Čiernobiely pohľad na Island

Island som navštívil minulý rok koncom mája. Mojim cieľom bolo nafotiť niektoré vopred vytipované miesta, ktoré som jednoducho musel mať vo svojom portfóliu. Počas 7 dňovej návštevy som prešiel hlavne južnú časť ostrova.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Štandardne turista za tento čas prejde celý ostrov po tzv. „ring road“, môj plán bol však v tomto smere menej ambiciózny. Počas týchto sedem dní som zažil silný vietor, dážď, sneženie a aj slnečné počasie. Takto sa to menilo niekedy aj každé tri hodiny. Vychytiť tie správne podmienky pre vydarenú fotografiu mi dalo niekedy dosť zabrať.

Skógafoss je jedným z najväčších vodopádov na Islande.
Skógafoss je jedným z najväčších vodopádov na Islande. (zdroj: Matej Michalik)

Môjmu oku vždy lahodili hlavne čiernobiele fotografie. Odpútaním sa od farieb sa snažím skôr sústrediť na tvary, línie, kontrast a svetlo. Často krát pri fotení používam tmavé filtre, ktoré mi umožnia predĺžiť čas uzávierky na 2 – 4 minúty, vďaka čomu dosiahnem efekt rozmazanej oblohy či vyrovnanej morskej hladiny. Následne niektoré miesta na fotografii stmavím a niektoré zosvetlím. Používanie filtrov mi vytvára priestor byť kreatívny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skógafoss

Mali sme nočný let, preto hneď ako sme pristáli v Keflavíku, vyzdvihli sme si auto z požičovne a našu prvú noc sme strávili v hoteli pri letisku. V dopoludňajších hodinách sme sa vydali priamo k vodopádu Skógafoss. Bola to naša prvá zastávka smerom k mestečku Vík.

Na fotografiách ako je táto je mierka rozhodujúca.
Na fotografiách ako je táto je mierka rozhodujúca. (zdroj: Matej Michalik)

Toto miesto som už na fotkách videl mnohokrát, je to jedno z najnavštevovanejších miest na Islande. Avšak vidieť silu padajúcej vody zo 60 metrov na vlastné oči je niečo, čo vám vyrazí dych. Skógafoss je jedným z najväčších vodopádov v krajine, jeho šírka je 25 metrov. Na fotografiách ako je táto je mierka rozhodujúca. Chcel by som poďakovať Veronike, že mi na fotografii ochotne zapózovala a fotografia tak nadobudla skutočný rozmer.

SkryťVypnúť reklamu

Seljalandsfoss

Seljalandsfoss sme mali síce po ceste ale rozhodli sme sa sem vrátiť až poobede. Poobede totiž bolo slnko v tej správnej polohe a krásne osvetlilo padajúcu vodu a mohutné skaly. Na tomto mieste je možné prejsť aj poza vodopád.

Na tomto mieste je možné prejsť aj poza vodopád
Na tomto mieste je možné prejsť aj poza vodopád (zdroj: Matej Michalik)

Vrak havarovaného amerického lietadla DC-3

Vrak havarovaného lietadla sa nachádza na pláži Sólheimasandur. Lietadlo tu núdzovo pristálo 24. novembra 1973. Našťastie pri tejto nehode nikto nezomrel. Ľudia hovoria, že lietadlo havarovalo kvôli zlému počasiu. Iní vravia, že pilot zrejme minul letisko v Keflavíku po tom ako mu došlo palivo.

Vrak lietadla na tejto pláži leží už od roku 1973.
Vrak lietadla na tejto pláži leží už od roku 1973. (zdroj: Matej Michalik)

Vzhľadom k tomu, že je trošku ťažšie toto miesto nájsť, chvíľu som tu bol aj celkom sám. Počasie mi prialo, na oblohe sa sformovali obrovské mraky. Nasadil som filtre a okamžite som začal fotiť. Čierny lávový piesok, lesknúci sa kov na trupe lietadla vytvoril na fotografii pekný kontrast. Island je neskutočne fotogenické miesto, niekedy som mal pocit, že som na inej planéte.

SkryťVypnúť reklamu

Dyrhólaey

Dyrhólaey je prírodná rezervácia na juhu Islandu. V miestnych útesoch žije mnoho vtákov. Môžete ich vidieť, ako sa vznášajú nad morom a lovia ryby. Pobrežie je pokryté plážou s krásnym čiernym lávovým pieskom. Keď stojíte na útese v Dyrhólaey, smerom k mestečku Vík je nádherný výhľad. Je jeden z najkrajších pohľadov, ktoré som na Islande videl. Táto pláž bola v americkom časopise „Islands Magazine“ v roku 1991 zaradená medzi 10 najkrajších pláží na svete. Na obzore v diaľke môžete vidieť tiež lávové výbežky Reynisdrangar.

Magické pobrežie s čiernym lávovým pieskom v Dyrhólaey
Magické pobrežie s čiernym lávovým pieskom v Dyrhólaey (zdroj: Matej Michalik)

Dávajte pozor a nechoďte príliš blízko k okraju útesu. Často sú cestičky ohraničené lanami. Tieto povrazy by ste nemali prekročiť ak chcete zostať v bezpečí. Na Islande fúka veľmi silný vietor, môže sa tak veľmi ľahko stať, že cez útes prepadnete. Kúsok ďalej, na trávnatom výbežku je tento nádherný maják.

SkryťVypnúť reklamu
Kúsok ďalej, na trávnatom výbežku je tento nádherný maják.
Kúsok ďalej, na trávnatom výbežku je tento nádherný maják. (zdroj: Matej Michalik)

Dve noci sme zostali v mestečku Vík, ako sa ukázalo, bol to dobrý východiskový bod. Tento Islandský maják sa nachádza tiež v Dyrhólaey. Maják dokonca slúži aj ako malý hotel, zmestí sa sem 5 hostí, sú tu dve dvojlôžkové a jedna jednolôžková izba. Maják bol postavený v roku 1927.

Stokksnes

Pokiaľ plánujete prejsť Island autom, určite sa vopred informujte, ktorá z ciest je otvorená. Cesta č. 1 okolo Islandu je prejazdná ako jediná počas celého roka. Niektoré cesty sú však občas uzavreté aj na konci mája. Aj k tomuto miestu vedie štrková cesta, ak by sme nemali pohon 4x4, pravdepodobne by sme sa na toto krásne miesto nedostali.

Jedno z miest, kde turistov veľa nenájdete.
Jedno z miest, kde turistov veľa nenájdete. (zdroj: Matej Michalik)

Krajina na Islande sa mení pravidelne po pár kilometroch. Cestovať autom z požičovne bola výborná voľba. Každú chvíľu som mal chuť niekde neočakávane zastaviť či preskúmať okolie. Tak tomu bolo aj na tomto mieste. Z domu som si zobral gumáky aby som mohol bez problémov chodiť premoknutej tráve či pobreží bez toho aby som sa bál, že prídem o topánky. Aj pri tejto fotografii som so statívom stál v bačorine, je jedna z mojich najobľúbenejších.

Island je plný jednoduchých a zároveň krásnych motívov.
Island je plný jednoduchých a zároveň krásnych motívov.  (zdroj: Matej Michalik)

Tento kostol sa nachádza neďaleko mestečka Búdir, je nádherný, čo myslíte?

Tento kostolík nájdete v západnej časti ostrova.
Tento kostolík nájdete v západnej časti ostrova. (zdroj: Matej Michalik)

Hora Kirkjufell

Hora Kirkjufell je opäť ikonickým miestom, má výšku 463 metrov. Je možné sa dostať až na vrchol, trvá to asi 1,5 hodiny. Osobne som sa tam nevyštveral ale viem si predstaviť, že výhľad by stál za to.

Hora Kirkjufell, ikona Islandu.
Hora Kirkjufell, ikona Islandu. (zdroj: Matej Michalik)

Ak si chcete pozrieť viac mojich fotografií nielen z Islandu, nájdete ich v galérií čiernobielych fotografií na mojej stránke. Nové fotografie priebežne dopĺňam. 

Matej Michalik

Matej Michalik

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fotografii sa venujem 5 rokov. Fotografujem hlavne krajinu a architektúru. Od začiatku sa venujem čisto čierno-bielej fotografii. Odpútaním sa od farieb sa môžem sústrediť kontrast, svetlo či línie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu