Podivná hra mocných s Kosovom

Úžas. Predsa len sa tak stane, Kosovo bude samostatné. Redaktori celého sveta sa zhŕkli do tohto zabudnutého kraja a celému svetu dávajú na známosť, že vytúžený okamih radosti kosovských Albáncov sa blíži. Iba sa to však zdá alebo sa naozaj pred našimi očami odohráva nespravodlivosť desaťročia? EÚ, USA a kosovskí Albánci rozohrávajú zvláštnu hru a vôbec nevedia ako budú v tejto hre pokračovať a ani ako sa skončí. A Srbi sú odsúdení na úlohu pozorovateľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Výsmech a poníženie Srbov. Inak sa to nedá nazvať.Rokovania o budúcom statuse skončili fiaskom, na ničom sa nedohodlo. Srbiponúkli úplnú autonómiu, Albánci tvrdohlavo žiadali samostatnosť. Všetky tierokovania boli fraškou. Dopredu bolo jasné ako to má skončiť. Keď nie podľa predstáv Albáncov, výsledok je jednoznačný: nedohodli sme sa,preto berieme všetko. A USA ako svalnatý kamarát súhlasí. Srbi mali navýber: buď samostatnosť Kosova alebo samostatnosť Kosova.

Čo na tom, že nad krajinou sa vznáša opar etnickejneznášanlivosti. Že stačí malá zámienka, aby násilnosti explodovali opäť. Žejednou z hlavných úloh jednotiek KFOR po celý čas ich prítomnosti jeochrana srbskej menšiny. Príklady: v roku 1999 pod vplyvom odvetnýchúderov Albáncov opustilo Kosovo 180 000 Srbov, v roku 2001 vybucholautobus plný srbských civilistov, v roku 2004 po tom, čo sa za záhadnýchokolností utopili dve albánske deti, boli po celej krajine vypaľovanégrécko-katolícke kostoly a srbské obydlia. Aj v súčasnosti musia byť Srbmiobývané časti pod ochranou medzinárodných jednotiek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikto nevie, čo chce Kosovo s nezávislosťou robiť? Krajina nemá takmer žiadny priemysel, biedne hospodárstvo je závislé nadenergetickými dodávkami zo Srbska, ktorému sa vysmieva do očí,pričom si neuvedomuje, že práve ono ho môže poľahky odstaviť.

Je jasné prečo chcú nezávislosť albánske politické špičky. Na vlastnom piesočku, bez kontroly, sa bude lepšie ryžovať. Alečo tým chcú dosiahnuť západné veľmoci? Dať nezávislosť nestabilnej krajine, kdeprekvitá čierna ekonomika a reálnu moc drží mafia na báze rodinnýchklanov, to chce lepší argument ako "dohoda nebola možná".

Srbi zvrhli Miloševiča, čím dali jasne najavo, že majú plnézuby jeho nacionalizmu. Niekoľko rokov majú demokratickú a umiernenúvládu. Západ si však za svojho favorita zvolil kosovsképolitické špičky, tvorené bývalými vrcholnými predstaviteľmi UCK. Tej UCK,ktorá bola v druhej polovici 90. rokov aj Američanmi považovaná zateroristickú organizáciu, a ktorá získavala prostriedky na boj pomocouorganizovaného zločinu. Siene haagskeho tribunálu by mohli rozprávať príbehyvojnových zločincov z tejto organizácie. Napriek všetkému, Západ si zapartnera vybral premiéra Traciho. Bývalého vrcholného predstaviteľa UCK. Prostefantázia. Kosovskí Albánci môžu jasať a my lámať hlavy nad tým, čo zamocenskú hru nám tu USA a EÚ (aj za naše prachy) predvádza. Medzitýmseparatisti z Baskicka, Korziky, Abchádzka, Osetska či Podnesterska pozornenačúvajú.

Matej Bučko

Matej Bučko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obyčajný človek si a obyčajný človek musí zachovať veľký zákon sveta: Musí v druhej múdrej tridsiatke žať, čo v prvej nemúdrej tridsiatke sial. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromnéŠport

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu