Dobrým príkladom je SDKÚ (a čiastočne KDH).
Na druhej strane politické strany, hnutia a osobnosti, ktorých praktiky v minulosti aj v súčasnosti poškodzujú slovenské hospodárstvo a podnikateľské prostredie. Základom, motorom, podporou a oporou akejkoľvek ďalšej činnosti, či už medzinárodnopolitickej alebo kultúrnej, podpory slovenských menšín v zahraničí alebo podpory vedy, je pritom práve hospodárstvo. Na obranu týchto hospodárskych „zbojníkov" možno uviesť fakt, že práve oni sa mnohokrát pokúšajú tvoriť a uskutočňovať ako-tak nezávislú politiku Slovenska na medzinárodnom poli.
Príkladom môže byť HZDS, dnes Smer.
Nuž, máme tu dve strany ponuky, obe viac-menej polovičaté. Svätoplukove prúty zlomené a ďaleko rozhodené...
Ponuka „uvedomelej" pro-euro / pro-západ pravice
Strana vzdelaných a pracovitých správcov, kastelánov a námestníkov s túžbou očakávajúcich pokyny vzdialeného vládcu. Vladár je vždy k dispozícii.
Ak niet medzinárodnej krízy, vladárom je bruselský úradník. Nik ho nevolil. Za svojho pôsobenia doma často úradnícky ruinoval svoju vlastnú krajinu. Snaží sa naďalej, na poli celoeurópskom - a bude sa snažiť až do úradníckeho dôchodku.
Ak sa medzinárodná kríza vyskytne, vládcom, ktorého treba slepo a bez ohľadu na vlastné záujmy počúvať, je nejaká skutočná alebo bývalá západná veľmoc.
Úslužný, pohodlný a konformný, klasický slovenský pravicový politik v oboch prípadoch rýchlo zabudne na záujmy Slovenska, osvojí si a presadzuje vôľu „vladára". Často vykonáva nadprácu. „Poturčenec horší od Turka", vraví sa...
Ponuka ľavicových „ľudomilov" a „istôt"
Aktuálne táto strana prikývne každej úradníckej byrokratickej iniciatíve z Bruselu, len aby Brusel zakryl oči nad plienením eurofondov.
Táto strana sa na medzinárodnom poli, o ktorom píšem v tomto článku, viac snaží a má podľa môjho názoru v zásade správne ciele. Toto snaženie je však zároveň oslabované ruinovaním domáceho hospodárstva ako základu politického vplyvu štátu a všetkých ďalších snáh.
Tretia cesta na domácom aj medzinárodnom poli
Som presvedčený, že správnou cestou je spojenie pragmatickej pro-rastovej a rozvojovej hospodárskej politiky na domácej scéne a kvalifikovanej a dôslednej obhajoby záujmov Slovenska na poli európskom a medzinárodnom.
My tu nie sme na panskom, my sme tu doma", napísal jeden z prezidentských kandidátov.
Na panskom však nie sme ani na poli medzinárodnom. Zvlášť, ak sa politika západných a transatlantických priateľov voči Slovensku a „zvyšku" sveta, opiera o účelové prispôsobovanie pravidiel podľa momentálnej potreby, o účelové interpretácie medzinárodných zmlúv a hrubú (neustále upadajúcu) ekonomickú silu.