Porušuje Ukrajina použitím kazetovej munície medzinárodné právo? Vysvetluje Matej Galo

Ukrajina teraz v boji proti Rusku používa kazetovú muníciu. Porušuje tým medzinárodné právo?

Porušuje Ukrajina použitím kazetovej munície medzinárodné právo? Vysvetluje Matej Galo
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Kazetová munícia je chápaná ako kontroverzná zbraň a mnohými krajinami je jej aplikovanie v boji zakázané. Použitie tejto zbrane sa riadi medzinárodným právom, konkrétne Dohovorom o kazetovej munícii (CCM). Ten zakazuje jej používanie, výrobu, prepravu, jej skladovanie, vyžaduje sa aj vyčistenie kontaminovaných oblastí, poskytnutie pomoci obetiam a zničenie ich zásob. Ak nejaká krajina ratifikovala CCM, je právne viazaná jej ustanoveniami. Rusko, Ukrajina a ani Spojené štáty americké signatármi tohto dohovoru nie sú. Preto si môžu ľudia myslieť, že použitie tejto zbrane je tým pádom pre troch vyššie spomenutých, legálne. Je tomu naozaj tak? Môže Ruská federácia kazetovú muníciu na Ukrajine použiť, keďže ani jeden z nich nie je signatárom CCM?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Použitie kazetovej munície Ruskou federáciou na Ukrajine
Ruská federácia použila kazetovú muníciu na Ukrajine niekoľko desiatok krát. Nielenže samotným útokom na Ukrajinu bol porušený článok 2 odsek 4 Charty Organizácie spojených národov (OSN) a ďalšie články s tým súvisiace, ale použitie kazetovej munície spôsobilo aj neakceptovateľné škody. V tomto prípade ide o stovky civilných obetí a poškodenie civilných objektov, vrátane školy a nemocnice. Tento fakt potvrdili OSN, ako aj organizácia Human Rights Watch (HRW). Keďže sa jedná o straty na životoch civilistov a o civilné ciele, jedná sa tak o porušenie medzinárodného humanitárneho práva (MHP).

SkryťVypnúť reklamu

Ženevské dohovory
Konkrétne ide o Štvrtý Ženevský dohovor z roku 1949, ktorý takisto zakazuje násilné činy, zastrašovanie, terorizmus, zdôrazňuje povinnosť rozlišovať medzi civilným obyvateľstvom a vojenskými jednotkami, ako aj medzi civilnými objektmi a vojenskými cieľmi. Mimochodom aj tieto všetky prvky boli Ruskom porušené. Ale poďme späť k použitiu kazetovj munície. Napriek tomu, že Rusko nie je signatárom CCM, použitím kazetovej munície porušilo medzinárodné právo, pretože:

1. muníciou spôsobili zbytočné a rozsiahle utrpenie, ktoré je zakázané (Článok 9, Ženevský dohovor o ochrane civilných osôb v čase vojny z roku 1949 )
2. sa jedná o útoky proti civilným cieľom, ktoré sú zakázané (Článok 51 odsek 2, Dodatkový protokol I k Ženevským dohovorom z roku 1949)

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ by ruská armáda použila kazetovú muníciu na ruskom území v rámci obrany, dalo by sa tvrdiť, že k porušeniu medzinárodného práva nedošlo. Poďme sa pozrieť čo v tomto prípade platí pre Ukrajinu.

Môže byť kazetová munícia použitá Ukrajinou?
Ukrajina na svojom území nepodlieha zákazu o kazetovej munícii, pretože takisto nie je signatárom CCM. To znamená, že so zreteľom na článok 51 Charty OSN, ktorý povoľuje použitie vojenskej sily proti nepriateľovi v prípade sebaobrany, je vo všeobecnosti použitie kazetovej munície Ukrajinou v rámci noriem medzinárodného práva povolený. Tu dodám, že akékoľvek straty na civilných životoch by v tomto prípade mohli znamenať porušenie Článku 9 Ženevských dohovorov. Avšak zdôrazňujem slovo mohli. Podľa HRW, aj Ukrajina použitím kazetovej munície spôsobila straty na civilnom obyvateľstve. Znamená to, že Ukrajina tak porušila Ženevské dohovory, druh medzinárodného práva rovnako ako Rusko?

SkryťVypnúť reklamu

Porušila Ukrajina Ženevské dohovory?
Prvým faktom je, že Ukrajina sa bráni na vlastnom území v súlade s článkom 51 Charty OSN, kde treba brať na zreteľ, že Charta OSN je najdôležitejšou časťou medzinárodného práva. Druhým faktom je, že Ukrajina nie je signatárom CCM, čo následne potvrdzuje, že kazetovú muníciu na svojom území použiť môže. Tretím faktom však zostáva, že Ženevské dohovory sú právne záväzné a pokiaľ dôjde k civilným obetiam na základe použitia kazetovej munície, hovoríme o ich porušení. Pri tomto bode sa zdá, že Ukrajina porušila medzinárodné právo, keďže použitím kazetovej munície k civilnlým obetiam, podľa HRW došlo. Avšak Článok 51 Charty OSN sa riadi troma zásadami. Jednou z nich je zásada proporcionality a tá povoluje použitie sily do miery, ktorá je úmerná hrozbe, ktorú predstavuje útok agresora. V tomto prípade treba ďalej pracovať s faktom, ktorý je zároveň nespochybniteľný. Tým faktom je, že Rusko používa kazetovú muníciu od samého začiatku invázie. To podľa článku 51 a zásady proporcionality znamená, že Ukrajina má právo na odpoveď do rovnakej miery a teda kazetovú muníciu v rámci sebaobrany použiť môže bez toho, aby bola obvinená z porušenia Ženevských dohovorov. Posledným dôležitým faktom je, že Ukrajina neútočí na civilné ciele, ako Rusko. Útoky na civilné ciele sú neobhájiteľné a nepovoľujú sa za žiadnych okolností.

Záver
Straty na životoch civilistov, ktoré boli spôsobené týmto druhom zbrane, je samozrejme veľká tragédia, čo vôbec nespochybňujem. Avšak je logické, že úmernosť obrany Ukrajiny voči ruskému útoku je nevyhnutná. Ďalej treba pripomenúť, že nebyť ruského útoku na Ukrajinu, k žiadnym obetiam by nikdy nedošlo. Na základe všetkých spomenutých bodov vyplýva záver, že Ukrajina použitím kazetovej munície v rámci odrazenia ruského útoku v žiadnom prípade neporušuje medzinárodné právo o kazetovej munícii, pretože nie je signatárom CCM a rovnako tak neporušuje Ženevské dohovory, pretože toto počínanie je v súlade s článkom 51 Charty OSN. Zodpovednosť za civilné obete patrí agresorovi, Ruskej federácii.

Odkaz
Rusko predstavuje pre Slovensko ohrozenie mieru, chudobu, či tvrdú diktatúru a existuje veľa politikov, ktorí sú priklonení k Putinovi. Patria medzi nich Robert Fico a strana Republika, ktorí nás ťahajú práve k Rusku, čím ohrozujú budúcnosť nás všetkých. Poďme spraviť všetko pre to, aby sme spolu s vami a so všetkými, ktorí nám pomôžu, zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny. Vo voľbách krúžkujte správne.

Matej Galo – Kandidát na poslanca č. 115

Medzinárodné právo

SASKA – 12

Matej Galo

Matej Galo

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  1 728x

Matej Galo študoval vo Veľkej Británii medzinárodné obchodné právo. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre zahraničné veci a obranu. V rámci oboch odborných tímov sa podieľal na príprave volebných programov pre voľby v rokoch 2020 a 2023. Podporuje pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Hĺbkovo sa tiež venuje aj medzinárodnému právu porušovanému na Ukrajine a pracuje na zlepšení postavenia Slovenska v medzinárodnom spoločenstve. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu