Cesta zo slovenského Holíča zaberie zhruba štvrťhodinku. Prístup do zoo je v meste vyznačený dobre. Príjazdová cesta a bezprostredné okolie síce nenaznačujú, že sa v ich blízkosti nachádza obľúbený turistický cieľ, nechať sa odradiť by však bolo chybou.
Rozloha 7,5 hektára, ktorá radí zoo medzi najmenšie v celom Česku, je totiž využitá takmer dokonale. Na šiestich hektároch sa rozprestierajú výbehy zvierat a zvyšok vypĺňa napríklad detské ihrisko či bufety. Od vstupu sa totiž o zvieratá takmer potkýnate.
Príjemná aj v lete
Útulný areál navyše disponuje niekoľkými výhodami. Na rozdiel od svojich väčších sestier leží celá hodonínska zoo na rovine, čo ocenia všetci kondične menej zdatní jedinci. Ani v pokojnom tempe spojenom s pristavením sa pri každom zvierati či fotení nezaberie celá prehliadka viac než dve hodiny a zostávajúci čas môžete využiť na niektorú z ďalších krás Moravy či Záhoria. Les, v ktorom sa zoo nachádza, navyše v letných mesiacoch poskytuje vítané útočisko pred spaľujúcim slnkom.
Našinca poteší možnosť zaplatiť za lístok pri pokladni kartou. České koruny nutne nepotrebujete ani v malom obchodíku so suvenírmi, platbu kartou však akceptujú až od sumy 100 Kč. Na požiadanie ale príjmu i eurá.
Pestrý podmorský svet
Okrem zmieneného obchodu upúta v blízkosti vchodu aj pavilón s akváriami. Medzi ich najzaujímavejších obyvateľov patrí žralok čiernohrotý, kajman trpasličí či klaun očkatý, ktorého preslávil animovaný film Hľadá sa Nemo.


V súvislosti so živým inventárom akvárií, ale aj ďalších expozícií nemilo prekvapí webstránka zoo. Zoznam chovaných zvierat prezentovaný na internete totiž ani pri najlepšej vôli nemožno označiť za úplný - v sekcii Ryby a paryby narátame deväť druhov, v skutočnosti ich však možno obdivovať najmenej dvanásť (v zozname chýba trebárs piraňa, raja pávooká, ale aj zmienený klaun očkatý).



Po vynorení sa z podmorského sveta vás čaká vtáctvo, ktoré si žije doslova na vysokej nohe. Možno sa nebudete vedieť rozhodnúť, či sa venovať skôr bocianovi alebo plameniakom. Ružoví krásavci sú viditeľní podstatne lepšie než v Bratislave, kde ich namiesto prívetivého kamenného múrika obklopuje pomerne vysoký a najmä škaredý zelený plot.


Pokiaľ ide o šelmy, vyvoláva Hodonín trochu rozpačité pocity. Na jednej strane sa môžete pokochať modernými výbehmi tigra ussurijského či leva juhoafrického, v inej časti zoo však zároveň nájdete podstatne staršie klietky s jaguármi, levom berberským či medveďom malajským. Treba však dodať, že zastarané výbehy sa nájdu takmer v každej zoo nevynímajúc ani Bratislavu, Viedeň či Prahu.

Oplatí sa nazrieť i do budovy označenej ako vzdelávacie centrum. Uvidíte nielen vnútorné priestory mačkovitých šeliem, ale aj niekoľko terárií s chameleónom či vtáčkami (po česky sklípkanmi).

Mimochodom, veľké pavúky patria medzi výborných horolezcov, hoci na prvý pohľad možno vyzerajú neobratne. Mnohé z nich dokážu vďaka špeciálnym chĺpkom na končatinách šplhať aj po skle.
K vtákom na dosah ruky
Početne najhojnejšie zastúpenú skupinu tvoria v hodonínskej zoo jednoznačne vtáky, predovšetkým exotické. Na rôznych stránkach možno nájsť niekoľko zmienok o zoo v súvislosti s tukanmi obrovskými, ale v súčasnosti by sme ich v Hodoníne hľadali márne. Prechádzka po areáli však ponúkne pohľad na iných pestrofarebných fešákov. Husté mreže na niektorých klietkach v kombinácii s bohatou vegetáciou vo vnútri síce občas znemožňujú peknú fotku, hodnotu zážitku však v žiadnom prípade neznižujú.
K niektorým druhom sa vďaka vnútornej expozícii naopak možno dostať doslova až na dosah ruky. Hneď vedľa vás tak možno bude nerušene poskakovať zobákorožec alebo papagáj ara.

Medzi najväčšie atrakcie patria nepochybne žeriavy. Žeriav popolavý a jeho menší kolega žeriav stepný sa príležitostne ukážu aj vo voľnej prírode na Slovensku.


Pri troche šťastia vystihnete kŕmenie niektorého zvieraťa. Komentované kŕmenia sa však až na výnimky nekonajú každý deň.


Hodonínska zoologická záhrada rozhodne má čo ponúknuť, ak od nej nečakáte zábavu na celý deň. Množstvom chovaných zvierat ako aj pestrým zastúpením jednotlivých druhov však smelo konkuruje iným zoo v našich končinách.