Miesta, osoby ako aj udalosti sú vymyslené. Ak vám to niečo pripomína, je to len náhoda. Moje odporúčanie je, prečítať si to ešte raz a pozorne, pretože tento príbeh sa takto vôbec neodohral! Ale hocikedy sa tak stať mohlo…
Kapitola 3
VPRED, sociálna demokracia
Správy o 19:00 boli plné udalosti, ktoré sa odohrali na Šaštínskej.
Úkladná vražda sudcu krajského súdu za bieleho dňa pred jeho domom, bola udalosť, ktorá zatlačila na chvíľku do úzadia aj udalosti predchádzajúcich dní.
Už pol hodinku po skutku vyšlo vyhlásenie viacerých vysokých ústavných činiteľov o otrasnom čine, ktorá nezostane nepotrestaná!
Takýto bezprecedentný útok na predstaviteľa súdnej moci, považovali tak vládny ako aj opozičný politici za čin, ktorý je nutné za nasadenia všetkých prostriedkov urýchlene vyšetriť a náležite potrestať!
Kým začali večerné správy, odznelo na fanpageoch prezidentky, či ďalších politikov niekoľko čin odsudzujúcich vyhlásení a kondolencií najbližšej rodine.
Niekto zo susedov počul dva výstreli, ktoré v prvom momente považoval za defekt, či zábavnú pyrotechniku. Asi 10-15 sekúnd po výstreloch sa prešiel k bránke, aby sa pozrel, čo sa vlastne stalo. Od svojej bránky nevidel nič podozrivé. Susedove auto o tri domy ďalej bolo riadne zaparkované a pri aute nevidel žiaden podozrivý pohyb.
Až suseda priamo od vedľa si všimla, že sused sedí v aute v čudnom predklone.
Keď podišla bližšie, všimla si sklo na zemi pri vodičových dverách a nevládne telo s hlavou neprirodzene vykrútenou na stranu spolujazdca.
Zbadala krv na čelnom skle a okamžite vbehla do domu zavolať záchranku. Z domu s ňou vyšiel aj manžel, ktorý pristúpil ešte o krok bližšie a infentifikoval telo suseda. Dával pozor, aby nepoškodil možné stopy. Žene prikázal zavolať aj 158-čku.
O necelých 8 minút už boli na mieste všetky záchranné zložky. Polícia zabezpečila miesto činu. Obhliadajúci lekár predbežne stanovil smrť cudzím zavinením. K slovu sa dostane neskôr, keď vykoná pitvu a stanoví príčinu smrti.
Vyšetrovateľ rozdal úlohy a vyšetrovací aparát sa pustil do práce na mieste činu, ako aj v pátraní po horúcej stope.
Začali previerky susedov, kontrola kamerových záberov v užšom aj širšom okruhu. Vyšetrovací tím zbieral informácie. Technici na mieste zaisťovali biologické a trasologické stopy, odtlačky, hľadali nábojnice.
Na mieste činu strávili niekoľko hodín.
Nelenili ani novinári. Rozbehol sa zber informácií od kontaktov. Pravda, či polopravda prišla vhod, aby sa vytvoril aký-taký obraz o profesionálnom pôsobení sudcu. Bokom samozrejme nenechali ani jeho súkromie, rodinné vzťahy, či spolužitie so susedmi. Na počudovanie vo veľmi krátkom čase, v podstate do 24 hodín, zozbierali novinári informácie, vďaka ktorým sa snažili načrtnúť plastický obraz sudcu Róberta T.
Neprešlo 48 hodín od jeho vraždy a už sa objavili hmlisté informácie o jeho pozitívnom vzťahu k politickej strane VPRED, sociálna demokracia. Až teraz sa rozbehli konšpirácie, čo môže byť za touto tragickou udalosťou.
Hovorca strany VPRED, samozrejme akýkoľvek vzťah, či náklonnosť sudcu k strane dementoval. Vraj neexistoval žiaden oficiálny, či neoficiálny záznam, informácia, ktorá by dokazovala opak. Samotný Vilo Tkáč odmietal na akúkoľvek otázku novinárov odpovedať.
Až na tretí den zverejnil denník PM fotografiu zachytávajúcu sudcu sediaceho v kaviarni s Jožom Mikóczim. Fotografia vznikla asi pred pol rokom v kaviarni v neďalekej dedinke mimo územia Slovenska. Na tom, by nebolo nič zvláštne, ak by v pozadí nebolo vidieť z profilu osobu, ktorá nápadne pripomínala Vila Tkáča.
Vyšetrovatelia nič nebrali na ľahkú váhu a fotografie zaradili do jednej z vyšetrovacích verzií.
Novinári postupovali iným smerom. Ihneď sa rozpútali “vyšetrovacie” verzie, ktoré smerovali ku kauzám strany Vila Tkáča. Za predchádzajúcu dekádu ich bolo viac ako dosť. Výrazne k týmto konšpiráciam prispela zákulisná informácia priamo z pôsobiska sudcu Róberta T., že zvažoval odchod zo sudcovského stavu.
Prešiel ďalší týždeň a v médiach rezonoval ako najdôveryhodnejší dôvod usmrtenia sudcu, jeho zvažovaný štart v politike. Samozrejme novinári to poňali v širšom kontexte, nakoľko postupne vyšlo najavo kamarátske prepojenie na veľkopodnikateľa Michala Slivku, ktorý sa úspešne viac ako desaťročie vyhýbal niekoľkým trestným stíhaniam aj vďaka rôznym obštrukciám, ktoré nepochopiteľne krajský súd prehliadal. Síce v týchto konaniach nerozhodoval priamo Róbert T., ale bola z viacerých zdrojov potvrdená jeho nadštandardná angažovanosť pri ich rozhodovaní.
K rozplýleniu týchto úvah, nedopomohla ani informácia o majetkových pomeroch jeho najbližších rodinných príslušníkov.
Novinári neopomenuli ani to, že ich vzájomný kamarátsky vzťah nedávno výrazne ochladol a Michal Slivka sa v spoločnosti viacerých vplyvných ľudí nelichotivo vyjadroval k jeho osobe. Dôvodom vzájomnej nevraživosti boli podľa zákulisných informácií nezhody okolo lukratívnch pozemkov, ktoré mali byť pripravené na rozsiahlu výstavbu. Predpokladané zisky sa šplhali k miliónom.
Michala Slivku omnoho jednoduchšie vedeli novinári prepojiť so stranou VPRED. Verejne ho označovali za jedného z hlavných sponzorov strany a človeka, ktorý v pozadí ťahá za nitky.
Samozrejme poťahovačov v úzadí bolo ešte niekoľko. Najviac spomedzi nich vytŕčal Kamil Zemko. Dokonca ho mnohí považovali za najvplyvnejšieho z 5VZ, alias 5 Veľkých Zakladateľov.
Ako sa v zákulisí tradovalo stranu VPRED založilo 5 vplyvných investorov ako svoj nástroj na generovanie zisku.
Našli sa dva súdne spory, v ktorých figurovala firma napojená aj na Kamila Zemka, pričom prekvapivo súd rozhodol v jej prospech v odvolacom konaní, napriek tomu, že prvostupňový súd mal presne opačný názor. Odvolacie konania prebiehali tiež na pôsobisku Róberta T.
Z uniknutých informácii z vyšetrovaní niekoľkých závažných káuz bývalých štátnych predstaviteľov, k dnešnému dňu stále vrcholových členov strany, to vyzeralo tak, že projekt VPRED, sociálna demokracia, bol ozajstnou zlatou baňou.
Vôbec nešetrili s “overenými” motívmi vraždy sudcu. Považovali za viac ako isté, že jeho smrť priamo súvisí s podozreniami okolo strany VPRED. Predbežne sledovali a opisovali 3 alebo 4 motívy, ktoré sa mohli dokonca aj navzájom prelínať.
Polícia zatiaľ prešlapávala na jednom mieste, nakoľko nemala žiaden, ani ten najmenší dôkaz, ktorý by ich nasmeroval k páchateľovi.
Policajný prezident zorganizoval dve tlačové besedy, kde opísal priebeh skutku, prezentoval doteraz získané dôkazy a viac-menej priznal stagnáciu vo vyšetrovaní. Zároveň požiadal o pomoc verejnosť pri získavaní ďalších stôp.