1. Ako by mohli pracovné tímy fungovať lepšie?

Poznáte Belbinov test na tímové roly? Na mojich workshopoch, alebo stretnutiach so zadávateľmi vzdelávaní sa presviedčam, že manažéri (dokonca ani HR manažéri) ich nepoznajú. A ak poznajú, tak nevyužívajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes je situácia na pracovnom trhu zložitá a nájsť vhodného človeka do tímu tiež. Chápem teda, že zostavovanie pracovných, alebo riešiteľských tímov podľa 4 faktorov (efektivity práce, stability, dynamiky a užitočnosti v tíme) dôležitých pre fungovanie tímov znie skoro ako sci-fi. A to budem nabudúce zvyšovať obtiažnosť a písať o využívaní silných stránok jednotlivých členov tímu :-)

Ak chcete dosiahnuť vyváženosť z pohľadu 4 faktorov, potrebujete medzi týmito rolami rovnováhu. Popíšem príklad z nedávnej histórie (október 2018). Vo firmách, kde nastavujem procesy sme riešili aj hodnotiace pohovory. Keďže s tým tieto spoločnosti ešte len začínali, tak som bol prísediaci. Pred pohovormi som dal dotknutým osobám čas aj na vyplnenie dotazníka na tímové roly. Boli to spoločnosti (v súkromnom vlastníctve o jednom konateľovi, obidve etablované vo svojej oblasti a viac ako 20 rokov na trhu) s 35, resp. 70 spolupracovníkmi na TPP. Výsledky hovoria za všetko - štatisticky len 2-3% zo spolupracovníkov sú hľadači zdrojov. Ako chcú teda spoločnosti prinášať inovácie, resp. nejakú udržateľnú pridanú hodnotu? Kto a kde sú teda tí hľadači zdrojov? 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Belbinovho grafu je hľadač zdrojov zodpovedný čisto za efektivitu tímu (ostatné 3 faktory ho až tak, alebo vôbec nereprezentujú).

Typické znaky hľadača zdrojov: zvedavý, extrovert, nadšenec
Plusy: kontakty, skúmanie nového, prijatie výzvy
Mínusy: strata záujmu po spoznaní

Ak štatistika hovorí (spomenul som len dve spoločnosti z posledného mesiaca, ale tých štatistických záznamov je za roky lektorovania a konzultingu v biznis sfére ako aj v štátnej správe viac ako 200) len o cca 3%, treba sa teda zamyslieť nad tým, ako tú efektivitu v tíme zabezpečiť.

Ak takých ľudí v tíme máte, ste šťastní manažéri a vašou úlohou je udržať si ich cez "IKIGÁI" (popíšem zase nabudúce).

SkryťVypnúť reklamu

Ak týchto ľudí nemáte, treba ich zabezpečiť inou cestou - hoci aj cez freelancerov. Počuli ste už o takýchto možnostiach? Určite áno. Keď som sa s takýmito freelancermi zhováral, zaujala ma ich vízia a koncept, podľa ktorého pracujú. Sú to obyčajne otvorení ľudia, ktorí hľadajú nové, iné možnosti. Získate tým nové, iné pohľady na vašu prácu, kolektív, nové a iné návrhy riešení situácií a projektov.

Dnešná doba si žiada efektivitu, ktorú niektoré firmy nedokážu interne zabezpečiť. Na druhej strane je to aj o zóne bezpečia, o egu a tak trochu aj o strachu o vlastnú stoličku.

Freelanceri sú hľadači zdrojov. Myslíte, že majú záujem o Vašu stoličku? Odpoveď je :-)

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa má stať sa stane.

MZ

Martin Zibrin

Martin Zibrin

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Proaktívny lektor, konzultant, riešiteľ nákupných a investičných projektov. Pracujem len s ľuďmi, ktorí naozaj CHCÚ. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu