Začnime si vážiť vzdelanie

Moja esej, ktorú som napísal do esejistickej súťaže, ktorú vyhlásila Študentská rada vysokých škôl. Súťaž bola súčasťou konventu akademických senátov 2019.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Študentská rada vysokých škôl organizovala Konvent akademických senátov 2019. K tomuto skvelému stretnutiu členov študentských častí akademických senátov bola vyhlásená esejistická súťaž. ,,Čo je najväčším problémom slovenského vysokého školstva?" táto otázka sa stalo mojou témou z výberu sedmičky zadaných tém. Moju prácu som prezentoval pred delegátmi z akademických senátov z celého Slovenska. Na moje prekvapenie moju esej označili v hlasovaní za najlepšiu. Odmenou mi bude účasť na Eropean Quality Assurance Forum v Berline, kde budem reprezentovať Slovensko. Aj touto cestou ďakujem účastníkom konventu, vážim si to! Nakoľko moja esej oslovila skvelých mladých ľudí v nasledujúcich riadkoch si ju dovolím uverejniť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

,,Začnime si vážiť vzdelanie..." 

Keď sa zamýšľam nad problémami, ktoré trápia našu spoločnosť, vidím jeden zo zdrojov v neúcte. V neúcte vo všetkých svojich podobách. A táto choroba ochromujúca našu spoločnosť nakazila aj naše vysoké školstvo a školstvo ako také.

Ak sa pýtam, ako riešiť neúctu, tak odpoveď je jednoduchá a nebude nás stáť žiadne materiálne náklady. Všetci si musíme začať vážiť jeden druhého, vzdelanie, prírodu, zvieratá. Rešpekt musí byť tým, čo požadujeme, ale i dávame.

Preto milí kolegovia študenti, začnime si vážiť vzdelanie, ktoré nám školy poskytujú. Neberme ho ako samozrejmosť, pretože ňou nie je. Sú krajiny, veľké a moderné, kde študent musí zaplatiť často nie malý obnos peňazí, aby mohol študovať. Sú krajiny, kde vzdelanie nie je dostupné napríklad pre ženy. Sú miesta na svete, kde nemajú vybudovanú takmer žiadnu školskú infraštruktúru. Zamyslime sa teda, aké veľké šťastie máme, že v našom čase a priestore je tak jednoduché vzdelávať sa. Majme úctu k vzdelaniu, veď je to jediné bohatstvo, ktoré nám nemôže nikto zobrať.

SkryťVypnúť reklamu

Ctené vysoké školy a jej predstavitelia, začnite si vážiť tých, ktorí u vás vzdelanie získavajú. Vytvárajte pre študentov kvalitné podmienky nie len v oblasti vzdelania, ale i v iných aspektoch života na univerzite, či vysokej škole. Prijmite študentov ako partnerov, s ktorými môžete vytvoriť rešpektované akademické prostredie. Nevnímajte nás ako zdroje príjmu, pretože vy ste tu pre nás a nie my pre vás. Začnite si vážiť to, čo poskytujete a ukazujte to celému svetu. Choďte medzi maturantov a prezentujte to všetko dobré, čo ponúkate. Odložte bitky o nejaké prerozdeľovanie financií pre jednotlivé odbory, snažte sa rešpektovať a nestavať sa jeden nad druhého. Poskytujete vzdelanie a to musí byť rovnako kvalitné pri kreovaní jadrového fyzika, právnika, lekára alebo učiteľa.

SkryťVypnúť reklamu

Vážení politici, začnite si vážiť vzdelanie a pristupujte k problémom vyskytujúcim sa v školstve, ako k prioritným. Časy Slovenska, ako krajiny poskytujúcej lacnú pracovnú silu pre priemysel končia. Naša krajina a my, jej občania, máme jedinú šancu v kvalitnom vzdelávaní, ktoré bude produkovať skvelých odborníkov v špecifických odvetviach. Ak tak neurobíte, budete vládnuť ľuďom chudobným nie len materiálne, ale i vedomostne. Prestaňte šliapať po akademických hodnotách, za ktoré po stáročia študenti i pedagógovia bojovali a snažia sa ich dôsledne dodržiavať. Vy máte byť tí, ktorí si prví budú vážiť vzdelanie, pretože ak je niečo ešte z poučiek demokracie pravda, tak máte byť morálnym príkladom pre bežných občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Ostáva mi teda konštatovať, že ak sa má školstvo zlepšiť, budeme sa musieť zlepšiť my všetci. Budeme musieť nájsť v sebe viac rešpektu a to nie len k vzdelaniu. Ak tak neurobíme, budeme môcť prijímať reformy, žiadať a dostať viac peňazí, ale aj tak sa nikam nepohneme. Začnime si všetci vážiť vzdelanie.

V Bratislave 11.3.2019 Matej Gajdoš

Matej Gajdoš

Matej Gajdoš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

- študent Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor učiteľstvo histórie a výchovy k občianstvu- člen študentskej samosprávy na fakulte, univerzite a v Študentskej rade vysokých škôl Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu