Smer-SD a SNS dlhodobo tolerovali silnejúce pokusy rehabilitovať vojnový Slovenský štát a prezidenta Jozefa Tisa. Nielenže proti týmto snahám nezakročili, ale ich ponechali rozvíjať sa v štátom financovaných inštitúciách. Nezmohli sa na nič iné len na výkriky o budovaní hrádze proti extrémizmu. Uvediem niekoľko hmatateľných príkladov.
Matica slovenská
Jej Historický ústav sa dlhodobo venuje obhajobe Tisa a vojnového Slovenského štátu. Vydala škandalózne video so zavádzajúcimi informáciami o Slovenskom štáte a Tisovi. Aby toho nebolo málo, tak bývalý predseda Matice slovenskej Marián Tkáč kandiduje za ĽSNS do parlamentu.
Ústav pamäti národa
V období, keď bol predsedom správnej rady Ivan Petranský /2007-2013/ sa Ústav venoval predovšetkým relativizácii režimu Slovenského štátu a jeho prezidenta. Výskumný pracovník Martin Lacko vystupoval ako otvorený obhajca Tisa na verejnosti. Asi nikoho neprekvapilo, že po vyhodení z Ústavu sa stal asistentom poslankyne Natálie Grausovej z ĽSNS.
ZPKO - Zväz protikomunistického odboja
Poprední predstavitelia Zväzu sa otvorene hlásia k Tisovi a obhajujú režim Slovenského štátu. Vo svojom časopise sa venujú okrem publikovaniu článkov o politických väzňoch komunistického režimu aj obhajobe Tisovho režimu. Zároveň Zväz podniká rôzne verejné akcie na tieto témy.
Tieto inštitúcie sú financované štátom v rôznych podobách. Štátne orgány nijakým spôsobom nezakročili proti ich úsiliu rehabilitovať a zjemňovať režim fašistického Slovenského štátu.
Ondrej Matej
predseda strany Hlas pravice