Vojnové zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť

Zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť skrývajú niekedy až dych vyrážajúce odpovede na mnohé nezodpovedané otázky.

Vojnové zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Svet obleteli mnohé dôkazy chladnokrvných popráv, mučenia, znásilňovania, deportácie detí a iných neľudských činov spáchaných na civilnom obyvateľstve. Ruská federácia láme rekordy barbarizmu a ďalej porušuje najhlavnejšie princípy medzinárodného práva. Mnohí si pravdepodobne kladú otázky, ako je možné ruských vojnových zločincov dostať pred medzinárodný súd (ICC) aj vrátane ruského prezidenta a prečo sa tak ešte nestalo? Poďte sa pozrieť na odpovede, ktoré som pre vás pripravil.

Výbuch na Kachovskej priehrade

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedá mi, ale musím začať Kachovskou priehradou, pretože je to ďalšou katastrofou na Ukrajine. Otázkou je, kto je konkrétne zodpovedný za výbuch na Kachovskej priehrade a aké tresty hrozia vinníkom v súvislosti s medzinárodným súdom?

V rámci Kachovskej priehrady to podľa všetkých dostupných a zverejnených informácií boli jednotlivci ruských jednotiek, ktoré výbuch spôsobili. Oslovení špecialisti sa vyjadrili, že trhaviny boli použité zvnútra. Faktom tiež zostáva, že priehradu kontrolujú ruské sily a jej zničenie zvonka je mimoriadne komplikované. Experti hovoria takisto o motíve ruských zločincov, že masou vody chcú spomaliť ukrajinksú ofenzívu. Tieto prvky následne vytvárajú explicitný obraz vinnej strany a vinníci by sa mali jednoznačne postaviť pre súd. Tento akt sa na medzinárodnej scéne skloňuje ako vojnový zločin a vás určite teda zaujímajú možné tresty pre jednotlivcov.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti:

Predstavte si, že obžaloba je pred sudcami úspešná v dokázaní viny v nasledujúcich troch bodoch.

1.      Úmyselný útok na civilnú infraštruktúru a objekt nevyhnutný na prežitie civilného obyvateľstva

2.      Obrovský rozsah spôsobených škôd

3.      Počet úmrtí (pravdepodobne vysoký)

Takisto to znamená porušenie článku 54 ods. 2 dodatkového protokolu I, článku 14 dodatkového protokolu II a Ženevských dohovorov vo všeobecnosti, ktoré útoky na civilné objekty zakazujú. ICC sudcovia môžu odsúdiť jednotlivcov až na 30 rokov, vo výnimočných prípadoch aj na doživotie. Pri vyradení zločinov ako sú popravy, mučenie, alebo znásilnenie aj so zreteľom, že to mohol byť jediný vojnový zločin ktorí jednotlivci spáchali, predpokladám minimálne od 10 do 30 rokov pre iniciátora výbuchu. Od 5 do 30 rokov väzenia odhadujem pre komplicov, berúc na zreteľ vedlajšie okolnosti, ako napríklad odpor a nesúhlas jednotlivca voči takému činu, so šancou na oslobodenie spod obžaloby.

SkryťVypnúť reklamu

Príkladom môžu byť skutočné prípady, keď dňa 8. júla 2019 Súdny senát ICC VI uznal Bosca Ntagandu bez akýchkoľvek pochybností za vinného z 18 vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Bol odsúdený na celkovo 30 rokov väzenia.

Naopak, oslobodený spod obžaloby bol Mathieu Ngudjolo Chui, ktorému pripisovali tri zločiny proti ľudskosti a sedem vojnových zločinov údajne spáchaných 24. februára 2003 počas útoku na dedinu Bogoro v okrese Ituri v KDR.

Samozrejme, každý vinník vo všeobecnosti vrátane ruského prezidenta by mal byť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti vydaný do rúk spravodlivosti. Obávam sa však, že v rámci Putina nie všetkých poteším.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo Putin ešte nebol zatknutý a vydaný do rúk súdu v Haagu za zločiny z ktorých je obvinený?

Aj keď som presvedčený, že ruský vodca by dostal doživotie a aj keď medzinárodný trestný súd ICC už vydal na neho zatykač za konkrétne zločiny, ICC stále nemá právomoc na zatýkanie obvinených. Ďalším faktom je,  že Rusko nie je signatárom dohody na základe ktorej bol zriadený medzinárodný trestný súd, čiže Rusko ho ani neuznáva. Rovnako ho neuznáva ani Ukrajina. Pravdepodobne sa teraz pýtate, ako mohol ICC vôbec vydať zatykač, keď nemá ani právomoc zatýkať a ešte aj vydať zatykač v krajine, ktorá nie je jeho signatárom? Áno, vyzerá to veľmi zaujímavo.

Ako to teda funguje?

ICC nemá vlastnú políciu ani donucovacie orgány, to je fakt. Preto sa spolieha na spoluprácu s krajinami na celom svete, najmä keď ide o zatknutie, prevoz zatknutých osôb do väzenského centra, zmrazenie majetku podozrivých a výkon trestov. Existujú teda len dve možnosti ako dostať Putina pred medzinárodný súd.

a) Ruského vodcu by musel niekto zradiť a vydať ho

Tu je to viac menej nepravdepodobné a asi ani nikto neverí, že momentálne by sa ho niekto pokúsil z jeho najbližších zradiť. Ale zdôrazňujem slovo "momentálne". V budúcnosti, keď bude čoraz viac strácať pôdu pod nohami by som takú zradu nevylučoval.

b) Putin by musel vstúpiť na územie krajiny, ktorá je signatárom Rímskeho štatútu a násladne by bol zatknutý

Áno, bod (b) by mohol fungovať v rámci každej signatárskej krajiny, ale ani tu všetkých nepoteším. Pokiaľ ide o zahraničné cesty, hlavy štátov sú totižto imúnne voči všetkým činom vykonaným počas ich vlády vrátane mučenia, genocídy a zločinov proti ľudskosti. Opakom sú EÚ a Veľká Británia. Tu bol zákon zmenený a imunita v rámci spomenutých zločinov sa už na hlavy štátov nevzťahuje. To znamená, že šanca na zatknutie a vydanie ruského lídra je najväčšia v EÚ a Veľej Británii. Tu je však každému jasné, že sem nevstúpi. Zaujímavými zostávajú krajiny, ktoré sú signatármi ICC, ale zároveň  spomenutú imunitu garantujú. Znamená to, že pokiaľ by Putin vstúpil na územie takej krajiny, stále by nemusel byť zatknutý a vydaný do rúk spravodlivosti a to aj napriek Rímskemu štatútu. Áno, je to zvláštne a určite sa teraz pýtate, ako je toto vôbec možné? Je to možné! Ale to vysvetlím až v budúcom blogu.

 A čo s ostatnými zločincami, ktorí nie sú doposiaľ identifikovaní? Aké tresty môžu očakávať za konkrétne zločiny? Ako funguje medzinárodný trestný súd? Aj na tieto otázky mám odpovede a zverejním ich pre vás v mojich ďalších článkoch.

PS: Pamätajte si, že Robert Fico nás ťahá k Rusku, čím ohrozuje budúcnosť nás všetkých. Urobíme všetko pre to, aby sme spolu s vami a so všetkými, ktorí nám pomôžu, zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny, Roberta Fica.

 

Matej Galo

Medzinárodné právo

Kandidát na poslanca č. 115

SASKA

Matej Galo

Matej Galo

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  1 666x

Matej Galo študoval vo Veľkej Británii medzinárodné obchodné právo. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre zahraničné veci a obranu. V rámci oboch odborných tímov sa podieľal na príprave volebných programov pre voľby v rokoch 2020 a 2023. Podporuje pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Hĺbkovo sa venuje aj medzinárodnému právu porušovanému na Ukrajine a pracuje na zlepšení postavenia Slovenska v medzinárodnom spoločenstve. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu