
Hady nás odpradávna fascinujú a vzbudzujú v nás rešpekt pre svoje špeciálne schopnosti a jedovatosť. Glandula venenosa je odborný názov pre jedovú žľazu a nájdeme ju hneď za žľazami slinnými, z ktorých pochádza. Býva obklopená svalmi, ktoré pomáhajú vytlačiť jed von kanálikmi až do takzvaných maxilárnych zubov (upínajú sa na maxillare). U pľuvajúcich kobier sú svaly tak silné, že dokážu jed vystreknúť na vzdialenosť až 2 metrov, čomu napomáhajú špeciálne dopredu nasmerované jedové kanáliky.Je veľmi zaujímavé, že látky vyskytujúce sa v jede sú citlivé na UV žiarenie a preto sa na koži u mnohých druhov nachádza tmavý prúžok tiahnuci sa od oka smerom dozadu. Tmavý pigment melanín absorbuje žiarenie a chráni tak dôležitú zbraň slúžiacu k lovu alebo obrane.
Na čo sa vlastne jed vyvinul? Predpokladá sa, že predovšetkým kvôli lovu rýchlo sa pohybujúce potravy. Hady stratili svoje končatiny a aby dokázali uloviť korisť, museli mať nejakú inú účinnú zbraň. Toxické látky sa vyvinuli, aby znehybnili lovené živočíchy a uľahčili trávenie predátora. Dnes môžeme vidieť, že každý druh hada má iné zloženie a prudkosť jedu, čo závisí od spôsobu jeho života. Najsilnejšie toxíny majú morské hady, pretože potrebujú korisť paralyzovať priebehu niekoľkých sekúnd, inak by im uplávala. Nakoniec nutné poznamenať, že existuje mnoho druhov hadov, ktorí jed nemajú a napriek tomu sú úspešnými lovcami. Majú tiež silný chrup a veľa zubov, ale ich lovecká taktika sa líši (napríklad škrtiče).
Rozlišujeme 4 typy hadieho chrupu podľa polohy a druhu zubov:
1.Aglyfný
Všetky zuby sú približne rovnakej veľkosti a bez kanálikov. Aj keď sa u hada nachádza jedová žľaza, nie je používaná kvôli absencii jedových kanálikov.
2.Opistoglyfný
Vyznačuje sa zadnými maxilárnymi zubami, ktoré sú od ostatných oddelené medzerou. Nájdeme na nich len plytké kanáliky a vzhľadom na svoj stav ich had môže efektívne použiť len pri žuvaní znehybnenej koristi. Tá sa musí dostať až do zadnej časti ústnej dutiny, aby mohli jedové zuby vpraviť jed do jej tela.
3.Proteroglyfný
Jedové zuby v prednej časti hornej čeľuste bývajú krátke, silné a zakrivené. Vovnútri sú duté, charakteristické pre koralovcovité (Elapidae).
4.Solenoglyfný
Najdokonalejší typ hadieho chrupu. Jedové zuby sú dlhé, duté a had ich dokáže pomocou svalstva vztýčiť. V kľudovej polohe sú sklopené smerom dozadu. Tento typ je charakteristický pre zmijovité (Viperidae).
Nakoniec niečo k príznakom, ktoré slúžia na rozpoznanie druhu hada pri uštipnutí. Otrava neurotoxínom sa prejavuje únavou, slabosťou, svalovými kŕčmi, výpadkom zmyslov, obtiažnym dýchaním a pocitom na zvracanie. Poštípanie nebolí alebo len málo, je to typické pre útok koralovcovitého hada. Zmije a štrkáče spôsobujú bolestivé rany sprevádzané opuchom a krvácaním. Vznikajú modriny a dochádza k deštrukcii obehového systému a okolitých tkanív. Bez podania účinného séra môže dôjsť k stavu, ktorý vyrieši len amputácia danej časti tela.