Tieto dôkazy sú založené na ich skúmaní, ktoré potvrdzujú iránsku výrobu. Na základe týchto skutočností sa nie len že dá domnievať, že Irán sa svojou podporou stáva vojnovým spojencom Ruskej federácie v oblasti napadnutia Ukrajiny, ale dá sa aj tvrdiť, že hrubo porušil rezolúcie OSN, čím následne porušil medzinárodné právo.
Pre pochopenie každého čitatela na margo, ako má byť medzinárodné právo v tomto blogu chápané so zreteľom na pojem rezolúcia, poskytujem následné stručné vysvetlenie. Podľa kapitoly VII Charty Organizácie Spojených národov má rada právomoc udržať mier z čoho ďalej vyplýva, že podpísané rezolúcie podľa kapitoly VII majú právne záväznú povahu.
Teraz k veci. Na objasnenie tohto prípadu pre verejnosť na margo vyvážania zbraní Iránom je potrebné spýtať sa, ako porušil Irán medzinárodné právo?
Napriek tomu, že Irán odmieta tvrdenia o dodávaní dronov Rusku, v existujúcich medzinárodných dohodách je bod na základe ktorého by Irán mohol chcieť argumentovať obvinenia a pred svetom sa tak snažiť obhájiť svoju nevinu. Bezpečnostná rada OSN v decembri 2006 jednomyseľne prijala rezolúciu č. 1737, ktorá bola neskôr doplnená v marci 2007. Konkrétne bolo v marci 2007 na Irán uvalené embargo na vývoz zbraní. Bod o ktorý by sa Irán mohol chcieť opierať s cieľom obhájiť svoju nevinu je platnosť obmedzení, ktorá vypršala už v roku 2020.
Tu sa vyvíja ďalšia otázka. Pokiaľ platnosť obmedzení vypršala v roku 2020, ako môže Irán porušovať medzinárodné právo?
V tomto prípade boli porušené záväzky ku ktorým sa Irán zaviazal v jadrovej dohode z roku 2015 a ktorá bola schválená BR OSN. Konkrétne ide o rezolúciu č. 2231. Táto rezolúcia je vnímaná ako kľúčový bod s cieľom nešíriť jadrové zbrane a bola dosiahnutá na multilaterálnej úrovni. Nešírenie jadrových zbraní nie je však jediným záväzkom. Týkajúc sa Iránu, rezolúcia ďalej zahŕňa obmedzenie vývozu rakiet a súvisiacich technológií, ako aj obchodovanie s pokročilým vojenských systémov, ako sú drony. Toto obmedzenie platí do októbra 2023. Čiže platným sa stáva znenie rezolúcie č.2231 z roku 2015 o platnosti vývozu zbraní z Iránu a zároveň tak nahrádza znenie č.1737 z roku 2006 a 2007. To znamená, že platnosť embarga vyprší až v roku 2023. Irán sa svojim podpisom oficiálne zaviazal k dodržiavaniu týchto dohôd, čo znamená, že svojim konaním jasne porušil záväzok vyplývajúci z jadrovej dohody z roku 2015, teda porušil medzinárodné právo.
Osobne tento iránsky akt odsudzujem a som presvedčený, že civilizovaný svet nemôže mať žiadne dočinenia s režimom, ktorý predvádza Ruská federácia, pretože porušuje všetky normy vyplývajúce z medzinárodného práva.
Foto: Istock