Ako sa robí žurnalistika v podaní TA3

Prebraná správa TA3 o tom, že Brusel nebude mať kvôli moslimom vianočný stromček je výsmechom žurnalistiky. Nielenže kompletne skopírovali text z iného portálu, ale neoverili si ani zdroj informácie. Originálna správa pritom Moslimov v článku ani nespomína.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Screenshot z portálu TA3
Screenshot z portálu TA3 

TA3 v stredu uverejnila na svojej internetovej stránke správu Brusel sa zľakol islamistov, vianočný strom nebude, v ktorej odkazuje na český portál novinky.cz. Ten informáciu čerpá z portálu The Right Perspective. Treba podotknúť, že články na stránke TA3 a novinky.cz sú doslovným prekladom správy z portálu The Right Perspective.

Je nepochopiteľné ako môžu česko-slovenské mainstreamové médiá vypustiť do éteru informáciu, ktorá má predpoklad vzbudiť náboženské a etnické vášne, na základe správy uverejnenej na nejakom blogu. Portál The Right Perspective je venovaný rovnomennej rádiovej talk-show vysielanej na lokálnej stanici v New Yorku. Nemá jasne uvedeného vydavateľa a na ich stránke sa ani nedá zistiť, kto vlastne za touto talk-show stojí.

Samotný The Right Perspective sa v správe odvoláva na Brussels News. A tu prichádza rozuzlenie celej aféry. Brussels News nepíše nič o tom, že hlavné mesto Belgicka nebude mať vianočný stromček. Ten iba konštatuje, že tradičný vianočný stromček bude nahradený elektronickou inštaláciou v tvare vianočného stromčeka. Správa ďalej konštatuje, že jedna z poslankýň miestneho zastupiteľstva to považuje za dôsledok politickej korektnosti miestnej radnice, ktorá tak obmedzuje kresťanský prvok Vianoc. Predstavitelia mesta však toto odmietajú a podľa nich práve naopak, elektronickou svetelnou inštaláciou tento prvok Vianoc posilnia.

V pôvodnej správe sa nenachádza žiadna spojitosť s Moslimami. Odseky citujúce predstaviteľa organizácie Sharira4Belgium boli tendenčne doplnené až portálom The Right Perspective. Táto moslimská organizácia pritom nemá žiadne relevantné a legitímne zastúpenie a neháji záujmy moslimskej komunity v Belgicku. Jej predstaviteľ je obvinený z drogovej kriminality.

Dôvod, prečo TA3 prebrala túto zavádzajúcu, a dovolím si tvrdiť aj nepravidú správu, je jasný. Zvýšenie čítanosti za cenu podnecovania medzikultúrnych vášní a nenávisti. Že sa im to dokonale podarilo, je na základe komentárov v diskusiách a na sociálnych sieťach nespochybniteľné. l sa zľakol islamistov, vianočný strom nebude Čítajte viac: http://www.ta3.com/clanok/1009518/brusel-sa-zlakol-islamistov-vianocny-strom-nebude.html

Matej Bučko

Matej Bučko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obyčajný človek si a obyčajný človek musí zachovať veľký zákon sveta: Musí v druhej múdrej tridsiatke žať, čo v prvej nemúdrej tridsiatke sial. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromnéŠport

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu