Absencia Šarkyho a Višňu na OH

Pôvodne som sa tejto téme nechcel venovať, ale nakoniec som sa rozhodol napísať môj pohľad na vec. Konrétne, za zodpovenosti k danej situácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Všimol som si, že pán Vůjtek bol obviňovaný z nedostatok chlapstva a sebareflexie priznať svoju neschopnosť. Nuž, aby som bol úprimný, osobne to vidím trochu inak. Samozrejme, kľudne sa môžem mýliť.

Miro Šatan

Verejné tajomstvo (ktoré bolo, mimochodom, avizované po nominácií) sa nakoniec oficiálne zverejnilo. Tichý zabijak necestoval na olympiádu kvôli nedoriešenému sporu so Zdenom Chárom.

Pre tých, ktorí náhodou nezachytili, čo sa stalo, v skratke ponúkam opis udalosti. V novembri 2012 sa v rámci KHL uskutočnilo derby medzi Slovanom Bratislava (kde hral Mro Šatan) a Levom Praha (kde hral Zdeno Chára). Počas zápasu Zdeno zranil Mira tak, že mu posunul platničku. Vôbec nebolo isté, či Miro bude môcť ďalej hrať a či nebude mať nejaké následky. Dodnes sa vedú dohady o tom, či to bolo čisté, alebo nie. Miro sa vyjadril, že Zdeno vymenil ich kamarátstvo za potľapkanie od Čechov. Zdeno sa vyjadril, že nevedel, že je na ľade Miro.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém je ten, že od tej udalosti ubehlo už rok a štvrť. Ako sme mohli počuť (a bolo to aj medializované), Zdeno sa snažil túto situáciu napraviť a snažil sa s Mirom skontaktovať, avšak bezúspešne.

Osobne si myslím, že puk (zámerne nie loptička, aby sme zachovali hokejové prostredie), bol na Mirovej hokejke. Ako sme sa dozvedeli, naozaj pozval Zdena na kávu pred zápasom. Zdeno mu odpovedal, že to pred zápasom to nie je najvhodnejšie, ale namiesto rýchleho desaťminútového stretnutia ho pozval na celý víkend aj s rodinkou do Bostonu. Puk znova na Mirovej hokejke.

Vujtek spravil, čo musel a podľa mňa sa rozhodol správne. Miro reálne nemal 07.01.2014 formu na olympiádu. Myslím, že to videli viacerí. Ale skvelo sa rozbehol. Žiaľ, práve ten spor so Zdenom ho stál nomináciu. Myslím si však, že Zdeno by sa mal Mirovi ospravedlniť. Či už išlo o faul, alebo nie, minimálne za to, že Miro bol po jeho zákroku zranený. Prečo však Miro Zdenovi nezdvíhal? Chápem, že možno prvý mesiac po tomto inkriminovanom omente išli ešte emócie. Ale potom avizoval, že sa určite chce so Zdenom stretnúť, ak pôjde o reprezentáciu. Prečo tak neurobil viackrát? Sám vie, že stretnutie pred zápasom nie je veľmi reálne. Hovoril, že si to vyriešia za päť minút. Takže si stojím za tým, že Miro sa o nomináciu pripravil sám. Zdeno sa ho snažil kontaktovať už dávno, aby sa situácia vyriešila.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia vec je zápasová prax. Od zranenia do nominácie odohral osem zápasov na MS (kde nazbieral jeden bod) a potom zopár zápasov v KHL za Slovan, kde si do bodovej štatistiky pripísal dva body. Reálne, mohol začať hrať kľudne skôr a netuším, prečo nezačal. Iste mal svoj dôvod, ktorý pozná len on. Ale toto mu, myslím, tiež ublížilo. Na druhú stranu, prinieslo mu to omhoho viac príležitosti vybaviť si veci so Zdenom. Najmä, keď vzdialenosť medzi Long Island a Bostonom je v podstate čo by kameňom dohodil.

Bol by som veľmi príjemne prekvapený (a nielen ja), ak by si to vyriešili pred MS a spoločne reprezentovali Slovensko. Ale momentálne sa zdá, že k niečomu takémuto nedojde. Nádej však zomiera posledná.

SkryťVypnúť reklamu

Ľubomír Višňovský

Už som sa stihol stretnúť s názorom, načo sana nominoval hráč, ktorý v podstate po MS na Slovensku skončil repre kariéru a viackrát sa priznal, že niekedy stráca motiváciu hrať hokej (hlavne po tragickom úmrtí Pavla Demitru). Ľubo je však stále platný hráč a počas MS 2011 bol jednoznačne najlepší obranca, aj keď hral na pol plynu kvôli zraneniu.

Osobne si myslím, že najmenšiu zodpovednosť za túto situáciu môže z trojice Vujtek, Sýkora, Višňovský práve Vujtek. Hneď objasním prečo. Vujtek sa pýtal Ľuba, či chce hrať. Ľubo povedal, že áno. Potvrdil to myslím neraz. Vujtek ako tréner nemal povinnosť komunikovať so Snowom (GM New York Islanders). Nominácia bola risk, ale to isté spravila Kanada so Stamkosom. Nuž, nie každý je Ryan Smyth. Vujtek bol stále v tom, že Ľubo chce hrať na OH a pokúsi sa dať do kopy. Spravil maximum so svojich povinností, aby Ľubo mohol hrať na OH. Zaujímal sa o hráča a nominoval ho.

Čo sa týka Ľuba, mohol svoje úmysly povedať aj skôr. Možno ho znechutila kauza Šatan, možno niečo iné, kto vie. Každopádne sa nezachoval úplne fér, mal hneď, keď sa rozhodol nereprezentovať, o tomto informovať Vujtka a spol. Ale dobre, ľudia sú rôzni, možno sa fakt snažil rozprávať so Snowom a ten sa mu povyhrážal. Ťažko povedať, prečo tak rýchlo zmenil názor.

Najväčšiu zodpovednosť mal podľa mňa Sýkora. On mal komunikovať so Snowom ohľadom uvoľnenia Ľuba. Prečo to nechával na hráča? Odkedy sa hráč sám pýta na uvoľnenie do repre? Áno, Ľubo sa už raz takto uvoľnil na MS 2011, ale to bola kolektívna debata, aj s lekármi. GM je od toho, aby obvolal manažérov klubov, kde hráč pôsobí, aby sa dohodol na jeho uvoľnení pre potreby reprezentácie. Toto Sýkora zjavne nespravil a nechal to na Ľuba. Potom je jasné, že to dopadlo tak, ako to dopadlo. Možno si Snow povedal:,,Na čo ho budeme púšťať, keď sa mi ich GM neozval? Asi o neho nemajú až taký záujem." Keby spolu títo dvaja manažéri komunikovali, ale Ľubo by sa rozhodol, že aj tak nejde (lebo nikto ho nemôže donútiť ísť), tak by som nepovedal pol slova.

Takže ak treba vyviesť dôsledky, podľa môjho názoru by to mali byť najmä voči GM Slovenska. Kašlal na svoju prácu, jeho povinnosti presunul na hráča (ktorý mal dosť problémov sám so sebou).

SkryťVypnúť reklamu


Záver

Toto bol môj názor a pohľad na danú vec. Ako som už spomenul, je celkom možné, že to vidím zle. :)

Matej Kučera

Matej Kučera

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Normálny človek Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu