
Ako vidno, všetky fondy do ktorých dnes prispievame sú už roky v pluse a to až na jeden. Ten z ktorého sa vyplácajú (najmä no nielen) starobné dôchodky. A tá strata je teda riadna. Ak očistíme príjmy tohto fondu o dotáciu zo štátneho rozpočtu a o príjmy z otvorenia II. piliera dôjdeme k číslu cca -2,2 miliardy EUR každý rok! Asi ťažké číslo... tak si predstavte, že by ste si za tú sumu mohli kúpiť 22 000 bytov v hodnote 100 000 Eur... a áno, to každý rok!
A ako sa táto „sekera“ každoročne rieši? Doslova plátaním. Niečo sa preleje z ostatných fondov- najmä rezervného, niečo zadotuje štát z rozpočtu a sem tam sa otvorí druhý pilier. Systém v tom nehľadajte, skôr hru s číslami preto, aby to ako tak dobre sedelo.
Ak by sme realitu a rok 2015 chceli pretaviť do odvodov tie čísla by sa zmenili napríklad takto:

Zámerne som znížil sadzby pre zamestnávateľov a zvýšil sadzby pre zamestnancov. Prečo?
Zamestnávatelia už roky bojujú za zníženie odvodov. Zníženie odvodov (a to aj výraznejšie ako to mám ja) by pomohlo hneď na niekoľko ich problémov.
Zníženie nákladov na zamestnancov= zvýšenie konkurencieschopnosti
Zníženie nákladov na zamestnancov= Pri zachovaní budgetu na mzdy a odvody by mohli zamestnať ďalších pracovníkov „zadarmo“
Ak odvody zamestnávateľov klesnú, je tu možnosť prilákať nových investorov
Ďalší dôvod, prečo by mali zamestnať zamestnanca na štandardný pracovný pomer a nie inak
Aj keď na prvý pohľad vyzerá hrozivo, že zamestnanci by si mali zo svojich miezd ukrajovať namiesto 13,4% napr. až 20,3% na odvody nezabúdajme, že by sme u takéhoto modelu ušetrili 2,2 mld eur. Tie by sa mohli využiť napr. takto.
2,2 mld. Eur je suma, ktorú štát zhruba vyberie na dani z príjmov fyzických osôb. Preto tu vznikne priestor napr. pre ich znižovanie a práve cestou znižovania priamych daní by sme sa mali uberať:
Zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane na úroveň aktuálnej minimálnej mzdy.
Znížiť daň z príjmu z 19% na cca 8,2% bude mať dopad aj na strednú vrstvu. Kým teraz platia 13,4% odvody+19% daň = 32,4%, po novom by to mohlo byť len 20,3%+8,2%=28,5%
Priestor na úplné zrušenie odvodov pre študentov
Zvýšenie povedomia obyvateľstva o problematike dôchodkového systému a zrovnoprávnenie sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri
V porovnaní platov by to mohlo vyzerať cca. takto:
- Porovnanie miezd pri starých odvodoch a nových odvodoch
Ďalej vznikne priestor pre využitie týchto financií na znižovanie dlhodobej nezamestnanosti:
Bude tu možnosť vytvoriť priestor pre malých a začínajúcich podnikateľov, ktorým by sa po nejakú dobu dotovali odvody zamestnávateľa za to, že vytvoria nové pracovné miesto, alebo za to, že príjmu človeka z marginalizovanej skupiny.
Alebo naopak priestor pre dotáciu odvodov zamestnancov z nízkopríjmových skupín.
Skrátka, uprataním odvodov by sme mohli dosiahnuť viacero pozitívnych vecí.
Otázka teda znie: Kto uprace v odvodoch? Kto nájde odvahu?