Ako to bude po Brexite vyzerať na Slovensku?

Covid 19 priniesol ťažké časy a naša vláda mala naozaj nešťastie, že musela prebrať vybrakovanú kasu a zároveň čeliť dopadom tejto pandémie. Čakajú nás však aj ďalšie výzvy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorého obchod so zvyškom EÚ predstavuje 532 miliárd eur ročne je čoraz bližšie. Tento proces je obdobie rokovaní o konečnej podobe dohody medzi oboma stranami. Jednotný trh EÚ predstavuje HDP vo výške 15,3 bilióna eur. Ako sa ďalej budú čísla vyvýjať je otázne. Export zo Slovenska do Británie sa udržuje v objeme okolo 4,5 miliardy eur ročne. To znamená, že export do Veľkej Británie predstavuje okolo 5 % nášho HDP. Vyšší pomer majú už len štyri európske krajiny. Prvý deň v roku 2021 budeme svedkami dvoch scenárov - riadený, alebo neriadený Brexit. Riadený predstavuje vystúpenie Britov s dohodu a neriadený bez dohody. Obidva scenáre sú dôležité. Momentálne však nie je až tak podstatné hovoriť o riadenom Brexite, ako o neriadenom a to z jedného dôvodu. V prípade dohody sa pokles HDP Slovenska odhaduje od 0,3% až 0,9%, ale dohoda existovať bude a to je podstatné. Naopak, pri neriadenom Brexite je odhad poklesu nášho HDP vyšší, avšak nie konkrétny. Zachytil som informáciu, že to môže byť aj okolo 5 %, keď nie viac. A to nechcem teraz miešať Brexitové prognózy s prognózami ekonomických dopadov, ktoré budú spôsobené koronavírusom. Práve tento fakt vykresluje scenár, na ktorý je rozumné sa pripraviť čo najlepšie, ako je možné, pretože konečné dopady môžu byť nepríjemnejšie, ako sa možno zdá. A preto musia byť prípravy na tvrdý Brexit takisto súčasťou prioritných tém. Už dávnejšie som sa vyjadril o niektorých z konkrétnych prvkov, na ktoré bude potrebné nájsť konsenzus. Jeden z nich sú lieky. Bude potrebné zabezpečiť, aby bolo na Slovensku dostatok všetkých liekov tak, ako tomu bolo minimálne doteraz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európska federácia farmaceutických firiem a asociácií (EFPIA), už dávnejsšie vyjadrila znepokojenie a vyzvala politikov, aby sa v rámci Brexitu zamerali na ochranu pacientov. To sa týka aj Slovenska a nášho vnútroštátneho systému. Žiaľbohu, Slovensko bolo pod vedením schopných zlodejov, ale neschopných viesť náš štát tak, ako si to jeho občania zaslúžia. Príkladom môže byť aj Fico, ktorý sa namiesto zamerania na logické riešenia Britom vyhrážal. Doslovná arogancia nadobudnutá nekontrolovateľnou mocou, kde si Fico myslel, že môže všetko. Neskutočné! Ja len do budúcnosti dúfam, že to Británia nebrala vážne a na Ficovi sa smiali. Ale späť k veci.

SkryťVypnúť reklamu

Británia je zainteresovaná v celkovej produkcii liekov v objeme 10% a tento sektor financuje až v objeme 20%. Z Británie sa exportuje medzi 40 miliónov až 45 miliónov balení liekov. Z tohto čísla prúdi značná časť na Slovensko. Obraz tohto scenáru môže predstavovať extrémne vysoké ceny za konkrétne lieky, alebo ich absolútnu nedostupnosť. Na objasnenie tejto veci sa pokúsim použiť konkrétnu interpretáciu možného deja: nedostupnosť konkrétnych liekov môže nastať v prípade takých liekov, ktoré majú registráciu iba v Británii. V takom prípade by nastala potreba náhrady. Pokiaľ by náhrada nebola dostupná, boli by sme svedkami veľmi drahého lieku, alebo v tom najhoršom prípade, pacienti by liek nedostali, čím by mohli čeliť riziku úmrtia. Pokiaľ sa tak stane, treba ísť poďakovať hlavne poslednej Smeráckej vláde. Fico, Pellegrini, či Smer vo všeobecnosti nespravili dostatočné opatrenia, ktoré by podali pomocnú ruku v prípade negatívnych dopadov. A mali na to čas od roku 2016, kedy sa uskutočnilo britské referendum o zotrvaní v EÚ. Hlavne, že sa kradlo a šafárilo kde sa mohlo, ale tam, kde bolo treba peniaze nešli. 

SkryťVypnúť reklamu

Treba sa riadne pripraviť.

Matej Galo

Matej Galo

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Zameranie: medzinárodné obchodné právohttps://www.matejgalo.sk/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu