Putin pred medzinárodným súdom

Čast 3. Budapeštianske memorandum a jeho porušenie Ruskou federáciou.

Putin pred medzinárodným súdom
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Invázia na Ukrajinu sa dostala do neakceptovateľných rozmerov. Vo vojne, ktorú začalo a vedie Rusko proti Ukrajine sú a boli hrubým spôsobom porušované medzinárodné práva. To zahŕňa chartu OSN, ľudské práva, právo vojnové, utečenecké právo, právo ustanovené zmluvami medzi národmi a boli porušené aj záväzky politického charakteru.

V dnešnej tretej časti sa budem venovať veľmi komplexnej a preto aj veľmi zaujímavej téme. Konkrétne ide o Budapeštianske dohovory, ktoré sa priamo opierajú o chartu OSN.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budapeštianske memorandum

Budapeštianske memorandum je dohoda medzi národmi, ktorá potvrdzuje zabezpečenie suverenity, územnej celistvosti a štátnej nezávislosti Ukrajiny. Podľa podmienok tejto dohody sa Ukrajina s cieľom dosiahnutia týchto bodov vzdala svojho jadrového arzenálu, ktorý bol tretí najväčší na svete. Všetky jadrové hlavice boli presunuté do Ruska na ich znefunkčnenie tak, ako Rusko požadovalo. Ukrajina svoj záväzok splnila, ale Rusko aj napriek tomu neskôr použilo proti Ukrajine vojenskú silu. Na začiatok je veľmi dôležité ozrejmiť, že po konceptuálnej stránke, memorandum ako pojem nie je právne záväzné, to je fakt. Na to, aby bolo memorandum právne záväzné musia byť splnené určité podmienky. V rámci Budapeštianskeho memoranda ide o politický záväzok, ktorý bol prerokovaný a podpísaný signatármi, avšak dohoda nebola ratifikovaná. Aby som bol čo najpresnejší, fakt, že memorandum nemá právnu povahu znamená, že za jeho porušenie nebudú jednotlivci niesť právnu zodpovednosť. Neznamená to však, že sa toto memorandum mohlo bezdôvodne porušiť. To či tento dokument nesie aj váhu právneho charakteru nebolo verejnosti jasne vysvetlené. Áno, Budapštianske memorandum nesie aj právny záväzok. Nie po konceptuálnej stránke v rámci pojmu meorandum ako som už vysvetlil, ale ide o priamu spojitosť s chartou OSN. Budapeštianske dohovory sú priamo zastrešené medzinárodným právom a to v dvoch bodoch. Články 1 a 2 tohto záväzku pramenia z článku 2 ods. 4 Charty Organizácie Spojených národov, ktorá je hlavným dokumentom medzinárodného práva. To znamená, že tieto dva konkrétne články v Budapeštianskych dohovoroch sú toho istého charakteru ako vyššie spomenutý článok 2 ods. 4 Charty OSN. Z tohto faktuálneho nálezu vyplýva záver, že aj keď koncept memorandum nemá právnu povahu, porušenie článku 1 a 2 v Budapeštianskych dohovoroch je priame porušenie Charty OSN, na základe čoho je také porušenie porušením samotného medzinárodného práva.

SkryťVypnúť reklamu

Krymské referendum

Dôležitým bodom je ďalej nezákonné referendum na Kryme, čomu nasledovalo nezákonné vyhlásenie pripojenia tejto ukrajinskej časti k Ruskej federácii. Referendom a následným privlastnením (ukradnutím) tohto ukrajinského územia bol priamo porušený článok 1 dohody podpísanej v Budapešti, teda porušenie samotnej Charty OSN, ktorá zakazuje narušiť územnú celistvosť iných štátov. Tento článok takisto priamo ukladá povinnosť všetkým signatárom, aj Ruskej federácii rešpektovať vnútropolitické situácie akéhokoľvek rozsahu, čo znamená rešpektovanie politickej nezávislosti. Presne tak, ako Charta OSN ukladá povinosť rešpektovať politickú nezávislosť iných štátov. Výnimka by platila iba v prípade porušenia iných práv, napríklad tých ľudských ako sú popravy, znásilnenia, alebo mučenia. Ani v tomto prípade by však Rusko nemohlo použiť silu proti Ukrajine. V takom prípade by muselo podľa riadneho postupu najskôr upovedomiť svojich kolegov v rámci BR OSN, ktorej je samo stálym členom. BR OSN by potom rozhodovala o intervencii, alebo o inom postupe. Silu by Rusko mohlo použiť iba v prípade, pokiaľ by išlo o sebaobranu, teda ruské územie by muselo priamo čeliť napadnutiu.

SkryťVypnúť reklamu

Poskytnutie pomoci Ukrajine

Západné štáty podnikli kroky, aby pomohli Ukrajine brániť sa pred ruskou inváziou. Protiprávnosť ruskej invázie na Ukrajinu nevyhnutne neoprávňuje západné štáty poskytnúť Ukrajine zbrane, avšak v tomto prípade ide o poskytnutie zbraní na sebaobranu a nie na útočenie proti inej krajine. Dôležitá otázka by nastala, ak by sa západné krajiny priamo zapojili do bojov proti Ruským okupantom. Tu by však stále išlo o ukrajinské územie, na základe čoho by sa stále vyvracala agresia proti Rusku a teda by sa útok na Rusko vylučoval. Takisto sa musí brať do úvahy aj faktor, že od USA a Veľkej Británie sa očakáva garantovanie mieru na Ukrajine, keďže sú signatármi Budapeštianskych dohovorov, ktoré potvrdzujú dohodu o neútočení a mier na Ukrajine. V tomto prípade ide o politický záväzok plynúci z Budapeštianskeho memoranda, nie záväzok právneho charakteru, keďže memorandum po konceptuálnej stránke nenesie váhu právneho charakteru. V každom prípade však platí, že dodávanie zbraní Ukrajine v rámci jej sebaobrany je plne v súlade s medzinárodným právom, keďže to samotné medzinárodné právo nevylučuje a navyše USA a Británia sa považujú za garantorov mieru na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Kópia originálneho znenia dokumentu Budapeštianskych dohovorov je sprístupnená tu:

https://documents-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/G94/652/92/PDF/G9465292.pdf?OpenElement

Pokiaľ chcete byť svedkom odkrývania skutočnej pravdy o porušovaniach práva Ruskom, kliknite na "ODOBERAŤ BLOGERA". Pokiaľ máte nejaké otázky, alebo by ste chceli participovať na odhalovaní pravdy nezákonnosti postupu Ruska a ruských medzinárodných trestných činov, napíšte mi správu na https://www.facebook.com/Spravodlivost.Mier/.

Ďakujem

Matej Galo

Matej Galo

Matej Galo

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  1 664x

Matej Galo študoval vo Veľkej Británii medzinárodné obchodné právo. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre zahraničné veci a obranu. V rámci oboch odborných tímov sa podieľal na príprave volebných programov pre voľby v rokoch 2020 a 2023. Podporuje pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Hĺbkovo sa venuje aj medzinárodnému právu porušovanému na Ukrajine a pracuje na zlepšení postavenia Slovenska v medzinárodnom spoločenstve. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu