Autom po západnom pobreží USA / West Coast USA Roadtrip 2.časť

V strede augusta roku 2023 sme sa vydali na dobrodružnú výpravu po západnom pobreží USA.

Autom po západnom pobreží USA / West Coast USA Roadtrip 2.časť
Horseshoe Bend Sunset... (Zdroj: AM)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Začali sme na letisku vo Viedni odkiaľ sme sa priamym letom dostali až do Los Angeles a cez Las Vegas, Page, Moab a Provo sme ju zavŕšili približne po troch týždňoch v Salt Lake City. Po ceste sme navštívili rôzne miesta v Los Angeles, kde nás dokonca zastihol hurikán, videli sme Hoover Dam, Grand Canyon, Monument Valley, Horseshoe Bend, Antelope Canyon, Lake Powell, Glen Canyon Dam, Arches National Park aj Big Cottonwood Canyon a mnoho iného. Prešli sme cez štyri štáty – Californiu, Nevadu, Arizonu a Utah a najazdili vyše 3500 km.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvých osem dní našej cesty nájdete TU.

Deň 9

Na deviaty deň nás čakal asi najdlhší presun počas nášho tripu, 700 km z Las Vegas cez Grand Canyon až do mestečka Page. Naša prvá zastávka bola Lake Mead - Lakeview Overlook.

Lake Mead - Lakeview Overlook
Lake Mead - Lakeview Overlook (zdroj: AM)

Lake Mead je najväčšia priehradná nádrž v USA a jedna z najväčších na svete. Práve ona zásobuje Hooverovu priehradu vodou. Od Lake Mead je k Hoover Dam len na skok. Priehrada na rieke Colorado leží na hraniciach štátov Arizona a Nevada a je vysoká viac než 220 metrov.

Fun fact: priamo na priehradnom múre sa nachádzajú toalety. Pánska je v Nevade, dámska v Arizone a každá je v inom časovom pásme.

SkryťVypnúť reklamu

Z Hooverovej priehrady nás do Grand Canyon čakalo 400 km a zhruba 4 hodiny jazdy. Po ceste sa môžete zastaviť v mestečku Kingman, ktoré sa nachádza na historickej ceste Route 66, obed si môžete dať napríklad v Black Bear Diner - veľké porcie, priaznivé ceny a skvelá obsluha.

Fish And Chips v Black Bear Diner
Fish And Chips v Black Bear Diner (zdroj: AM)

Sme tu. V parku sa nedá dostať autom úplne všade, ale môžete využiť kyvadlovú dopravu. Grand Canyon je grandiózny, nie je možné ho zmestiť na fotografiu, ani ho zachytiť tak, aby ste si tú veľkosť vedeli predstaviť. Je to obrovské a vy tam len tak stojíte s otvorenými ústami, nasávate vôňu pínií a pripadáte si ako zrnko prachu. Pred vami stoja milióny rokov erózie, ktoré sa západom slnka vyfarbujú a kaňon pred vami doslova akoby horel. Jeho steny sú tvorené viacfarebnými vrstvami pieskovcov a vápencov a je to najväčšia úžina tvorená riekou Colorado v severnej Arizone. Je dlhá 446 km a jeho najväčšia hĺbka je viac ako 1800 metrov! Ak sa chcete v parku zdržať dlhšie, je možné absolvovať aj niekoľkodňové túry po dne kaňonu. Navštíviť môžete južnú aj severnú stranu. South Rim je všeobecne považovaný za “True Grand Canyon” ponúkajúci rozsiahle výhľady, ktoré sú notoricky známe z časopisov, či webových stránok. North Rim je o niečo chladnejšie miesto a dostáva sa mu len 1/10 návštevnosti svojej južnej sestry, čo však nepochybne na jeho atraktivite neuberá.

SkryťVypnúť reklamu

Malý tip: Ak plánujete navštíviť aspoň tri národné parky, kúpte si Annual Pass. Stojí 80 dolárov, zahŕňa vstup pre celé auto a platí takmer pre všetky národné parky v USA (osobne si ho môžete zakúpiť TU a online TU). Určite sa oplatí si ho zaobstarať, pretože jednotlivé vstupy stoja 35 dolárov za auto. Ja som túto úlohu nechal na Roberta, keďže je miestny. Annual Pass síce kúpil, ale zabudol ho doma v Ohiu. Skúšali sme to vysvetliť pri vstupoch do parkov, ale pustili nás len v Grand Canyon. V Arches aj na Lake Powell ho chceli fyzicky vidieť a museli sme uhradiť vstupné, v Monument Valley neplatí a v Big Cottonwood Canyon sme vstupné neplatili. Zion, Bryce ani Canoynlands sme napokon navštíviť nestihli, takže sme až toľko neprerobili.

SkryťVypnúť reklamu

Deň 10

Z Grand Canyon sme vyrazili až po západe slnka a do Page, ktoré je vzdialené 200 km sme prišli už úplne potme. Až ráno pri pohľade z hotelovej izby sme zistil o čo sme nočnou jazdou v úplnej tme prišli. Page je malé mestečko, ale jeho okolie je magické. Červené skaly všade naokolo ostro kontrastujú s až gýčovo zelenou farbou na golfovom ihrisku v strede mesta. Chcete hrať golf uprostred púšte? V Arizone, no problem. Horseshoe Bend, Lake Powell, Glen Canyon Dam či Antelope Canyon a mnoho ďalšieho máte v Page na dosah ruky. Stačí len pár mínút cesty autom.

Horseshoe Bend sa nachádza niekoľko km od priehrady Glen Canyon Dam a je to majsterštyk rieky Colorado, tá ju vytvarovala do veľmi fotogenickej podkovy. Tú môžete pozorovať z 300 metrov vysokého útesu. Tento meander ročne privíta 2 milióny návštevníkov, takže tam sami rozhodne nebudete.

Lake Powell je umelá vodná nádrž na rieke Colorado. Jazero bolo vytvorené zaplavením kaňonu Glen Canyon, čo viedlo k vytvoreniu obľúbenej letnej, dovolenkovej destinácie. Dostanete sa k nej okolo 216 metrov vysokého priehradného múru Glen Canyon Dam. Z Wahweap Overlook si môžete spraviť krásne fotografie a ak zídete trochu nižšie dostanete sa priamo k jazeru. Nám sa tam veľmi páčilo, boli sme tam dva dni po sebe, voda bola čistá a príjemne osviežujúca, pláž s pieskom, ktorý má konzistenciu akoby ste na jemno namleli tehlu. Skrátka ležíte na pláži, pred vami je jazero a za ním planéta Mars. Dokonalé. Deň sme ukončili v miestnom pivovare GCBC – Grand Canyon Brewing Company.

Malý tip: Horseshoe Bend – dostanete sa tam jednoducho z hlavnej cesty. Vstupné je 10 dolárov na automobil. Ak sa tam pôjdete pozrieť na západ slnka, tak po zotmení pozor na hady, jedného som takmer prišliapol. Ak nemáte Annual Pass, tak na Lake Powell je rovnaké vstupné ako, keď idete do národneho parku (35 dolárov) platí však viac dní, môžete prísť teda aj viackrát. Priehradu Glen Canyon Dam si môžete pozrieť aj z ľahko dostupnej vyhliadky Glen Canyon Dam Overlook.

Deň 11

Na nás čakal vrchol nášho tripu - Antelope Canyon, ktorý je hlavnou atrakciou Lake Powell Navajo Tribal Park. Nachádza sa 15 km východne od mesta Page a je to najnavštevovanejší štrbinový kaňon v juhozápadnej časti Spojených štátov. Zahŕňa šesť samostatných, malebných úsekov - štrbinových kaňonov v rezervácii Navajo, označovaných ako Upper Antelope Canyon, Rattle Snake Canyon, Owl Canyon, Mountain Sheep Canyon, Canyon X a Lower Antelope Canyon. My sme navštívili posledný menovaný z nich. Je to rovná a hlboká štrbina v zemi, ktorá sa tu za milióny rokov vytvorila následkom vnikania vody a vetra cez pieskovcové skaly. Kaňon má nádherné oranžovo-červené sfarbenie a prechod ním nie je túra, ale skôr prechádzka počas, ktorej sa pod chvíľou pristihnete, že nedýchate a máte pocit, že ste sa ocitli uprostred galérie vytvorenej vo fotošope. Návšteva kaňonu bola pre starých Navajov náboženský zážitok, ktorý si vyžadoval správne duševné rozpoloženie a ešte aj dnes tento pestrofarebný kaňon predstavuje pre pôvodných obyvateľov i návštevníkov moment duchovného spojenia s prírodou. Matka príroda je jednoducho neuveriteľne kreatívna čarodejnica, ktorá nás každým dňom našej cesty prekvapovala viac a viac. Ešte doma pred cestou som vravel deťom, že uvidíme ako to budeme zvládať, možno budeme už po troch dňoch „prekaňonovaný a prenárdnoparkovaný“, ale realita bola taká, že každý nasledujúci deň prekonal ten predchádzajúci.

Malý tip: Ak máte presný itinerár cesty, ako sme mali my, tak si lístky kúpte čo najviac dopredu. Ušetríte a hlavne ak budete mať šťastie, tak budú k dispozícii aj tie najlepšie časy, keď je svetlo na vrchole (okolo obeda). Tour trvá vyše hodiny, nás stála pre štyroch 290 dolárov a boli sme v čase od 13:30, skoršie lístky som nezohnal ani tri mesiace pred návštevou. Najviac navštevované kaňony sú Upper a Lower. Lower je dlhší, užší a je v ňom o niečo exponovanejší terén, dolu musíte zísť po niekoľkých naozaj strmých rebríkoch. Hĺbka kaňonov je až 37 metrov. Tour robia len dve spoločnosti Ken's Tours a Dixie’s. My sme využili služby Ken's Tours. Dixie’s majú lepší gift shop aj veľkú klimatizovanú halu a dokonca sme tam mali možnosť vidieť prezentáciu indiánskych tancov kmeňa Navajo. Pozor si dajte na to, že Arizona sa nachádza v pásme Mountain Standard Time zone a na väčšine územia štátu sa nedodržiava letný čas. Národ Navajo v severovýchodnej časti štátu však letný čas dodržiava. My sme boli štyria, z toho - tri I Phony a jeden Android a v rôznych časoch a na rôznych miestach sa nám ukazovali každému rôzne časy. Najjednoduchšie je zatelefonovať do Ken's Tours alebo Dixie’s, aký majú čas, aby ste nezmeškali svoju tour. Vstup do kaňonu je povolený výhradne so sprievodcom z kmeňa Navajo, ten náš nám vravel, že oba kaňony vlastní jeden človek, resp. jedna indiánska rodina, takže v tomto prípade pri cene vstupného na osobu z toho pravdepodobne Mother nature aj Navajo people vychádzajú na prázdno. POZOR! je potrebné počítať s tým, že vás dole nepustia okrem telefónu a fľaše vody s ničím iným (mne nedovolili ani malú kapsičku na doklady) + ak prídu veľké dažde a kaňon zaplaví voda, môže byť zo dňa na deň zatvorený.

Náš deň ďalej pokračoval opäť oddychom na Lake Powell, potom sme si dopriali západ slnka na Horseshoe Bend a večer sme ukončili živou country hudbou v Big John´s Texas Barbeque. Je to stará čerpacia stanica, ktorá sa v roku 2006 zmenila na reštauráciu. Pravdepodobne budete musieť čakať v rade, kým Vás usadia, ale stojí to za to. Jedlo bolo skvelé a pre mňa to bola pure America. Syn Tomáš si objednal Pound of Pulled Pork, čo samozrejme netušil bolo, že je to pol kila mäsa + príloha + nápoj = bez šance zjesť. “Big John’s Texas BBQ, a little taste of Texas in Arizona”.

Malý tip: v Page sme bývali TU, ubytovanie bolo na jednotku, výhľady, izba, parking, práčovňa, bazén, posilňovňa, všetko super, ale raňajky slabé + ak by ste chceli ísť večer na drink alebo večeru bez auta, tak hľadajte radšej ubytovanie bližšie k centru. Z Baymont aj hotelov v jeho blízkom okolí je to minimálne hodina peši, pretože nad ním je golfový rezort a ten musíte celý obísť. Počítajte aj s tým, že po desiatej večer už sa nenajete ani nenapijete prakticky nikde v meste.

Ráno sme sa rozlúčili s Page, netrvalo dlho a privítalo nás asi najamerickejšie miesto v USA - Monument Valley, ktoré poznáte z westernov aj z reklamy na cigarety, ale o tom až v ďalšej časti...

Adrián Marušák

Adrián Marušák

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som milovník športu, dobrého piva a príležitostný cestovateľ... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu