Spružniť Zákonník práce? Niekedy stačí málo...

Problém? Ste firma a radi by ste si zobrali človeka do stavu. Keď ste už takého našli, prijmete ho. No kým Vám začne „zarábať“, je pre Vás čistou stratou. Musíte ho platiť, platiť zaňho odvody. Často musíte platiť aj človeka, ktorý takéhoto nového zamestnanca školí. Teda ani on Vám nevyrába aj zaňho platíte mzdu a odvody. Napokon sa často stáva, že človek po zaškolení nevydrží a odíde. Výsledok? Čistá strata.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Riešenie? Zaujímavé by pre mňa bolo, ak by štát zaviedol isté „preklenovacie“ obdobie medzi nezamestnaným a zamestnaným človekom s plnými odvodmi. Zamestnávateľ by napríklad prvých 10 pracovných dní platil za zamestnanca prijatého na hlavný pracovný pomer len hrubú mzdu. Týchto prvých 10 pracovných dní by ostal stále evidovaný na UPSVaR (predpokladajme, že to by bolo podmienkou pre takéto zvýhodnenie) a ten by za neho platil zdravotné poistenie. Ak by sa zamestnanec osvedčil, od jedenásteho dňa by zamestnávateľ začal platiť plné odvody. Ak nie a pracovný pomer by skončil (obdobie prvých 10 dní je asi najkritickejšie, hlavne u výrobárov), človek by pokračoval ďalej na úrade práce, akoby sa nič nebolo stalo a aj bez ohľadu na výšku príjmu za tých pár dní. Výsledok? Podnik by na jednom človekovi pri minimálnej mzde ušetril za prvých 10 dní 66,88€ na odvodoch, nového zamestnanca by si „preklepol“ a zaškolil. Človek by nemusel absolvovať strastiplné behanie po úradoch na začiatku (a pri ukončení) pracovného pomeru, niečo by si zarobil, no hlavne by dostal šancu ukázať čo v ňom je. Štát by takouto flexibilitou zvýšil zamestnanosť a obmedzil špekulantov, ktorí sa pár dní po nástupe do zamestnania hodia na PNku. Sumy, ktoré by obetoval, by boli minimálne oproti tomu, čo by mohol získať, ak by sa uchádzači na pracovisku osvedčili a pracovali by na tomto mieste dlhodobo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na margo toho. Toto obdobie by sa dalo upraviť napr. pri podnikoch, ktoré majú školiace stredisko a na školenie majú vyčlenené isté obdobie, na konci by však mali dať úspešným uchádzačom certifikát, že takým školením prešli, aby sa stali viac konkurencieschopní na trhu práce.

Po druhé. Firmy by si mohli z daní odpočítať výšku odvodov školiteľa za obdobie, počas ktorého mali takéhoto človeka bez odvodov zamestnaného v školiacom procese. Pri 2/3 priemernej mzdy by to za 10 dní tvorilo 196,42€. Samozrejme museli by spĺňať isté podmienky: Patrične preukázať, že školenie prebiehalo pod dohľadom školiteľa, mohlo by ísť len o jedného školiteľa v jednej firme na povedzme 10 takto prijatých ľudí, ...

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa to nastavilo tak, aby sa to dalo rozumne využívať a samozrejme nedalo zneužívať, bol by to ďalší dobrý nástroj pre zvyšovanie zamestnanosti. A tam kde je viac práce, je aj viac peňazí. A tam kde je viac peňazí sa ľuďom a ich rodinám ľahšie žije.

Matej Madar

Matej Madar

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ZA viac dobrých ľudí vo veciach verejných, ktorí sa zaujímajú o dianie vo svojom okolí.Som ZA viac lepšej práce pre ľudí.Som ZA riešenia na základe zdravého sedliackeho rozumu;-)Pracujem v personálnej agentúre s pôsobnosťou na Slovensku i v Čechách. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
INESS

INESS

109 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

109 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu