Ako to celé vnímam ja

Rozhodol som sa napísať blog, ako vnímam celkovú politickú situáciu. Je to také dlhšie zhrnutie, možno zapadne prachom - a možno sa k niektorým bodom vyjadrím aj v iných blogoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento blog bude troška dlhší, lebo za posledných pár týždňov sa toho udialo viac než dosť. Mal by byť akousi mojou reakciou - alebo keď chcete, mojim pohľadom - na nového p. premiéra. Ja viem, bolo by fér, aby mala každá nová vláda 100 dní. Lenže pri aktuálnom správaní istých aktérov je možné, že o 100 dní už žiadna vláda nebude.


Ale pekne od začiatku. Strana OĽaNO vyhrala veľmi prekvapivo voľby (prekvapená nebola asi jedine manželka p. Matoviča, ktorá mu toľkoto percent predpovedala.) Prišiel teda čas skladať vládu. A musím povedať, že tu ma p. Matovič vo veľkej miere príjemne prekvapil. Síce stále nechal svoj útočný slovník na starú vládu (čo vyznievalo miestami detinsky, ale dobre, berme to ako eufóriu z víťazstva). Na druhej strane, snažil sa hasiť všetky spory budúcich koaličných partnerov, ktoré medzi sebou mali. A tak nejak sa mi zdalo, že naozaj zobral výsledky vážne a začal sa správať zodpovedne. 

Čím viac však uplynulo dní, tým viac sa začal správať nezodpovednejšie. Zabudnutý rozhovor v jednej z komerčných televízií (kde bola moderátorka pár minút sama na obraze), zaspal podpisovanie koaličnej zmluvy. Začal opäť hovoriť sľuby, ktoré možno ani sám nevedel, ako splní - do týždňa 3000 testov denne (tu aby sme neboli zlí - rekord bol kúsok cez 2000 a testuje sa viac ako za starej vlády), každý deň po 9:00 informácia o nových prípadoch - je síce pravda, že aj 15:30 je po 9:00, ale takto to asi pôvodne myslené nebolo. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na tlačových konferenciách nezabúdal pripomínať všetko zlé z predchádzajúcej vlády (najmä p. Pellegriniho) a čo všetko spravil zle. Je pravda, že zásobovanie SŠHR bol riadny priekak a určite by mal za to niekto niesť zodpovednosť (je celkom možné, že aj trestnú). Na druhej strane treba povedať, že z krajín, kde sa objavil vírus, sme zareagovali ako jedna z najrýchlejších krajín. 

Po prebratí moci začala vláda s prvými "akciami." Bola vykonaná kontrola v SŠHR a odvolaný jej predseda (v poriadku). To však nebolo jediné miesto, kde padali hlavy - nový minister zdravotníctva p. Marek Krajčí odvolal (napriek sľubom, že sa personálne otázky riešiť nebudú - ale dobre, povedzme, že sa našli veľmi závažné veci, prečo prišlo odvolanie už teraz.)

Vláda prijala prvé opatrenia - nielen epidemiologické, ale aj ekonomické. Niektorí boli za ne radi, mnohí hovorili, že sú nedostačujúce - nie podnikateľ ani živnostník, takže to neviem posúdiť. Ale predpokladám (a dúfam), že hlas nespokojných bude vypočutý.

A potom prišla tlačová konferencia, na ktorej p. Matovič spomenul "blackout" - teda vypnutie krajiny v zmysle, že budú fungovať len nevyhnutné zložky (cca 100 - 150 tisíc ľudí.) Hovoril o tom ako o možnosti, ale táto správa zaskočila nielen novinárov a verejnosť, ale aj jeho koaličných partnerov. Odvtedy robí mnohé kroky, aby tento návrh presadil (povenujem sa tomu trošku neskôr). O pár dní neskôr prišlo obmedzenie počas Veľkej noci a kolóny. Obe veci mali podľa mňa spoločné problémy - komunikáciu a ego.

Komunikácia a ego - tieto dve veci vnímam ako veľký negatívum u p. Matoviča. Obe sú také spojené nádoby, takže možno budem medzi nimi preskakovať.

Ono úprimne zobraté, komunikácia bola vždy hlavnou zbraňou p. Matoviča. Kopec tlačoviek (niekedy fakt ohľadom maličkostí), rôzne teatrálne a dramatické gestá v parlamente (príp. aj mimo neho). Počas politickej kampane asi najviac zarezonovali jeho "travel videoblogy" z Cannes a Cyprusu, kde okrem iného povedal, že dá všetkých ľudí zodpovedných za rozkradnutie Slovenska pozatvárať. Tu som začal trošku vnímať odtrhnutie od reality viac ako obvykle, pretože politik (a dokonca ani premiér) nemá žiadnu právomoc niekoho poslať do väzenia - jedine, že by si na správne miesta nastrčil svojich ľudí (koho mi to pripomína?). Ale dobre, predpokladajme, že išlo o emočné vypätie (keďže nechýbali ani slzy). A samozrejme, netreba zabúdať, ako má na háku hejterov (t.j. ktirikov)

Po voľbách sa začali komunikačné kotrmelce a ego znásobovať. Vyhradil si právo, že o stav o počte nakazených bude zverejňovať jeho osoba. Jeho tlačovky boli zbytočne dlhé. Odpovedal na mnohé veci, na ktoré mohol reagovať aj niekto iný (minister zdravotníctva, vnútra a pod.). Čo však mnohých ľudí (a aj novinárov) prekvapilo, že p. premiér začal vybiehať na novinárov - áno, na takéto správanie sme boli zvyknutí aj u bývalých premiérov p. Mečiara alebo Fica - ale nie tak rýchlo po prevzatí moci. Nehovoriac o jeho oficiálnom profile na sociálnej sieti Facebook, kde často uverejňuje príspevky, ktoré nie sú úplne vhodné na jeho pozíciu. Či to už sú ponožky (vyzul sa počas rokovania), zdieľané vtipné obrázky ohľadom "blackoutu" - či v poslednom čase zdieľanie rôznych článkov o tom, ako je "blackout" super a ako to inde funguje (možno som zvláštny, ale porovnať ostrovný štát Nový Zéland a naše vnutrozemné Slovensko mi nepríde úplne v poriadku.) Áno, sme síce zvyknutí na to, že sa politici zvyknú fotiť pri pilotovaní lietadiel, noseí mimoňov a pod. (keďže to je "ľudské") - ale trošku sa obávam, či sa raz niekto neobjaví fotka p. Matoviča z miesta, kde chodí aj kráľ - v našom prípade premiér - sám (áno, myslím toaletu).

Čo sa týka "blackoutu" tam si zavaril sám. Totiž, on mal mnohé (viac či menej bláznivé, ale aj dobré) nápady počas svojej opozičnej kariéry. Za všetko spomeniem celoslovenské referendum, ktoré chcel uskutočniť v roku 2018. Dokonca som už videl aj plagáty. Nakoniec z toho nič nebolo. Podstatné ale je, že z tohto nápadu mohol celkom pekne vykorčuľovať vďaka nejakej novej kauze Smeru/SNS/Mostu-Híd. Tá prebila Matovičové plány, ktoré mohol bez väčšieho povšimnutia odložiť, prípadne úplne pochovať. Teraz je ale premiérom, takže čokoľvek povie, ľudia to berú o to vážnejšie. Osobne za tým vidím snahu nevyzerať ako "blbec" - prípadne spraviť niečo super bombastické, "docikať" ďalej ako Pellegrini a zachrániť celé Slovensko (v lepšom prípade aj svet) od koronavírusu a zapísať sa zlatými písmenami do slovenskej (v lepšom prípade svetovej) histórie. Tu sa však naráža na jeden problém - koronavírus nie je jediný problém Slovenska (a tohto sveta). Máme tu aj iné choroby, ekonomiku, psychické zdravie ľudí a pod. A tie neprestanú bežať ani počas "blackoutu." Pán Matovič je ale tak posadnutý myšlienkou o zahubení tej hnusoby, že sa správa ako lekár, ktorý vás svojou liečbou možno vylieči (alebo aspoň zmierni priebeh) - ale pritom vám zničí nenapraviteľne pečeň, pľúca, srdce a pod. Je jasné, že z tejto situácie nevyjdeme zdraví ako rybička (aspoň nie hneď) - ale treba myslieť aj na iné veci. Avšak o tom nemôže byť ani reč, lebo máme až vyše 700 nakazených (z toho je drvivá väčšina v domácej liečbe). Nikto však nehovorí, aby sme tu všetko otvorili a vrátili naspäť do starých koľají - ale treba sa na veci pozerať zoširoka. Je super a chválim, že sa radí s virológmi, odborníkmi na epidémie a pod. - ktorí budú podľa p. Matoviča rozhodovať o uvoľnení reštrikcií (poznámka - nebudú, nemajú na to právomoc) - ale chýbajú mi tam aj ekonómovia, psychológia, právnici. To len pre taký obyčajný a vyvážený pohľad.

SkryťVypnúť reklamu

Je celkom možné, že táto posadnutosť "blackoutom" je spôsobená aj tým, že si náš nový premiér nevie/nechce priznať chybu. Tu mi to tak trošku potvrdila situácia s kolónami. S veľkou pompou prijal opatrenia, u ktorých nezabudol spomenúť, že nemajú v histórií Slovenska obdoby (čím mi tak trošku potvrdil moju teóriu o túžbe docikať ďalej ako Pellegrini). A vznikli kolóny. Nie, nehovorím o tej kolóne, ktorá nastala hromadným útekom z BA. Hovorím o kolóne, ktorá vznikla o niekoľko hodín neskôr na vstupoch do okresov. Ako reakcia sa na Facebooku p. Matoviča sa objavil status, kde tak nejak hodil vinu na policajtov (trošku sa im to vymklo z rúk, malo sa kontrolovať sporadicky). Následne prišiel na tlačovku a hovoril o sabotáži policajného prezidenta p. Lučanského (trošku mi to prípomínalo jedného jeho predchodcu - to len tak na okraj). Vraj na tlačovke hovoril, že sa bude hovoriť len sporadicky. A neklamal, toto hovoril. Ale tlačovka nie je oficiálny dokument. A keď sa už chceme hrať na to, že čo sa povie do médií, to je zaručená pravda, tak p. Mikulec (jeho minister vnútra) povedal, že sa bude kontrolovať každé auto - a táto informácia bola zverejnená aj na oficiálnej Facebook stránke ministerstva vnútra. Mimochodom, p. Matovič hovoril aj dačo o tom, že už nebude použivať slovo "blackout" - a ajhľa, o zopár hodín neskôr už visel u neho na Facebooku post, kde dané slovo použil. A dnes (12.4.2020) ho použil opäť. Čiže asi nie všetko, čo na tlačovke povie, musí byť vždy v súlade s realitou.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudí už aj začína unavovať, že za všetko zlé môže stará vláda – ale za všetko dobre jeho vláda. Objektívne povedané, toto nie je pravda. Totiž, ako som už spomínal, aj bývalá vláda spravila veľa dobrých opatrení. Ostatne, p. Matovič na svojom profile zdieľal, že Slovensko je k 30.03.2020 treťou najbezpečnejšou krajinou sveta – skóre bolo k 580 bodov. O dva dni neskôr bola tabuľka aktualizovaná – Slovensko sa prepadlo na 11. miesto a aktuálne skóre je 480 bodov (zdroj je www.dvk.global/covid) – vraj to súvisí aj s testovaním a pod. – ale toto by bolo dobre upresniť vtedy, keď sme boli na prvom mieste. Rovnako obvinil p. Pellegriniho, že nám tu nechal “darček“ v podobe rómskych osád, kam sa vracali ľudia zo zahraničia do domácich karantén a prišiel vysoký nárast – 101 nových nakazených ľudí (ono, tých 101 prípadov bol mix ľudí z Tirolska, rómskych osád za niekoľko dní + ďalších ľudí). A vraj väčšina obyvateľov sa vrátil do svojich domovov v rozmedzí 5.-20. marec 2020. Tých 101 ľudí ohlásil 8. apríla. Tu by som sa ja len tak rečnícky spýtal tri otázky. Ak je teda p. Pellegrini zodpovedný za väčšinu, prijíma p. Matovič zodpovednosť za tú menšinu? Ak dobre rátam, rozdiel medzi 8. aprílom a 5-20. marcom je 5-3 týždne – to nikto za ten čas nepotreboval zdravotnú starostlivosť, resp. sanitku (najmä staršie ročníky) – ak nie, tak buďme radi, že mal u každého mierny priebeh. A tretia otázka je taká – keď bolo dôležité dávať všetkých navrátilcov do štátnej karantény (čo je podľa mňa dobre, že to je), prečo s tým tak dlho otáľali? Vláda začala fungovať toho 21.03. a toto opatrenie bolo zavedené... zavedené... 06.04. (t.j. 2 týždne neskôr).

SkryťVypnúť reklamu

Určite však treba p. Matoviča pochváliť za dobré veci, ktoré spravil. Je naozaj vo veľkom nasadení (nie vždy to ale vypáli efektívne). Podarilo sa im dosiahnuť navýšenie testov, počtu karanténnych miest, či pľúcnych ventilácií. A verím (a dúfam), že aj iných vecí, ktoré mi unikli, alebo neboli spomenuté.

Na záver by som len dodal, že trošku dosť dúfam v jednu vec. Že sa p. Matovič ukľudní, bude sa snažiť počúvať aj iných (nielen tých, čo mu vyhovujú) a mať zdravý nadhľad. Lebo bez toho sa ďaleko nedostaneme. 

Matej Kučera

Matej Kučera

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Normálny človek Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu