"Augmented Reality"

"Rozšírená realita alebo zriedkavo obohatená realita (nesprávne augmentovaná realita, angl. augmented reality, skr. AR) je priamy alebo nepriamy pohľad na fyzicky skutočné prostredie, ktorého časti sú v digitálnej, väčšinou textovej alebo obrazovej forme obohatené o dodatočné informácie relevantné k objektu, na ktoré sa človek pozerá. Tieto informácie sú získavané z rôznych informačných zdrojov za použitia off-line alebo on-line aplikácií. Obohatenie reality sa obvykle deje v reálnom čase a v sémantickom kontexte s časťami prostredia, napríklad aktuálna akcia v reštaurácii, najbližší bankomat, najbližší užívateľ Twitter-u a podobne"...toľko stručné vysvetlenie zábavného priemyslu budúcnosti založeného na binárnom kóde v slovenskom jazyku, ktoré som našiel na stránke “slobodnej encyklopédie”.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Do hlbších detailov zachádzat nebudem. Cieľom mojho prvého blogu je skôr vizuálne načrtnúť concepty ktoré dnes ostávajú nepochopené ale pre naše deti (rozumej deti narodené dnes) sa stanú bežnou súčasťou “reálneho” života ako je dnes pre nás mobil ci internet. Vitajte v Augmented Reality.

Toto video je bez komentára a da sa pochopit aj bez širšieho vysvetľovania:

Realtà Aumentata - Augmented Reality

(Nanestastie je toto video zablokované proti zdielaniu. Inak velmi dobre spracovaný krátky filmík.)

Tu prichádzame ku konkrétnym konceptom informácii na optickom zariadení. Trebárs okuliaroh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tu máme možnost zazrieť súčasný pioniersky projekt. Hoci je to ešte také “nemotorné”, dá nám to ako-takú predstavu o budúcnosti. Tento project je akýsi turistický sprievodca do histórie danej locality cez concept “augmented reality”. Tento system je napojený na GPS ale v budúcnosti sa nevylučuje možnost nového satelitného pripojenia (napr. cez pripravovaný európsky project: Galileo)

Tieto technológie či projekty nie sú až tak nové. Vyrobcovia najnovších mobilných telefónov sa už trápia ako čo najrýchlejšie dostat toto interactívne hypnotikum na displej a triumfnúť tak konkurenciu. Žiaľ, je to ešte takpovediac “v plienkach”. Napríklad taký Gúúgl je už vo fáze testovania svojich mobilov s touto funkciou ktorá však funguje na nie až tak virtuálnej báze; “odfoť-pošli-nauč sa”. Tieto hračky však majú oveľa širšie pole využitia a to od videohier až po bežnú výbavu pilotov. Pentagon už stihol vypísať “konkurz”na micro a nano - čipové očné šošovky podobného typu, ktoré by sa vraj hodili na výcvik vojakov pre armádu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek značným nedokonalostiam v sučasnom vývoji sa už plánuje oveľa extrémnejší dizajn pre budúcnosť akými by mali byť napríklad špeciálne “kontaktné” šošovky či externý hardware napojený na čip v mozgu. Žeby to bol Science-fiction? To nechám na Vás.

Tento článok samozrejme nebol vytvorený za účelom servírovať vedeckú komunitu vysoko-odbornou analýzou. Skôr ide o jednoduché vizuálne vysvetlenie týchto konceptov laickej komunite, a tým ktorý sa s týmto pojmom stretli po prvý raz.

Tak pre dnes končím. Uz len dúfať, aby tie videá vydržali vo funkčnom stave čo najdlhšie.

Ciao.

Ernest Matta

Ernest Matta

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

108 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu