Soby vnímajú ultrafialové žiarenie

Človek vníma slnečné lúče s vlnovou dĺžkou 390 až 770 nanometrov, kratšie (ultrafialové) ani dlhšie (infračervené) nie je schopný zachytiť. Teraz už vieme, že jedným z mála cicavcov, ktoré majú uspôsobený zrak inak ako my, je sob polárny (Rangifer tarandus ). Tím z nemocnice Moorfields Eye skúmal vlnové dĺžky svetla vnímané severskými kopytníkmi a zistil, že sú schopné zaregistrovať vlnové dĺžky okolo 330 nanometrov. K čomu toto uspôsobenie vlastne potrebujú?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Soby žijú v tvrdých podmienkach Arktídy, kde si rok delí na polovicu polárna noc a polárny deň. To znamená 6 mesiacov nepretržitej tmy a potom zase svetla. Tím odborníkov zistil, že soby vypínajú svoje celodenné biologické hodiny, pretože by to bolo za neustáleho svetla zbytočné . V dlhotrvajúcej tme im zase vypomôžu oči -v tme zostanú len zvyšky svetla ponúkajúce ultrafialové žiarenie, pričom drvivá väčšina sa odrazí od snehu. Špeciálna kamera odhalila svet soba počas polárnej noci tak, ako sme si to doteraz nedokázali predstaviť. Niektoré povrchy ultrafialové žiarenie intenzívne pohlcujú a tie potom sob vidí tmavo alebo čierno sfarbené. Dôležité je však zistenie, aké predmety alebo zvieratá to sú, a to je to najväčšie prekvapenie. Moč na snehu, lišajníky,srsť polárneho vlka, to všetko vidí sob čierno a v krajine plnej snehu na veľkú vzdialenosť. Vie teda jasne, kde je teritórium soka alebo dravcov a keď už sa priblížia na blízku vzdialenosť, sú okamžite spozorovaní. A potom je tu životne dôležitá potrava, aj tu nájde sob bez problémov pomocou zraku. 

Z výskumu vyvstáva jedna veľká záhada. Počas polárneho dňa je slnečný svit veľmi silný a oku, ktoré prepúšťa ultrafialové žiarenie na sietnicu, hrozí ďalekosiahle poškodenie. Táto téma zaujíma teda aj očných lekárov, ktorí dúfajú, že u sobov nájdeme nejakú pomôcku na ochranu našich očí. Ľudské oko ultrafialové svetlo dovnútra neprepúšťa, sobie áno a nemá to pre neho nijaké negatívne dopady. Na rozriešenie tejto hádanky si musíme počkať. 

zdroj:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/1105/11052502

Matej Dolinay

Matej Dolinay

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Študent systematickej zoológie na Masarykovej univerzite v Brne,nadšenec pre zoológiu,ochranu prírody a chovateľosobný blog: divokazvirata.eblog.cz Zoznam autorových rubrík:  Objekty zoológieOchrana zvieratZoologické témy mojimi očamiVýskum

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

236 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu