Úvod
Ukrajina si prešla v posledných rokoch utrpením nepredstaviteľných rozmerov. Ruský pokus presadiť kontrolu nad ukrajinským územím a zničenie jej ašpirácií stať sa členom NATO sa žiaľ zdá byť budúcou realitou. Ruské ciele nie sú len politicky sporné, ale sú v úplnom rozpore s princípmi medzinárodného práva. Podkopávajú princípy štátnej suverenity, územnej celistvosti a kolektívnej bezpečnosti. V nasledujúcich sekciách vysvetlím, prečo sú územné ambície Ruska a odpor voči rozširovaniu NATO v rozpore s medzinárodným právom a pohľad na nepochopiteľné kroky prezidenta USA.
Porušenie štátnej suverenity a územnej celistvosti
Možno obohratá pieseň, ale musím. Základným kameňov medzinárodného práva je Charta Organizácie Spojených národov (OSN) v ktorej princíp štátnej suverenity je hlboko zakotvený. Podľa článku 2 ods. 4 Charty OSN sa od všetkých členských štátov vyžaduje, aby sa zdržali hrozby silou alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti iných štátov. Ruská anexia Krymu v roku 2014 a jeho podpora separatistickým hnutiam na východe Ukrajiny je prvý bod, v ktorom Rusko hrubým spôsobom medzinárodné právo porušilo.
Ako to je s právnou povahou Budapeštianskych dohovorov a slávnym pro-kremeľským argumentom?
V rámci agresívnych krokov Ruskej federácie proti Ukrajine bola porušená aj ďalšia medzinárodná dohoda. Ide o tzv. Budapeštianske memorandum týkajúce sa bezpečnostných záruk pre Ukrajinu, podpísané v roku 1994. Ukrajina sa na základe tejto dohody vzdala jadrových zbraní výmenou za ubezpečenia signatárov, že jej suverenita a existujúce hranice budú rešpektované. Áno, tiež je jednou z obohratých piesní, že Budapeštianske dohovory nie sú právne záväzné. Pro-kremeľskí politici a podporovatelia Putina milujú tento argument používať. A je to pravda. Dokonca si dovolím trochu zažartovať, že svätá. Avšak za týmto pro-kremeľským argumentom stoja dve jednoduché odpovede, ktoré dostanete po dvoch jednoduchých otázkach:
1. čo to znamená v praxi, že memorandum nie je právne záväzné?
Fakt, že memorandum nemá právnu povahu znamená, že za jeho porušenie nebudú jednotlivci niesť právnu zodpovednosť. Inými slovami, nikto nebude za také porušenie postavený pred súd. Avšak aj napriek skutočnosti, že Budapeštianske memorandum nie je právne záväzné, jeho porušenie môže mať za následok celý rad sankcií.
2. čo to v praxi neznamená, že memorandum nie je právne záväzné?
- Neznamená to, že toto memorandum sa mohlo len tak porušiť a už vonkoncom nie na ciele rozmerov, aké si stanovilo Rusko. Totiž obsah Budapeštianskych dohovorov spôsobuje zrkadlový efekt v rámci obsahu právnej povahy zakotvenom v ďalších právne záväzných dokumentoch.
Právna povaha porušenia obsahu a zrkadlový efekt
Píšem porušenie obsahu a nie porušenie memoranda ako takého. Tu nadviažem na konkrétne poukázanie porušenia medzinárodného práva, ktoré záväzné je, a obsah v Budapeštianskych dohovoroch porovnám s obsahom Charty OSN. Je nezvratným faktom, že pokiaľ ide o rešpektovanie suverenity, nepoužívanie sily a mierové riešenie sporov, tak Budapeštianske memorandum a Charta OSN zdieľajú spoločné princípy.
1. Rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti: Oba dokumenty zdôrazňujú dôležitosť rešpektovania suverenity a územnej celistvosti štátov.
2. Nepoužitie sily: Oba dokumenty zakazujú použitie alebo hrozbu použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti štátov, s výnimkou sebaobrany.
3. Mierové riešenie sporov: Oba dokumenty podporujú mierové riešenie sporov a vyhýbanie sa činom, ktoré by mohli konflikty eskalovať.
Takže keď vám niekto povie, že Budapeštianske dohovory nie sú právne záväzné a preto Rusko nič neporušilo, odpovedzte, že body v tomto memorande sú identické s bodmi v Charte OSN a preto medzinárodné právo porušené bolo. Obrazne sa to dá interpretovať aj tak, že tu dochádza k zrkadlovému efektu, alebo aj tak, že Budapeštianske dohovory sú pod dáždnikom Charty OSN a teda medzinárodného práva. Teraz poďme o ďalší krok vpred.
Právo na sebaurčenie
Právo na sebaurčenie je takisto právne záväzné a rovnako tak je právne záväzné v Rusku. Po prvé, spomína sa hneď v Charte OSN v článku 1 odseku 2. Po druhé, je zakotvené v Medzinárodnom pakte o občianskych a politických právach a to v článku 1 v ktorom sa uvádza, že každý národ má právo na sebaurčenie. Rusko podpísalo tento pakt 18. marca 1968 a ratifikovalo ho 16. októbra 1973. Po tretie, v Rezolúcii Valného zhromaždenia 1514 (XV) zo 14. decembra 1960, kde sa zdôrazňuje právo na sebaurčenie a nevyhnutnosť rýchleho a bezpodmienečného ukončenia kolonializmu, hlasoval sovietsky zväz za. Rusko bolo vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu. Deklaráciu prijalo Valné zhromaždenie OSN 89 hlasmi. Čiže aj táto deklarácia je pre Rusko právne záväzná. Ruskom boli teda všetky tri právne záväzné zmluvy hrubo porušené. A to nehovorím o vojnových zločinoch na ktoré treba mať veľmi silný žalúdok. Ešte sa ale raz vrátim k zrkadlovému efektu. Ten nastáva aj pri porušení Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach. Keď sa poruší článok 1, tak sa automaticky poruší aj Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, ktorý tiež potvrdzuje právo všetkých národov na sebaurčenie. To potvrdzuje pôsobnosť zrkadlového efektu aj v súvislosti s Budapeštianskym memorandom a Chartou OSN.
Priame ohrozovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti
Ruské kroky na Ukrajine predstavujú priamu hrozbu pre medzinárodný mier aj bezpečnosť ako takú. Dnes sme všetci svedkami toho, že ruská agresia spôsobila vysoké straty na životoch, masívne vysídlenie ľudí, rozsiahle ničenie civilnej infraštruktúry a spôsobila totálne podkopanie kolektívnej bezpečnosti. Práve NATO ako obranná aliancia má za cieľ podporovať stabilitu a odrádzať od agresie v Európe. V tomto prípade členstvo Ukrajiny v NATO by prispelo k týmto cieľom, pretože by sa posilnila bezpečnosť východnej Európy a odradila by Rusko od ďalších nezákonných akcií smerom k nášmu regiónu. Avšak to by nám nemohli vládnuť pro-kremeľskí politici. Počkajte, teraz už sú z nich aj pro-trumpovskí politici.
Kde je Donald Trump?
Tu len v krátkosti, Donald Trump je zatiaľ na strane jeho vlastného nepriateľa. Na strane niekoho, kto si neželá nič viac, len vidieť USA na kolenách. A verte či neverte, pokiaľ Trump pomôže Rusku dať sa dokopy, tak nabudúce bude lepšie pripravené a hneď pri prvej šanci keď bude môcť, vrazí USA dýku do chrbta.
Záver
Z hľadiska medzinárodného práva sú pokusy Ruska získať územie na Ukrajine a jeho nesúhlas s členstvom Ukrajiny v NATO zásadne v rozpore so všetkými princípmi medzinárodného práva. Tieto kroky porušujú princípy štátnej suverenity, územnej celistvosti a práva na sebaurčenie. Okrem toho porušujú medzinárodné zmluvy a podkopávajú rámec kolektívnej bezpečnosti, ktorý je nevyhnutný na udržanie mieru a stability. Dodržiavanie medzinárodného práva je kľúčové pre podporu spravodlivého a bezpečného svetového poriadku a agresia Ruska na Ukrajine predstavuje vážne porušenie týchto právnych princípov. A prezident USA mu v tom pomáha. Už by raz a navždy mohol celý svet pochopiť, že Ruské výhovorky, že oni nič neporušili sú klamstvá. A mal by to už konečne pochopiť aj komediant Trump!
Spravodlivosť pre Ukrajinu!
Matej Galo
Sloboda a Solidarita