Homeopatia a „Svedectvo lekárky“

Tento článok venujem všetkým úprimne (ale naozaj úprimne a do hĺbky!) hľadajúcim kresťanom... Poďme teda spoločne „zatiahnuť na hlbinu“:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (154)

Počas uplynulých týždňov som dostal niekoľko otázok od svojich priateľov a známych, ktoré sa týkali takzvaného „Svedectva lekárky o homeopatii“. Toto video-svedectvo pochádza z CampFestu 2014, jedného z najvýznamnejších kresťanských festivalov na Slovensku. Obrátili sa na mňa, pretože vedeli, že som kresťan a že sa homeopatiou intenzívne zaoberám. A keďže predmetom zmieneného video-svedectva nebolo nič iné, ako jej démonizovanie, vycítil som za otázkami o tom, čo si o svedectve myslím, množstvo skrytých nevyslovených výčitiek charakteru: Ako sa môžem ako kresťan zaoberať homeopatiou, veď predsa verdikt spomínaného video-svedectva je jasný: „Homeopatia je okultná veda, s ktorou by veriaci nemali mať nič spoločné“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nuž, „tvrdá je to reč“, čo teda s tým? Vari by nemenovaná lekárka zo spomínaného svedectva klamala? Nie, to určite nie. To si rozhodne nemyslím a cieľom tohoto príspevku určite nie je niekoho očierňovať alebo iným spôsobom niekomu ubližovať. Je mi úprimne ľúto, že tá lekárka a jej deti zažili nepríjemné udalosti, ktoré vo svojom svedectve vymenovala a ktoré kladie za vinu homeopatii.

 Čo si teda o tom video-svedectve myslím a ako sa k tomu vôbec postaviť? To, čím prešla pani doktorka (respektíve skôr jej deti), je jej osobná skúsenosť. Rozhodne to nie je niečo v homeopatii bežné a jej prípad je skutočnou raritou, ktorá zrejme nemá inde vo svete obdobu. Jednoducho sa to nestáva. Ako je teda možné to, k čomu v jej živote došlo? Budem veľmi úprimný: naozaj neviem, ako k tým udalostiam mohlo dôjsť a ako je to možné. Klamal by som, ak by som tvrdil opak, pretože žiaľ nemám k dispozícii dostatočné množstvo informácií, aby som to dokázal zodpovedne posúdiť (k tomu by som napríklad potreboval vedieť, čo presne sa dialo v tom čase v živote lekárky a jej rodine, čím prechádzala, čo prežívala v osobnom živote, aké lieky boli podávané, v akých riedeniach a intervaloch a pod.). Môžem len hádať a teoretizovať, to by však na tomto mieste rozhodne nebolo správne. 

SkryťVypnúť reklamu

 Je však niekoľko vecí, ktoré povedať môžem a kvôli ktorým si myslím, že za negatívnymi skúsenosťami pani doktorky budú skôr iné záležitosti, ako homeopatia. V prvom rade je potrebné povedať, že prístroj, ktorému vo svojom svedectve venuje pani doktorka pomerne veľa priestoru a je jedným z hlavným kameňov úrazu, klasická homeopatia vôbec nepoužíva. Klasická homeopatia nepoužíva žiadne záhadné prístroje, ktoré vyrábajú a posielajú homeopatické lieky pacientom na základe dátumu narodenia. Bolo by to všetko príliš jednoduché a ak by takýto prístroj naozaj fungoval, bol by už svet dávno bez chorôb. Drvivá väčšina poctivých homeopatov pracuje formou homeopatického pohovoru, ktorého cieľom je zistiť, aký liek pacient potrebuje, pričom sa vychádza zo zákona podobnosti („Podobné sa lieči podobným“ – „Similia similibus curantur“). Už keď si v letných horúčavách dáme teplý čaj, pôsobíme homeopaticky, lebo „podobné (letnú páľavu) liečime podobným (teplým čajom)“, efekt je pritom paradoxný, dochádza k ochladeniu tela.

SkryťVypnúť reklamu

 Tu prichádzame k ďalšej záležitosti, ktorú pani doktorka spomenula: „napodobňovacia mágia“, za ktorú homeopatiu označila. Žiaľ s týmto naozaj nemožno súhlasiť. Ak napodobňujem Krista, vykonávam určitý druh mágie? A čo symbolické rituály a gestá cirkevných obradov? Je potom aj to, čo sa deje počas svätej omše pri premieňaní biela mágia? ... A mohol by som ďalej takto pokračovať, oponovať, argumentovať, spochybňovať... vedel by som takto zapísať množstvo strán a zrejme by som mal námietky a argumenty k väčšine vyjadrení pani doktorky, ale k čomu by to bolo? Bol by to len názor proti názoru. A práve na to chcem poukázať, je tu totiž na tom celom príbehu jedna kľúčová vec: spôsob interpretácie udalostí. To je to najdôležitejšie na tom všetkom. Lekárka zo svedectva na základe svojho subjektívneho prežívania daných udalostí usúdila, že homeopatia je príčina jej problémov, je zlá, démonická, je diablovým nástrojom. Viem to pochopiť, mala strach, kto by nemal, niet prečo súdiť. Dialo sa niečo, čomu nerozumela a čomu žiaľ pre nedostatok hodnoverných informácií a faktov samozrejme nerozumiem ani ja. Nepovažujem však za správne, že pani doktorka všetky tie veci zo svedectva spojila práve s homeopatiou. Podľa môjho názoru je potrebné hľadať príčiny jej rodinných a duchovných ťažkostí niekde inde, ako v homeopatii (nedovolím si však ďalej polemizovať, kde by to mohlo byť). 

SkryťVypnúť reklamu

 Ak sa na to svedectvo naozaj pozrieme veľmi dôkladne, zistíme, že ide o subjektívnu interpretáciu udalostí, ktoré sa stali a ich výklad pod vplyvom určitým náboženských názorov (tieto žiaľ nemali so skutočnou vierou nič spoločné a cítiť z nich náboženský fanatizmus a čierno-biele vnímanie duchovného života a sveta) viedol k odsúdeniu homeopatie ako okultnej. Žiaľ v tejto interpretácii nenachádzam snahu o objektivitu, ani rukolapné a hodnoverné dôkazy, len strach a dogmatický prístup podporovaný citátmi z biblie, ktoré sú napasované na dané udalosti a trochu vytrhnuté z kontextu. Okrem toho sa tu pozabudlo na bežné javy v homeopatii (a zároveň možnosti interpretácie), akými sú dočasné prechodné zhoršenie po podaní homeopatického lieku, či Heringove princípy a dočasné objavovanie sa príznakov kedysi prekonaných potlačených chorôb z minulosti. 

 Táto negatívna interpretácia je však v ostrom rozpore s pozitívnymi skúsenosťami miliónov pacientov a státisícov lekárov po celom svete, ktorí mali s homeopatiou výborné skúsenosti a ktorým veľmi pomohla, ba dokonca zachránila ich život. Je toto cieľom Zlého? Pomáhať, liečiť, prinášať úľavu a zachraňovať životy? Ja tomu neverím. Som presvedčený, že veda nám raz dá uspokojivú odpoveď na spôsob fungovania homeopatie, aj keď sme dnes ešte od toho zrejme stále ďaleko a homeopatia je stále len vo svojich začiatkoch a nedosiahla ešte svoj vrchol rozkvetu. Veľmi ma mrzí negatívna skúsenosť tejto lekárky, nie som však presvedčený o tom, že za jej problémy by mohla homeopatia samotná ako taká a zrejme tam boli aj iné faktory, ktoré tieto ťažkosti mohli spustiť. 

Záver:

Vážim si pani doktorku zo svedectva, pretože má odvahu ísť za svojou pravdou a bez ostychu a vytrvalo ju hlásať s veľkým zápalom vo viere, že robí dobrú, bohumilú a užitočnú vec. Myslím to vážne a bez akýchkoľvek vedľajších úmyslov a v tomto smere mi je určitým vzorom, pretože si to vyžaduje určitú dávku odvahy. Ja však tiež, rovnako ako ona, chcem ísť za svojou pravdou, ktorú cítim a prežívam až do špiku kostí: a síce že homeopatia je dar od Boha, ktorý je nám (rovnako veriacim aj neveriacim, kresťanom a nekresťanom) dovolené používať v súlade s naším najlepším vedomím a svedomím na zmierňovanie utrpenia na tomto svete a na to, aby sme Mu (jedinému Bohu, od ktorého sme všetci vzišli a ku ktorému sa snažíme opäť vrátiť) mohli v dobrom zdraví tela i duše slúžiť a plniť Jeho vôlu po každý deň nášho života. To, prečo si to myslím, som dostatočne zdôvodnil vo svojom príspevku: Homeopatia a kresťanstvo, kde sa podrobne touto problematikou zaoberám. 

 Nie je potrebné viac dodať, pretože kto úprimne pravdu hľadá, ten ju určite nájde, nech už je akákoľvek. Úprimne hľadať do hĺbky však znamená opustiť bezpečný prístav predsudkov a predpojatosti a vydať sa na šíre otvorené more, kde bude človek často zmietaný pochybnosťami. Jedine tam však môže naozaj „zatiahnuť na hlbinu“. V prístave je totiž more príliš plytké, rovnako plytké ako predkladané a pretláčané názory druhých (v tomto prípade subjektívny názor pani doktorky zo svedectva), ktoré sme sami dostatočne nepreskúmali svojou vlastnou hĺbkou. Vyššie sme si už vypočuli verdikt pani doktorky, týkajúci sa spájania homeopatie so zlom. Ja chcem tiež vyniesť na základe svojich vlastných pozitívnych skúseností s homeopatiou (a mnohých skúseností mojich priateľov, známych, lekárov...) svoj vlastný rozsudok o homeopatii, ktorý znie: „Nevinná“! 

Peter Matu

Peter Matu

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Ste tu, aby ste božskej podstate univerza umožnili prejaviť sa. Takí ste dôležití!" (ECKHART TOLLE) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu