
Lov veľrýb je upravovaný a sledovaný Medzinárodným dohovorom o regulácii lovu veľrýb a Medzinárodnou veľrybárska komisiou (IWC), ale ako sa zdá, nie je to dostačujúce. Medzinárodné moratórium na lov veľrýb z roku 1986 nie je rešpektované štátmi ako Island, Nórsko alebo Japonsko a napriek tomu, že Japonci sa odvolávajú na lov pre vedecké účely je veľmi pravdepodobné, že drvivá väčšina úlovkov končí na drahom trhu s veľrybím mäsom. Ako je možné, že staré lovecké techniky stále prežívajú a kvôli peniazom lov stále trvá? V roku 2010 podala vláda Austrálie žalobu k Medzinárodnému súdnemu dvoru v Haagu kvôli nelegálnemu lovu Japoncov v antarktických vodách. Tí zabíjajú veľryby pre komerčné účely a maskujú sa výskumným programom schváleným IWC .Lovecké techniky boli zdokumentované loďou, ktorú vyslala Austrália a je zrejmé, že sa tu o nijaký výskum nejedná. Konečný verdikt súdu bude známy zrejme v roku 2013.Koľko veľrýb bude do tej doby zabitých?
Spôsob lovu veľrybárov je neuveriteľne krutý a na dnešné pomery neospravedlniteľný. Do tela veľryby je strelená harpúna, ktorá sa jej zaryje hlboko do mäsa. Kvôli hákom na harpúne nie je schopná sa vyslobodiť a nakoniec v jej tele exploduje malá výbušnina, ktorá jej roztrhá vnútornosti. Menšie veľryby sa lovia inou metódou. Celé stádo sa naženie na plytčinu, kde sú všetky jedince pobité dlhými ostrými tyčami a uhynú na vykrvácanie. Ak sa vám to ani trochu nezdá divné, tak sa prosím spamätajte. Už dávno nežijeme v stredoveku! 1 kg veľrybieho mäsa môže stáť v prepočte až na 15 000 českých korún a stále sú ľudia, ktorí si ho kúpia. Protestné aktivity našťastie začínajú dosahovať úspechy a Japonsko ukončilo loveckú sezónu skôr ako obvykle. Obrovské úsilie teda nevyšlo nazmar.
Veľryby sú mierumilovné a spoločenské cicavce s bohatým sociálnym životom. Pohybujú sa po obrovských územiach, takže k ich ochrane je potrebná spolupráca nielen medzi štátmi, ale tiež kontinentmi. V niektorých oblastiach sveta sú dôležitým zdrojom potravy pre miestne obyvateľstvo, ktoré má povolené loviť v obmedzenom množstve veľryby,aby prežili. V oblastiach ako Grónsko a Aljaška panujú tvrdé podmienky a lovecké metódy ľudí nie sú práve najmodernejšie. Obzvlášť krvavo prebieha lov na Faerských ostrovoch -veľké počty delfínov guľatohlavých bývajú každoročne zabité naozaj škaredým spôsobom, pričom sa zátoka zafarbí červenou farbou od krvi. Podľa niektorých lekárov je mäso veľrýb veľmi nebezpečné pre ľudské zdravie -obsahuje vysoké hodnoty DDT, ortuti a ďalších látok, ktoré sa do ich tiel dostávajú kvôli znečisteniu morí. Nakoniec možno ustane lov veľrýb práve kvôli tomu, čo už človek napáchal a ich mäso bude nepoživateľné. Zostává otázkou, či to všetko vôbec ešte prežijú.
protestné aktivity majú konečne úspech:
články o problematike:
http://plebs.cz/aktualne/nelegalni-lov-velryb-a-delfinu-pres-zakaz-pokracuje/
http://www.rozhlas.cz/svet/portal/_zprava/468374
video zachycujúce lov veľryby:
http://www.youtube.com/watch?v=vHqIOOajgFw
petície proti zabíjaniu veľrýb: