Besnota zabija v Nemecku - a co u nas ? Sme v bezpečí ?

Ked som si vcera precital spravu o dalsom umrti sposobenom besnotou zostal som v soku. Je to mozne? Co ockovanie? Statna preventivna politika ? Co vydobytky (u nas) socialistickeho (inde kapitalistickeho)zdravotnictva ? Navyse po vsetkych tych problemoch a kauzach v zdravotnictve (AIDS/HIV, infikovana krv, krvne preparaty a ine) som si myslel, ze sa zvysili kontroly, ze sme (pacienti) v bezpeci. Zda sa ze nie. Lékaři v Německu transplantovali šesti lidem orgány zemřelé ženy nakažené vzteklinou. Dva pacienti zemřeli, třetí bojuje o život. Loni zemřel ve Spojených státech člověk, který také dostal nakažený orgán. A může se to stát i v Česku. Orgány vhodné k transplantaci se totiž na vzteklinu nikde netestují. To je citat z dnesnej Mf DNES.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.pharmj.com/Editorial/20010623/news/rabies.html)

Priznavam sa, ze ma nijak neupokojil ani iny clanok z webu (toho isteho periodika) podla ktoreho by to vlastne malo byt vsetko pod kontrolou a nemusim sa nicim trapit (to by vsak nemohol byt takmer rok stary, myslim ten clanok). Navyse, ked sa ponorime do historie, v "najlepsich" casoch besnoty -zomrelo v Ceskoslovensku 132 ludi . prave na nasledky besnoty. Tak preto tie sucasne obavy - ved od roku 1966 sa v lokalnych podmienkach uskutocnilo viac ako 6 tisic transplatacii. Udajne nikto doposial neumrel na infekcnu chorobu. Je to stastie? Nahoda? Alebo odbornym pristupom? 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kontrolou transplantatou to ale urcite nebude - tie sa u nas nevykonavaju !!! Nuka sa logicka otazka, preco ? Nuz vraj darca oragnov sa vytipuje v dlhodobom horizonte (a sleduje sa lekarmi udajne velmi pozorne - ked pochadza z rizikovej skupiny, alebo sa pohybuje v rizikovej lokalita - tak sa potom okamzite ziadaju potrebne hlbsie a dokladnejsie testy). Uspokojilo Vas to ? Mna velmi nie. Pri predstave, ze inkubacna doba ochorenia moze byt niekolko tyzdnov az mesiacov... resp. niektore ochorenia nemaju klinicke prejavy v urcitom casovom horizonte vobec ...

Tak ako zaistit, aby sa u nas neopakovala situacia z Nemecka ? Zaviest plosne ockovanie to by asi odpovedali lekari. A co na to stat ? Politici (ty maju obcas k surovym reciam a mravom velmi blizko) ? (Statna) veterinarna sprava tvrdi, ze ... Mnohaleté úsilí profesionálních i dobrovolných pracovníků bylo korunováno úspěchem a ČR splnila kritéria nutná pro přiznání statutu země prosté vztekliny ... No to je samozrejme velmi prijemne (fakt prekvapive zistenie).... Ze by sme opat uzatvarali jednu kauzu konstatovanim, ze nas sa to vlastne vobec netyka (i preto ze sa u nas este "stale" nic nestalo) ? Ved aj potraviny mame bezpecne tak vlastne naco robit paniku?

SkryťVypnúť reklamu

Ked uz nie pre vlastny pocit bezpecnosti (hovorme o lepsej "solidnej neistote", ze pravdepodobnost nakazy pri transplantaciach sme preventivnymi opatreniami znizili na minimum), tak azda preto, ze sa z casu na cas objavi sokujuca sprava a potom staty/statne organizacie ale ani obycajny ludia nevedia co robit. Ako sa zachovat, kde som bol a kde nie? Vyhneme sa zbytocnym otazka: A co my ? Ako je to u nas ? Je to u nas pod kontrolou ?

Mam pocit, ze sme mi ludia stale velmi zranitelnym systemom. Chcel by som sa mylit.

PS: A este jedna mala preventivna rada na zaver

Martin Maruniak

Martin Maruniak

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Endemicky vyskytujúci sa pohodár, novinár, konzultant, lektor a kouč žijúci v Prahe, optimista i keď s liberálnym ekonomickým nadhľadom :-) Zoznam autorových rubrík:  Majoritná minoritaSpoza plota aneb poznamka na oSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu