Thajsko – vzor pre liberálov?

Homosexuáli, rôzni extravagantne založení ľudia a celkovo jedinci vymykajúci sa našej predstave normálu - ako sme prijali ich existenciu v našej spoločnosti a ako ich vnímame?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na určitú mieru rezonancie hodnôt ako osobná sloboda a zodpovednosť, právo každého človeka na jedinečnosť a tolerancia sme si už zvykli (je to našťastie už nejaký ten čas odkedy sa nenakazuje o čom sa hovoriť môže a o čom nie). Odhliadnuc od našej mini-krajinky, aj v Európskom kontexte či v Amerike sa voľnomyšlienkárske názory a následne praktická realizácia niektorých z nich v podobe legislatívnych ustanovení dostáva výraznejšie do popredia na úkor tradičných konzervatívnych predstáv. Neustále rastúci počet  štátov a autonómnych jurisdikcií legalizujúcich sobášenie homosexuálnych párov je jeden z príkladov, ktorý vraví za všetko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka súčasnému pobytu mojej maličkosti v Thajsku sa mi okrem iného naskytla možnosť určitého porovnania tohto trendu s tým, čo vidím v tejto časti sveta. Určité veci udrú do očí každému, kto má možnosť čo i len na chvíľu zakotviť v tejto krajine. Miestami to vyvoláva pocit, že ak Holandsko je považované za ukážku liberalizmu a tolerancie, tak oproti Thajsku sa v tomto smere pohybuje na badateľne nižšom leveli. Teda, ani nie tak čo sa týka platnej legislatívy, ale skôr v tom, čo človek vidí okolo seba - v bežnom rytme plynúceho života.

V súvislosti s Thajskom je pomerne známy pojem “ladyboy“ - žena, ktorá vďaka výdobytkom modernej chirurgie mala možnosť (v tom čase ešte ako chlap) dať zbohom tomu, čo si my muži tak veľmi ceníme. Ladyboyov človek stretáva prekvapujúco veľa. Vlastne, čím je v Thajsku dlhšie, tým má pocit, že ich vidí viac. Ono totiž rozpoznať ladyboya od normálnej ženy nemusí byť v prvých dňoch po príchode také jednoduché, akoby si človek mohol myslieť. Je to do značnej miery aj vecou tréningu. Návštevníkovi, ktorého nohy vkročili po prvýkrát na územie Thajského kráľovstva, môže veľa detailov úplne uniknúť. Rozpoznávacie finty ako vystupúci ohryzok na krku nie vždy fungujú. Aj keď na druhú stranu treba povedať, že niektoré prípady sú úplne očividné. Nejaké tie osvedčené rady pre potenciálneho návštevníka Thajska samozrejme existujú (predpokladajúc, že dotyčná osoba má záujem prípadného ladyboya identifikovať – schopnosť vítaná najmä pre priaznivcov sexturizmu, ktorí sa tu hojne vyskytujú vo veľkých množstvách). Napríklad, pri pohľade na štíhle dievča ázijských čŕt s peknými ženskými krivkami, ale čo je dôležité – postavou badateľne vyššou ako je väčšina priemerných Thajok – môžme predpokladať, že sa pravdepodobne jedná o náš prípad. Ladyboy však nie je jediná pozoruhodná bytosť pohybujúca sa v uliciach Bangkoku a iných väčších miest či turistických destinácií. S identickým výzorom, ale o jeden anatomický výčnelok bohatších, tu máme transexuálov. Tí tiež bežne podstupujú rad plastických operácií, s cieľom dosiahnuť výzor ženy, len nedoťahujú všetky veci do úplnosti. Na nezasväteného, dobrodružstva chtivého turistu tak môže uprostred deja čosi vyskočiť a nemilo prekvapiť.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ale treba zdôrazniť – najmä v spojitosti s nosnou témou tohto článku – existencia ladyboyov či transexuálov a ich začleňovanie sa do bežného života sa zdajú úplne hladké, prirodzené a bez toho, že by sa niekto z domácich výraznejšie pozastavoval alebo pohoršoval nad touto skutočnosťou. Pri mojich pravidelných nákupoch v tunajšom Tescu sa na mňa z času na čas - ak mám šťastie a natrafím na ňu - usmieva jedna taká slečna – chlapec zpoza pokladne. Zábavná je predstava ako by sa pracovník ľudských zdrojov v Tescu niekde na Slovensku zatváril, keby mu na pohovor pre danú pozíciu prišiel niekto podobný (samozrejme za predpokladu, že by dotyčný personalista rozpoznal o koho ide). Myslím, že šance na prijatie do pracovného pomeru by sa pre nášho nešťastného ladyboya/transexuála pohybovali niekde na bode mrazu. Na druhej strane by u nás určite mal, alebo mala (závisí asi od uhla pohľadu) nejakú tú šancu uplatniť sa v reality show. Ak by nejaká vhodného formátu práve frčala, bolo by to ľahko možné, ako sme sa v minulosti presvedčili. Čiže vyhliadky pre potenciálnu kariéru by neboli ani na Slovensku úplne zabité... uau, pekne! No a potom tu ešte máme možnosť pozorovať bežné, klasické a málo čím prekvapujúce homosexuálne páry – kto už by sa o tom dnes rozpisoval ako o niečom výstrednom...

SkryťVypnúť reklamu

Takže vážené dámi a páni, turisti, cestovatelia či nepredpojatí politici, ak máte záujem okrem množstva iného čo Thajsko ponúka vidieť naozajstnú liberálnu a voči extravagantným jedincom plne tolerantnú spoločnosť, priama linka Schwechat – Bangkok je tu pre vás. 

Matej Tomas

Matej Tomas

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cogito, ergo sum. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu