Napadlo Rusko Ukrajinu v sebaobrane?

Rusko malo napadnúť Ukrajinu v sebaobrane a v súlade s medzinárodným právom.

Napadlo Rusko Ukrajinu v sebaobrane?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aspoň tak to tvrdí prezident Ruskej federácie Vladimir Putin a ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov. Ako silný bod o ktorý sa opierajú je článok 51 Charty Organizácie Spojených národov. Pokiaľ sa Rusko iba bráni, nie je všetko čo sa deje na Ukrajine voči Rusku neférové? V tomto článku vysvetlujem, čo presne v rámci medzinárodného práva platí a čo musí byť dodržané, pokiaľ chce niekto článok 51 použiť.

Čo hovorí medzinárodné právo?
Podľa medzinárodného práva majú krajiny prirodzené právo brániť sa proti ozbrojenému útoku. Toto právo je uznané v článku 51 Charty Organizácie Spojených národov, v ktorom sa uvádza, že „nič v tejto charte neovplyvní prirodzené právo na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu, ak dôjde k ozbrojenému útoku proti členovi Organizácie Spojených národov“. To znamená, že ak je krajina napadnutá inou krajinou alebo neštátnym subjektom, má právo použiť silu v sebaobrane na odrazenie útoku a ochranu svojho územia, ľudí a záujmov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Anexia Krymu
Rusko anektovalo územie Ukrajiny v roku 2014. Tejto agresii nepredchádzala žiadna potenciálna hrozba Rusku, či porušenie jeho celistvosti ani zo strany Ukrajiny a ani zo strany NATO tak, ako sa to snaží intrepretovať Putin a Lavrov. Ako som už spomenul, iba v prípade priameho vojenského napadnutia Ruska by mohli Rusi použiť silu v rámci individuálnej alebo kolektívnej sebaobrany a to na odrazenie útokov. Avšak pozor, to nie je všetko. V rámci medzinárodnej ustálenej právnej praxi použitie sily v sebaobrane podlieha takisto určitým podmienkam a obmedzeniam, vrátane troch dôležitých zásad, nevyhnutnosti, proporcionality a bezprostrednosti.

SkryťVypnúť reklamu

Nevyhnutnosť
Zásada nevyhnutnosti vyžaduje, že použitie sily v sebaobrane musí byť nevyhnutné na odrazenie útoku a nesmie presiahnuť to, čo je potrebné na dosiahnutie tohto cieľa. Bolo Rusko napadnuté? Nie. Ocitlo sa Rusko v situácii, kedy muselo odraziť útok? Nie. Bolo napadnutie Ukrajiny cieľom Ruska odraziť útok? Nie.

Proporcionalita
Zásada proporcionality vyžaduje, aby použitá sila bola úmerná hrozbe, ktorú útok predstavuje. Rusko sa neocitlo v situácii v ktorej by čelilo akejkoľvek hrozbe. Pokiaľ aj áno, stále by mohlo použiť silu len na odrazenie útoku na čas nevyhnutný pre rozhodnutie BR OSN o ďalších krokoch v rámci prijatia potrebných opatrení na zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Bezprostrednosť
Princíp bezprostrednosti vyžaduje, aby použitie sily bolo reakciou na prebiehajúci alebo hroziaci útok, a nie na minulý alebo budúci útok. Berúc na zreteľ všetky fakty, minulý útok neexistoval, rovnako ako neexistoval dôvod domnievať sa, že by Ukrajina plánovala útok na Rusko v budúcnosti. Pokiaľ by mala Ruská federácia vedomosť o takom budúcom útoku, mala automaticky oboznámiť svojich medzinárodných partnerov a BR OSN a následne predložiť také dôkazy. Potom malo Rusko konať podľa článku 24 Charty OSN, ktorý ukladá povinnosť členským štátom zveriť hlavnú zodpovednosť za zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti práve BR OSN. A práve Rusko, ako stály člen bezpečnostnej rady by v takom prípade mohlo ísť príkladom celému svetu. Nič z toho sa nestalo a Putin s jeho predstavitľmi porušil celý postup, ktorý mu Charta OSN ukladá ako povinnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Zhrnutie

V tomto prípade to je práve Ukrajina, ktorá má právo opierať sa o článok 51 Charty Organizácie Spojených národov a nie Rusko. Osobne nikdy nepochopím, ako sa takto sám prezident Ruskej federácie Vladimir Putin a jeho minister zahraničných vecí Sergey Lavrov dokázali zosmiešniť tak trápnym a absurdným klamstvom, čím urobili zo seba totálnych diletantov. Tak im treba.

Odkaz 

Rusko predstavuje pre Slovensko hrozbu, chudobu, či diktatúru a existuje veľa politikov, ktorí sú priklonení práve k Putinovi. Patria medzi nich Robert Fico a strana REPUBLIKA, ktorí nás ťahajú práve k Rusku, čím ohrozujú budúcnosť nás všetkých. Poďme spraviť všetko pre to, aby sme spolu s vami a so všetkými, ktorí nám pomôžu, zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny. Vo voľbách krúžkujte správne.

Matej Galo

Medzinárodné právo

Kandidát na poslanca č. 115

SASKA

Matej Galo

Matej Galo

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  1 664x

Matej Galo študoval vo Veľkej Británii medzinárodné obchodné právo. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre zahraničné veci a obranu. V rámci oboch odborných tímov sa podieľal na príprave volebných programov pre voľby v rokoch 2020 a 2023. Podporuje pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Hĺbkovo sa venuje aj medzinárodnému právu porušovanému na Ukrajine a pracuje na zlepšení postavenia Slovenska v medzinárodnom spoločenstve. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu