Ako riešiť post trénera futbalovej reprezentácie?

Je riešením príchod nového trénera, alebo musí dôjsť k hlbším zmenám?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Poslednú dobu často počúvame názory na to, že Štefan Tarkovič nie je adekvátnym trénerom, ktorý dokáže dostať z hráčov maximum. Rovnako tak počúvame o tom, že je nevyhnutné, aby prišiel nový tréner. Je však toto riešenie, alebo len prekrytie komplexnejšieho problému?

V mojich očiach je posledná kvalifikácia veľkým sklamaním. Nehovorím, že papierovo bola naša skupina najjednoduchšia, no treba priznať, že Chorvátsko už predsa len nie je vo forme, ktorou disponovalo na poslednom šampionáte, kde skončilo druhé. Rovnako tak Rusko a Slovinsko nie sú mužstva, ktoré je možné označovať za popredné európske celky. Ostatné tímy, ako Malta a Cyprus by pre nás nemali byť problémom, no napokon remízy práve s nimi boli možno aj kľúčové pre chod kvalifikácie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podstatou veci však je samotný tréner, alebo nie? Áno, terajší tréner nespravil veľkú dieru do sveta a aj keď sa nám podarilo dostať na európsky šampionát, herný prejav bol často príliš odovzdaný. Dokonca som si aj často krát položil otázku, akým štýlom sa vlastne naša hra prezentuje. Tarkovič však na základe svojich skúsenosti, ktoré neboli v medzinárodnej sfére nejaké veľké, odovzdal asi maximum, čo mohol.

Kľúčovú chybu však vidím inde. Konkrétne v zväze. Často krát mam dojem, že výber hráčov do nominácie je takpovediac ovplyvnený vedením zväzu. Rovnako tak výber trénera, ktorý je skoro stále vyberaný s tým, že so zväzom už nejako spolupracoval. Jednoducho mi príde, že vplyv zväzu je väčší ako by mal byť a to má dopad na celú reprezentáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Riešenie? Áno, možno si veľa ľudí povie, že toto nebude fungovať alebo, že je to nereálne, no predsa v tom vidím nádej. Mojim východiskom z tejto situácie je angažovanie zahraničného trénera. Nie však takého, ktorý podobne ako Hapal má už nejaké skúsenosti s našim zväzom. Išlo by však o úplne nového človeka, ktorý nemá žiadne väzby na hráčov a podobne aj na zväz. Tým pádom by mohol svoju prácu vykonávať bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov. Áno, stálo by to asi viac peňazí, no komplexné riešenie vidím len týmto smerom. Rovnako by mohli nastať zmeny v štruktúrach zväzu, no k tomu ako je u nás zvykom zjavne nedôjde.

Matej Jusko

Matej Jusko

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Subjektívne pohľady študenta na veci celospoločenské. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu