Šiesti titani vzpierania

Ak by ste ich videli na ulici, pravdepodobne by ste si ich nevšimli. Malí a nezaujímaví muži. Ale to čo sa schováva pod povrchom nevýrazného zovňajška je energia nepredstaviteľných rozmerov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Len šiestim mužom v histórii ľudstva sa podarilo dvihnúť nad hlavu trojnásobok vlastnej váhy.

Títo takmer neznámi titani ľudstva sú:

  1. Stefan Topurov, nadhod 185kg v roku 1984. Vlastná váha do 60kg.

  2. Neno Terziski, nadhod 171kg v roku 1987. Vlastná váha do 56kg.

  3. Naim Suleymanoglu, nadhod 190kg v roku 1988. Vlastná váha do 60kg.

  4. Angel Genchev, nadhod 202,5kg v roku 1988. Vlastná váha do 67,5kg.

  5. Halil Mutlu, nadhod 168kg v roku 2001. Vlastná váha do 56kg.

  6. Yun-Chol Om, nadhod 168kg v roku 2012. Vlastná váha do 56kg.

Aby ste tomu rozumeli. Na činke sú naložené kotúče v nejakej váhe. Tie najťažšie váhy sa dvíhajú nadhodom, druhou disciplínou vzpierania. Vzpierač činku premiestni zo zeme na ramená až kým nestojí vzpriamený s činkou na ramenách a činka je bez pohybu. Prvú časť má za sebou. Vzpierač potom vyrazí činku nad hlavu. Ak sa mu podarí dostať činku nad hlavu do vystretých rúk a znovu sa postaviť s činkou nad hlavou, zvládol celý nadhod. Rozhodca dáva znamenie na pustenie činky a pokus sa započíta. Ak je na činke naložený trojnásobok a viac váhy ako váži vzpierač, môžeme hovoriť o prekonaní spomínanej hranice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako prvý sa do histórie zapísal Stefan Topurov z Bulharska. Pod vedením Ivana Abajieva dosiahol niekoľko triumfov na svetovej úrovni.

Presiahnutie magickej hranice sa mu na súťaži podarilo prekonať tri krát.

Topurova je možné vidieť na niekoľkých záznamoch. Najznámejší je z olympiády v Soule 1988, kde bojoval proti Naimovi Suleymanoglu-ovi.

Ďalší zaujímavý záznam je dokumentárny film Škola šampiónov, v ktorom je zaznamenaný Topurov a niekoľko ďalších výrazných bulharských vzpieračov tej doby. Nechýba ani prednáška o princípoch bulharského tréningu skupine na smrť vyčerpaných vzpieračov priamo od legendárneho Ivana Abajieva.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý, Neno Terziski je menej známy. Žiaľ nie je veľa zdrojov a záznamov, z ktorých by sa dalo čerpať. Existuje ale záznam z Majstrovstiev sveta v Ostrave 1987 kde práve prekonal magickú hranicu.

Tretí a zrejme najvýraznejší titan je Naim Suleymanoglu. Počas svojej kariéry prekonal trojnásobok svojej váhy na niekoľkých súťažiach. Výkonom 190kg v Soule si prisvojil aj najlepší Sinclairov koeficient v histórii, čo z neho robí najlepšieho vzpierača všetkých čias. Celkovo hranicu trojnásobku vlastnej váhy prekonal 8 krát. Tri krát vo váhovej kategórii do 56kg a 5 krát vo váhovej kategórii do 60kg. Posledný krát a veľké vyvrcholenie jeho kariéry, bolo práve v Soule.

Angel Genchev uzatvára štvoricu vzpieračov, ktorých vychoval priamo Ivan Abajiev. Angel dosiahol v nadhode 202,5kg vo váhovej kategórii do 67,5kg. Podarilo sa mu to na OH v Soule. Z týchto hier bol však diskvalifikovaný, kvôli zakázaným látkam, diuretikám. Práve Soul bol veľkým zlomom vo svete športu hlavne kvôli zavedeniu nových testov. Zaujímavosťou je, že vo vzpieraní diskvalifikovali veľkú časť bulharského tímu. Prakticky všetkých, ktorí mali vo svojej váhovej kategórii konkurenta zo Sovietskeho zväzu. Tí, ktorí nemali konkurenta zo SZ, boli čistí. Sám Abajiev sa k tomu vyjadril v rozhovore, ale o tom možno nabudúce.

SkryťVypnúť reklamu

Halil Mutlu patrí medzi štyroch vzpieračov, ktorým sa podarilo získať zlato na troch olympijských hrách. Je jednou z legiend svetového vzpierania. Sám o sebe tvrdí, že to čo ho najviac charakterizuje je sústredenie a meditácia. Podobne ako Suleymanoglu víťazil už pri svojom základnom pokuse. Vo svojej váhovej kategórii dominoval od roku 1990 až do roku 2004, kedy ako 31 ročný získal posledné olympijské zlato. Takmer neuveriteľné sú jeho zachránené pokusy, kde bojuje s obrovskou váhou nad hlavou až kým nad ňou nezvíťazí. Svoju poslednú súťaž absolvoval v roku 2008. Ešte vyzdvihnem, že spomínaný výsledok 168kg zdolal v našom Trenčíne, čo mimochodom bola veľmi úspešná súťaž.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný a najmladší titan vzpierania je Yun-Chol Om zo Severnej Kórei. Po viac než desiatich rokoch sme mali možnosť vidieť tento športový zázrak práve na Olympiáde v Londýne. Druhý krát sa mu to podarilo nedávno na Ázijskom pohári v Pyongyangu, ktorý sa konal v Septembri 2013.

Či sa čoskoro vynorí ďalší titan neviem. Je ale pravdepodobné, že bude pochádzať z ázijského kontinentu, kde sa vzpieranie teší veľkej obľube. Niektorí čínski vzpierači sú už veľmi blízko.

Len aby ste mali predstavu o aké váhy sa jedná. Bežný muž, hoc aj príležitostný športovec, 180cm, 85kg, nedokáže nad hlavu dostať viac než vlastnú váhu. Dovolím si tvrdiť, že to bude skôr zlomok vlastnej váhy.

Treba si uvedomiť, že toto nie je dvihnutie bremena zo zeme. Toto je dvihnutie bremena zo zeme nad hlavu. To všetko v rozmedzí niekoľkých sekúnd. Veľmi jednoduchý test sily a rýchlosti jedinca. Ak sa cítite zdatní a máte príležitosť, vyskúšajte si to a podeľte sa s výsledkom. Toto pozvanie patrí aj pre dámy. V zdraví a sile, nabudúce.

Matej Polák

Matej Polák

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Syn, manžel, otec. Predpokladaná dĺžka života 27375 dní. Zoznam autorových rubrík:  vzpieranie

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu