Ako začať podnikať s nehnuteľnosťami

Medzi hlavné výhody nehnuteľností patrí ich reálna hodnota, ktorá sa nikdy nepominie. Teda aspoň do tej doby kým budú ľudia potrebovať niekde bývať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Možno sa medzi Vami – drahí čitatelia – nájdu takí, ktorých lákajú nehnuteľnosti a chceli by do nich investovať ale nemajú dostatočne veľa peňazí

Medzi hlavné výhody nehnuteľností patrí ich reálna hodnota, ktorá sa nikdy nepominie. Teda aspoň do tej doby kým budú ľudia potrebovať niekde bývať. A asi sa všetci zhodneme, že to bude vždy. Samozrejme nehnuteľnosti majú aj nevýhody v podobe nízkej likvidity a pomerne vysokej investičnej ceny pre väčšinu ľudí. Na to, aby ste mohli s nehnuteľnosťami začať nemusíte byť bohatý developer alebo privatizér. Dá sa začať aj v malom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavte si, že máte voľné prostriedky a rozhodnete sa ich investovať práve do nejakej nehnuteľnosti, ktorú chcete prenajímať. Kúpiť dobrú a lacnú nehnuteľnosť nemusí byť až také zložité. Vyžaduje to len trpezlivosť a samozrejme aj trochu šťastia, aby Vám tú výhodnú investíciu, ktorú nakoniec nájdete niekto "nevyfúkol" skôr. Ciest ako hľadať vhodnú nehnuteľnosť je v dnešnej dobe internetu mnoho. Či už cez inzertné portály ako sú bazos.sk, nenutelnosti.sk alebo priamo webové stránky realitných agentúr, ktorých je dnes obrovské množstvo.

Ďalším zaujímavým spôsobom ako sa dostať k nehnuteľnosti za dobrú cenu sú dražby, ktoré dnes ľudia vnímajú len povrchovo. Pre väčšinu ľudí sú dražby veľká neznáma a ako sa vraví – ľudia sa boja toho čo nepoznajú. Pravda je ale taká, že dražby nie sú nič zlé. Iste, niekto by mohol namietať, že dražbou prichádzajú ľudia o svoje domovy.. ALE, dražby sú dobrou možnosťou ako zadlžení ľudia môžu splatiť svoje dlhy. Trochu teraz popíšem ako fungujú dražby, aby som to objasnil.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa nehnuteľnosť mohla vydražiť tak je potrebné, aby ju obhliadol znalec a vypracoval posudok. Toto je v niektorých prípadoch nemožné, pretože obyvatelia domu jednoducho obhliadku nedovolia. Je pochopiteľné, že sú nahnevaní a nepáči sa im to, ale neuvedomujú si, že si tým sami škodia. Vo chvíli keď človek zistí, že jeho dom alebo byt ide do dražby a nedokáže už tomu nijako zabrániť malo by preňho byť prioritné to, aby v znaleckom posudku bola uvedená čo najvyššia cena, za ktorú sa bude nehnuteľnosť v dražbe predávať. Pretože za čím vyššiu cenu sa nehnuteľnosť vydraží, resp. predá tak tým väčšia časť dlhu sa splatí - je to logické. V opačnom prípade znalec určí cenu nehnuteľnosti iba odhadom, a tá môže byť nižšia ako je skutočná hodnota nehnuteľnosti. 

SkryťVypnúť reklamu

V deň dražby to už vyzerá tak, že sa zhromaždia záujemcovia a dražba môže začať. Ako je už asi každému jasné tak nehnuteľnosť v dražbe získa ten, ktorý ponúkne najviac.

A teraz začína tá zaujímavejšia časť - lepšia pre kupujúcich, ale horšia pre dlžníkov. Ak sa nehnuteľnosť v prvom kole dražby nepodarí predať tak sa za určitý čas zorganizuje druhé kolo dražby - tam už je vyvolávacia cena o 10 percent nižšia ako hodnota nehnuteľnosti, resp. jej cena uvedená v znaleckom posudku. A takto sa dražba opakuje a cena nehnuteľnosti sa znižuje až dovtedy, kým sa nepredá. 

Možno Vám napadne otázka – ako sa k takýmto dražbám a informáciám o nich dostať ? Nuž, odpoveď je internet. Stačí trochu hľadať. Na Slovensku existuje veľký počet dražobných spoločností, ktoré organizujú dražby nehnuteľností a aukcie na Slovensku. Niektoré z nich majú vlastné webové stránky, iné ich nemajú – vtedy je problematické zistiť všetky potrebné informácie o dražbe. A okrem iného je aj časovo náročné sledovať všetky tieto weby. Existujú však aj internetové portály, na ktorých nájdete dražby od všetkých dražobných spoločností pohromade na jednom mieste. Známym je portáldražieb – tam je ale celkový počet dražieb dosť nízky. Ďalším je drazbyAZ – tam som našiel vyše 120 dražieb z celého Slovenska prehľadne roztriedených a popísaných.

SkryťVypnúť reklamu

Takže ak máte stále záujem o investovanie do nehnuteľností alebo o kúpu domu či bytu pre vlastné bývanie, tak máte na výber rôzne zdroje kde ich hľadať a nájsť zaujímavú nehnuteľnosť za dobrú cenu. Veľa šťastia ;-)

Matej Baláž

Matej Baláž

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý sa zaoberá realitným trhom a investovaním do nehnuteľností. Mám skúsenosti s predajom a kúpou domov a bytov po celom Slovensku Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu