Banícke príbehy: Kábelháky

Po skončení strednej školy sa mi pošťastilo v lete brigádovať na bani. Keďže niesom vyštudovaný baník a nemal som správny vek mohol som robiť iba na povrchu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Zamestnali ma na úseku údržby. To je miesto, kam sa dostanú všekty pokazené veci z bane a kde ich opravujú. Pýtate sa čo ? Napríklad panely z reťazového dopravníka uhlia. A zároveň je to miesto, na ktorom sa mnohé veci vyrábajú. Napríklad kábelháky.

Kábelhák je jednoduchý držiak káblov. Na jednom konci oblúk, do ktorého sa kladú káble a na druhom špička, ktorá sa zatlčie do steny. Výrobný postup je jednoduchý. Najprv sa nastrihajú oceľové tyčky. Na jednom konci sa na manuálnej ohýbačke vyrobí oblúk. Potom sa polovýrobky prenesú do kováčne, kde sa vykuje špic aby sa mohli zatĺcť do stien. Neohnutý koniec tyčky sa nahreje, ohne do správneho smeru a zakuje do špica. Takže som poctivo najskôr strihal, potom ohýňal a nakoniec koval. Poctivo som koval až si ma všimol starý kováč: " Čo sa s tým d*beš. To nemusí byť špic. To len musí tak vyzerať. Baník je hovado, zatlčie do steny čokoľvek. "

Jan Matis

Jan Matis

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne žijem v Anglicku. Som extrovert so sklonmi k pozitívnemu pohľadu na svet. Zoznam autorových rubrík:  Staviame domSpoznávame AnglickoBanícke príbehyHistóriaV politikeAko na toUDHZo životaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
INESS

INESS

109 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu