Není skinhead jako skinhead

Novinári s obľubou používajú termíny, ktorým v podstate vôbec nerozumejú. Myslia si, že použitím týchto pojmov dodajú reportáži punc dôležitosti a vážnosti. V súčasnosti je to H5N1, obľúbeným termínom je aj skinhead. Denník SME uskutočnil anketu s otázkou: "Chceli by ste za suseda radšej príslušníka hnutia skinheads alebo Róma?" Zjavne pod pojmom skinhead myslel pravicovo extrémisticky zameranú osobu. Novinári majú radi zjednodušenia, no až také jednoduché to nie je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

 Pozrime sa najprv na históriu skinheads. Vo Veľkej Británii sa počas 60. rokov formovalo niekoľko mládežnických subkultúr. Boli to napríklad Teddies, Mods, Rudeboi. Mods sa vyznačovali úhľadným, elegantným spôsobom obliekania. Postupne si na značkových oblekoch dávali čoraz viac záležať, no pre mnohých členov bolo ťažké po finančnej stránke držať s ostatnými krok. Preto začali uprednostňovať oblečenie, ktoré vyjadruje ich robotnícky pôvod. Tak vznikli Skinheads s ich typickými kanadami (väčšinou značka Dr. Martens), bombermi a krátkymi vlasmi. Vyznačovali sa drsným až agresívnym správaním, počúvali Ska, Reagge (pôvodom čenošská hudba). 70. roky sa niesli v znamení ich úpadku, no oživenie nastalo začiatkom 80. rokov. Až vtedy sa časť členov začala politicky angažovať, najmä na strane pravicových extrémistov.
 Z histórie skinheads vidno, že išlo najmä o životný štýl, ktorý vyjadroval robotnícky pôvod a s politikou nemal nič spoločné. To, že neskôr sa časť členov spolitizovala a to, že skinheads na kontinente sa odklonili od pôvodných ideí anglických kolegov, prispelo (hlavne vďaka jednostrannému postoju médii) k ich negatívnemu vímaniu. 
 Na Slovensku prevláda všeobecne nesprávny názor, že každý kto nosí kanady a má vyholenú hlavu je skinhead, a že každý skinhead je nacista a rasista. Pritom podobný štýl obliekania majú aj tzv. Rudeboi a tí s nacistami určite nemajú nič spoločné. Počúvajú Ska a sú politicky neutrálni. V súčasnosti aj na Slovensku existujú skinheadi, ktorí sú stále verní pôvodným myšlienkám (i keď určite aplikovaným na naše pomery) a ide im hlavne o spôsob životného štýlu. Patria k nim aj tzv. S.H.A.R.P.(Skinheads against racial prejudice-Skinheadi proti rasovým predsudkom). Tí vznikli počas 80. rokov ako reakcia na prechod časti skinheadov k neonacistom.
 Je zaujímavé, že veľa pravicových extrémistov označenie skinhead odmieta. Nazývajú sa nacionalistami. Štýl obliekania podobný skinheadom im vyhovuje, pretože je ideálny pre pouličný boj. Šaty sú pohodlné a len tak ľahko sa neroztrhnú. Vyholená hlava vzbudzuje autoritu a rešpekt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Iste sa nájdu aj ultrapravicovo orientovaní skinheadi, no tí väčšinou nemajú ani potuchy o histórii tohto hnutia a ideách. Určite nie je správne ak sa všetky rasovo motivované konflikty pripisujú práve skinheadom. Média by nemali prezentovať svoju hlúposť ako objektívnu pravdu, pretože zavádzajú laickú verejnosť.
 Není skinhead jako skinhead. Tak spieva jedna česká kapela. Pre tých, ktorých spoločnosť odsudzuje kvôli agresii a rasizmu, existuje iný, výstižnejší pojem - neonacisti. Konečne by si to médiá a verejnosť mali uvedomiť. I keď je už možno neskoro... 

Matej Bučko

Matej Bučko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obyčajný človek si a obyčajný človek musí zachovať veľký zákon sveta: Musí v druhej múdrej tridsiatke žať, čo v prvej nemúdrej tridsiatke sial. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromnéŠport

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu