivan, Dan Tudin

Kanaďan Dan Tudin v drese Talianska
Kanaďan Dan Tudin v drese Talianska 

MS 2015 Česko

9.5.2015

zápas skupiny:

FRANCÚZSKO 3 : 4 KANADA

za FRA: Julien Desrosiers (dal gól na 1:2)

14.5.2015

štvrťfinále:

BIELORUSKO 0 : 9 KANADA

za BLR: Kevin Lalande (odchytal celý zápas, dostal 9 gólov, 82 % úspešnosť)

Kanaďan Kevin Lalande v drese Bieloruska (nezabránil prehre 0:9)
Kanaďan Kevin Lalande v drese Bieloruska (nezabránil prehre 0:9) 

MS 2016 Rusko

8.5.2016

zápas skupiny:

MAĎARSKO 1 : 7 KANADA

za HUN: Frank Banham, Jesse Dudas, Andrew Sarauer

9.5.2016

zápas skupiny:

BIELORUSKO 0 : 8 KANADA

za BLR: Kevin Lalande (odchytal 32 minút, dostal 5 gólov, 72.2 % úspešnosť), Charles Linglet, Geoff Platt

MS 2017 Nemecko, Francúzsko

11.5.2017

zápas skupiny:

FRANCÚZSKO 2 : 3 KANADA

za FRA: Olivier Dame-Malka (dal gól na 1:1)

video, čas 0:34:

ZOH 2018 Južná Kórea

18.2.2018

zápas skupiny:

JUŽNÁ KÓREA 0 : 4 KANADA

za KOR: Matt Dalton (odchytal celý zápas, dostal 4 góly, 91.8 % úspešnosť), Bryan Young, Brock Radunske, Alex Plante, Eric Regan

23.2.2018

semifinále

NEMECKO 4 : 3 KANADA

za GER: Brooks Macek (dal gól na 1:0), Daryl Boyle

video, čas 1:40:

MS 2018 Dánsko

6.5.2018

zápas skupiny:

JUŽNÁ KÓREA 0 : 10 KANADA

za KOR: Matt Dalton (odchytal 37 minút, dostal 8 gólov, 80 % úspešnosť), Bryan Young, Brock Radunske, Michael Swift, Alex Plante, Eric Regan

MS D1B 2019 Estónsko

2.5.2019

zápas skupiny:

RUMUNSKO 5 : 1 UKRAJINA

za ROM: Pavel Borisenko (0+2), Jevhen Jemeljanenko, Anton Butočnov (dal gól na 4:1)

video, čas 1:38:

Takže čo je viac? Istota v slabšom cudzom tíme, alebo výzva dostať sa do svojho hviezdneho národného mužstva?

Hokejové zaujímavosti - 1. časť

Hokejové zaujímavosti - 2. časť

Hokejové zaujímavosti - 3. časť - draft

Hokejové zaujímavosti - 4. časť - Keby bolo keby

Hokejové zaujímavosti - 5. časť - Ktorá liga je najviac vyrovnaná?

Slovenská a česká hokejová stopa v zahraničných ligách

Ako si Slovensko vodí v NHL? (v porovnaní s ostatnými krajinami)

Ako veľmi dominujú domáci hráči európskym hokejovým ligám?

NHL - Najlepší vek; Najlepší hráč; Najväčší smoliar atď.

NHL - 500-góloví hráči, cesta do "Triple gold" klubu, víťazný gól znamenajúci Stanley Cup

NHL - 100gólová sezóna hráča; najhoršia tímová sezóna, NAJ vzdialenosti tímov

Slováci v československom drese, hlavné mestá v lige, hráči končiaci kariéru (ako víťazi)

NHL – zranenia, trestné minúty, logá klubov. Alebo čo keby sa vrátili remízy?

Historicky najlepšie zostavy krajín:

BieloruskoČeskoFínsko,KanadaLotyšskoNemeckoNórskoRakúskoRuskoSlovenskoSpojené ŠtátyŠvajčiarskoŠvédskozvyšok sveta

Ďalšie moje články napísané pre REFRESHER.sk tu a pre vedelisteze.sk tu.

Martin Zachar

Martin Zachar

Bloger 
  • Počet článkov:  174
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Neobyčajne obyčajný človek, ktorého svet zrkadlia jeho verše :))) Zoznam autorových rubrík:  Básne - nezaradenéBásne - humornéZaujímavostiMS 2002Súkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu