Petržalské terasy: katastrofy a chaos!

Viaceré petržalské terasy sú v zúfalom stave a ich vlastníctvo je nejasné.

Petržalské terasy: katastrofy a chaos!
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na petržalskom sídlisku žijú ľudia v panelových bytových domoch. Všetci poznáme tie dlhé 12 poschodové s terasami pod oknami bytov. Postavené boli  ako takzvaná vstavaná občianska alebo pristavaná technická vybavenosť. Z terás je prístupu do obchodíkov či prevádzok na poschodí sú z nich aj vchody do bytových domov. Pod terasami sa nachádzajú garáže. Tento typ domov postavili za minulého režimu nie len v Petržalke ale aj na sídlisku v Rači či Karlovej Vsi. Podľa medializovaných informácií je v Petržalke okolo 60 terás, no iba 17 spravuje mestská časť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnoho terás je zúfalom a havarijnom stave. Majitelia garáží pod terasami sa už roky sťažujú, že do garáží zateká. Po daždi stojí  na terasách voda. Povrch je hrboľatý. Schodiská sú rozbité. Zábradlia hrdzavé. To všetko ohrozuje bezpečnosť ľudí.

Pred pár mesiacmi na Holíčskej ulici v panelákovom komplexe pred garáže padli obrovské kusy betónu, za krátko došlo k statickému narušeniu terasy na Rovniankovej ulici a napokon na na Beňadickej ulici na časti terasy spadlo zábradlie. Miestny úrad Petržalka uviedol, že ani jedna z terás nie je v jej vlastníctve či správe.

Následne stavebný úrad poslal výzvy vlastníkom aj ostatných terás v zlom stave, aby vykonali do konca septembra bezpečnostné opatrenia v miestach nad garážami, ktoré vykazujú statické porušenie a hrozí ich spadnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Na katastri sú terasy zapísané len ako bytové domy bez terás, ktoré sú však ich súčasťou. Niektoré terasy sú zase evidované ako nedokončené stavby a neboli odovzdané do vlastníctva žiadnemu subjektu, hoci sú využívané už celé desaťročia. Chýba potrebná dokumentácia a tak k právnemu vysporiadaniu nikdy nedošlo.

Bol som sa pozrieť na terase na Fedinovej ulici pri legendárnom podniku Alfa, kúsok od domu, v ktorom som vyrastal. Pamätám si, že ešte pred nákupnými centrami bola „Fedinka“ také naše nákupné centrum. Na tejto terase kedysi bol obchod s knihami, železiarstvo, drogéria a bola tam aj vychýrená zmrzlina. Na mieste, kde dnes ponúkajú v pizzeri palacinky, som chodil s mamou ako malý chlapec kupovať mäso. Neraz mi tam ako malému chlapcovi dal predavač plátok šunky iba tak do ruky.

SkryťVypnúť reklamu

Petržalská samospráva v rozpočte na tento rok plánovala opravu schodiska vedúceho na terasu Fedinova 2.  Na terase v tých dňoch aj prebieha oprava schodiska.

V takomto stave boli schody ešte pred pár dňami.
V takomto stave boli schody ešte pred pár dňami. (zdroj: Archív M.D.)

A už prebieha rekonštrukcia.
A už prebieha rekonštrukcia. (zdroj: Archív M.D.)

Petržalskí poslanci už roky žiadajú Magistrát hl. mesta SR Bratislavy, aby zabezpečil právne doriešenie nedokončených terás na území Petržalky.  

Mestská časť Petržalka v niektorých prípadoch tvrdí, že vlastníkom je Bytové družstvo Petržalka. To však zastáva názor, že  nie je evidované na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností. Petržalská samospráva však argumentuje, že kolaudačné rozhodnutie bolo vydané v prospech právneho predchodcu družstva.  Bytové družstvo Petržalka sa však ešte pred rokmi obrátilo na súd a ten doposiaľ nerozhodol.

SkryťVypnúť reklamu

O petržalské terasy sa začalo starať občianske združenie, ktoré uvádza, že problém spôsobilo to, že do terás sa neinvestovalo. „Pri prechádzke Petržalkou vidíme hneď niekoľko, nad ktorými statici krútia hlavou a čudujú sa, že ešte stoja. Či už kvôli výstuži prežratej hrdzou, popraskaným a polámaným panelom alebo totálne upchatým odvodňovacím vpustom a potrhanej izolácii,“ uvádzajú nadšenci na svojej facebookovej stránke, s tým, že „plány, podľa ktorých mali byť terasy živými priestormi ponúkajúcimi občiansku vybavenosť, skončilo ako nedotiahnutý sen, ktorý sa rokmi vyvinul do nočnej mory samosprávy, podnikateľov aj obyvateľov.“

Mesto dáva síce ročne dotáciu 200-tisíc eur pre všetky terasy v Bratislave.  No to problém systematicky a trvalo nevyrieši.

Vlani bol novelizovaný Zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Mesto, mestská časť a obec  už môžu použiť svoje prostriedky aj na údržbu a zhodnocovanie komunikácií, ktoré sú verejne prístupné, využívané obyvateľmi na verejný účel, ale nie sú zaradené do siete miestnych komunikácií.

Dôvodom novelizácie zákona bolo to, že na Slovensku sa nachádza niekoľko desiatok tisíc kilometrov ciest, ktoré nie sú zaradené do siete miestnych komunikácií, v mnohých prípadoch ide o komunikácie, ktoré ani nie sú zakreslené v katastrálnych mapách a nie sú zverené do správy mesta ani mestskej časti, respektíve obce. Napriek tomu sa na týchto komunikáciách nachádzajú dopravné značky a sú využívané denne stovkami vodičov cyklistov či chodcov.

Terasy však nie sú komunikácie. Aj z toho dôvodu napríklad mestská polícia nemôže pokutovať autá, ktoré na nich niekedy zvyknú parkovať. Sankciu by mohli mestskí policajti dať iba v prípade, že auto sa na terasu dostalo po trávniku či chodníku a takýto priestupok je aj zadokumentovaný.

Stav terasy na Holíčskej ulici.
Stav terasy na Holíčskej ulici. (zdroj: Archív M.D.)

Mesto už pred rokmi uvádzalo, že dokončuje pasportizáciu nevysporiadaných terás a rozbehlo konečne aj dotačný systém na podporu ich rekonštrukcií, ktorá  si však žiada spoluúčasť obyvateľov.  Doteraz však bez výsledku.

Rovnako ako spomínané občianske združenie, ktoré sa zoberá petržalskými terasami, zastávam názor, že na riešení problému sa musí podieľať Magistrát hl. mesta SR Bratislava, Mestská časť Petržalka a aj samotní obyvatelia – vlastníci bytov v panelákoch nad terasami.

A možno by bolo potrebné, opäť novelizovať zákon, aby mohla samospráva investovať aj do nehnuteľností, ktoré ležia na  území obce, mestskej časti či mesta ale právne nemajú vlastníka alebo na papieri ani neexistujú aj keď reálne stoja a využívajú ich ľudia.

Najdôležitejšie je však rýchlo konať a neprehadzovať si „horúci zemiak“ z hlavného mesta na mestskú časť alebo na bytové družstvo, aby nedošlo k nešťastiu. Aby bol ochránený majetok obyvateľov, zachovaná bezpečnosť Petržalčanov aj návštevníkov našej mestskej časti.

Matej Dančo

Matej Dančo

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Celý život žijem v mestskej časti Petržalka. Naše sídlisko mám rád a šťastne si tu s manželkou a tromi dcérami nažívame. Mám vysokoškolské vzdelanie a som strategický manažér. Písať budem o Petržalke, Bratislave, marketingu a aj politike. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu