Megafónom na Fica, alias menej politiky, viac morálky

Písmo: A- | A+

Včera opäť raz vládna moc neodolala pokušeniu zalepiť ústa opozícii. Preto sme sa rozhodli, že napriek tomu, že nám mikrofóny vypnú, poviem aspoň ja symbolicky za náš klub, čo som povedať chcel. Priamo v pléne, s megafónom, na našej vlastnej protestnej schôdzi. Pôvodne do toho mala ísť celá opozícia, ale nakoniec sa rozhodli, že je asi lepšie urobiť klasickú tlačovku;( Nám sa zdá, že práve cesta protestných schôdzí bude tou správnou odpoveďou aj do budúcnosti na aroganciu moci strany Smer. Verím, že nabudúce sa pridajú aj ostatní opozičníci. Na prvej protestnej schôdzi nášho parlamentu zaznelo nasledovné:

"Nepôjdem do vlády, na čele ktorej by stál pán Mečiar alebo pán Gašparovič. Obaja sa natoľko diskvalifikovali, že ani jeden, ani druhý by už nemali zastávať žiadnu štátnu funkciu.“ - júl 1998, opozičný poslanec Robert Fico

Moc opäť raz podľahla svojej moci a vypla nám mikrofóny. Mohli sme odísť. Ostali sme však a ja som veľmi rád. Veď nemôžeme donekonečna len klopiť hlavy a utekať.

Matovič megafón na protestnej schôdzi NR SR

Ja som noc dlhých nožov na vlastnej koži nezažil. Viacerí z vás áno. Mám však pocit, že posledné mesiace zažívame jej pompézny návrat. Návrat do tmy diktatúry moci.

Moci, ktorá si po voľbách síce nasadila ústretovú tvár, ale svoje činy nezaprela. A tak si moc už dosadila svojich šéfov do NBÚ, ÚVO, SIS, Policajného prezídia, Finančnej správy.

Už chýba len vlastný šéf NKÚ a Generálnej prokuratúry. Aby sa moc nemusela báť. Aj tých však moc bude mať a my tomu zjavne nezabránime. Nedokážem sa ubrániť pocitu, že svedomie musí našu moc priveľmi hrýzť, ak nechce, aby jej naň niekto cudzí aspoň trošku dohliadal. Na vlastnej koži tak zrejme zažívame návrat do temnej doby ranného mečiarizmu. Moc našej moci zjavne zachutila.

V takýchto chvíľach ľudia zvyčajne očakávajú, že zasiahne prezident. Že vystúpi a povie dosť, už stačilo! Že príde a bude kázať o morálke a demokracii. O trojdelení moci a kontrolnej úlohe opozície.

Bohužiaľ, pán prezident Gašparovič na takého prezidenta ešte nedorástol. Hoci svojho času síce kandidoval prevlečený do masky občianskeho kandidáta, naďalej zostal len akoby členom Smeru, ako o sebe zvykne rozprávať. Zostal len bezprízornou bábkou v chápadlách chobotnice politickej moci.

Zostal rovnakým akým bol, kým prezidentom nebol. Úbohým klamárom, ktorý sa nehanbí v tak závažnom dokumente, akým bezpochyby oficiálne zdôvodnenie nevymenovania Dr. Čentéša za generálneho prokurátora je, úmyselne a podlo klamať.

Pán prezident Gašparovič v dokumente tvrdí, že ma Dr. Čentéš osobne, počas voľby kandidáta na generálneho prokurátora, vypočúval vo veci voľby jeho samého. A nie len, že ma vypočúval, ale vraj aj moju výpoveď vo veci korupcie pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora aj osobne skartoval. A tieto tvrdenia prezentuje ako kľúčový argument, prečo Dr. Čentéša nevymenuje. Je to však hrubá a vulgárna lož. V skutočnosti ma Dr. Čentéš nikdy počas voľby, v tejto veci nevypočúval a taktiež žiadnu moju výpoveď v tejto veci neskartoval. Pán prezident Gašparovič v dokumente tiež tvrdí, že som svoju výpoveď zásadným spôsobom dodatočne zmenil tak, že už nebola spôsobilá predstaviteľom dnešnej opozície ublížiť. Opäť ide o ďalšie účelové a vymyslené klamstvo. Priamo prezidentom republiky!

Tieto úmyselné lži pána prezidenta Gašparoviča považujem za zrejmú snahu manipulovať verejnú mienku za účelom zásadného zhoršenia mienky verejnosti o kandidátovi Čentéšovi a zlepšenia mienky o samotnom pánovi prezidentovi Gašparovičovi. Ide o účelovo vyfabrikovaný vraj zásadný argument, ktorý má obhájiť zjavne neobhájiteľné počínanie pána prezidenta Gašparoviča.

To, že sa tak hrubých manipulácií a lží dopúšťa priamo najvyšší ústavný činiteľ Slovenskej republiky, je v príkrom rozpore s funkciou, ktorú pán prezident Gašparovič zastáva a očakávaniami ľudí, ktorí ho na tento post s dôverou zvolili.

Pán prezident Gašparovič sa týmto spreneveril svojej funkcii a pravde, ktorú mal vždy hájiť. Keď bol na svoju lož upozornený, len arogantne odkázal, že nebude ani reagovať. Stal sa tak pre mňa nehodným viac nosiť titul prezident.

Na záver si neodpustím návod ako v budúcnosti predísť škriepkam politických strán o post generálneho prokurátora a bábke v prezidentskom paláci. Je veľmi jednoduchý a práve pre tento odkaz som sa rozhodol vstúpiť do politiky. Dávam ho do pozornosti vládnej strane, rovnako aj svojim partnetom v opozícii - Vzdajme sa politických nominácií!

Nechajme v budúcnosti odbornú verejnosť voliť generálneho prokurátora. Odolajme pokušeniu a nechajme ľudí nech si zvolia v prezidentských voľbách svojho, skutočne občianskeho prezidenta!

Aké ľahké a Slovensko bude o kúsok spravodlivejšie a krajšie! Len tak málo stačí, aby mohol byť generálny prokurátor skutočne nezávislý a prezident skutočným zástupcom ľudí. Stačí menej politiky a viac morálky.

 

Skryť Zatvoriť reklamu