
Jedový systém sa u jašterotvarých (Squamata) vyvinul len raz, ale špecializované toxíny a žľazy viackrát. Najmenej odvodený typ nájdeme u skupiny Iguania, kam patria dobre známe leguány.Aj v zajatí často chovaný leguán zelený (Iguana iguana) má jednoduché jedové žľazy v hornej i dolnej čeľusti a dokonca zdieľa 9 toxínov s hadmi od čias, kedy mali tieto skupiny spoločného predka.Na zuboch nájdeme dokonca ryhy pre stekanie jedu.Podobné znaky vykazujú aj niektoré agamy (Agamidae) zo skupiny Acrodonta.
U skupiny Anguimorpha sa stretneme s dokonalejšími verziami ako v predchádzajúcom prípade. Jedová žľaza sa nachádza výhradne v spodnej čeľusti a produkuje toxíny typické pre túto skupinu jašterov. Po uhryznutí obeti prudko klesá krvný tlak a jed zabraňuje zrážaniu krvi. Existencia jedových ryhovaných zubov v dolnej čeľusti bola všeobecne známa len u kôrnatcov.Čeľaď Helodermatidae tvoria dva druhy kôrnatcov: kôrnatec jedovatý (Heloderma suspectum) a kôrnatec mexický (Heloderma horridum). Obaja žijú v suchých oblastiach juhozápadu USA,resp. Mexika a Guatemaly. Majú silné čeľuste, ktorými sa zahryznú do koristi a pevne ju zvierajú tak, aby sa vďaka ryhám na zuboch do jej tela dostalo čo najviac jedu (na rozdiel od hadov, ktorí jed vstrekujú). Sú známe aj úmrtia človeka po uhryznutí kôrnatcom, ale takýchto prípadov veľa nie je.
V roku 2009 bola tímom vedcov zverejnená štúdia, ktorá preukázala magnetickou rezonanciou funkčné jedové žľazy aj u najväčšieho jaštera na svete-varana komodského (Varanus komodoensis). Ide dokonca o zložitejší typ žľazy ako u hadov a najzložitejší nájdený u plazov vôbec. Predtým panoval názor , že korisť po uhryznutí varana umiera na následky infekcie baktériami z jeho ústnej dutiny. Zuby varanov nie sú ryhované a jed sa do tela obete dostáva po hlbokom preniknutí do tkaniva. Jašterovi potom zostáva už len čakať, až toxíny vykonajú svoje, pričom ich účinky sú podobné jedu kôrnatcov. V porovnaní s čeľusťami krokodílov sa varanie čeľuste ukázali byť až šesťkrát slabšie. Pokúsanie od varana ale veľmi krváca, pretože pri ňom používa veľmi silné svaly na krku k utrhnutiu veľkého množstva svalovej hmoty. Podobná stavba lebky bola preukázaná ešte u vyhynutého varana Megalania Prisca (nazývaný tiež Varanus priscus), ktorý navyše mal na zuboch výrazné ryhy. Až 6 metrov dlhý jašter teda môže byť najväčším jedovatým zvieraťom všetkých čias.
štúdie o jedových zuboch jašterov a varanovi komodskom:
http://www.mapoflife.org/topics/topic_388_Venom-and-venom-fangs-in-snakes-lizards-and-synapsids/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2690028/?tool=pubmed