Japonské spoločnosti sa dlhodobo považovali za stabilné možnosti pre zhodnocovanie úspor menších investorov. Okrem tradičných gigantov ako Toyota, Mitsubishi a Sony, sa na japonskom akciovom trhu čoraz častejšie objavujú nové firmy, ktoré si zaslúžia pozornosť. Aj keď japonská ekonomika momentálne čelí ťažkostiam, japonské akcie podľa analýzy analytikov z InvestingFox stále predstavujú významný a vplyvný segment, ktorý by sme nemali ignorovať.
Výkyvy kurzu japonského jenu sú do istej miery rizikom
Pri investovaní na japonskom finančnom trhu zohráva významnú úlohu výmenný kurz japonského jenu. Tento kurz je známy svojou volatilnosťou a mnohí bežní investori nemajú presný prehľad o skutočnej hodnote jenu. Väčšinou sa hodnota japonského jenu meria v porovnaní s americkým dolárom, čo je dôsledkom dlhodobých obchodných väzieb medzi Japonskom a Spojenými štátmi.
V posledných rokoch sme boli svedkami poklesu hodnoty japonského jenu voči americkému doláru. Pred piatimi rokmi stál americký dolár približne 109 jenov, zatiaľ čo začiatkom tohto leta sa cena zvýšila na viac než 160 jenov za dolár. Tento pokles možno vysvetliť rastúcou dôverou v americkú ekonomiku, zatiaľ čo japonská ekonomika sa stále nezbavila problémov, ktoré ju trápia už dve desaťročia, vrátane stagnácie a neobvykle vysokej inflácie.
Avšak v posledných týždňoch japonský jen zaznamenal výrazné posilnenie, a to až na úroveň 140 jenov za dolár. Tento posun je výsledkom druhého zvýšenia úrokových sadzieb Japonskou centrálnou bankou v tomto roku. Trhy boli zaskočené týmto neočakávaným krokom, čo vyvolalo určité turbulence, ktoré sa prejavili aj na akciových trhoch.
Pre bežného investora zo strednej Európy je situácia s japonským jenom dosť zložitá a špekulovanie na jeho výmenný kurz môže byť značným rizikom. Napriek tomu môže byť investovanie do akcií japonských spoločností o niečo menej riskantné, aj keď je stále dôležité zohľadniť dlhodobé makroekonomické trendy, ktoré môžu ovplyvniť výsledky investícií.
Japonsko trpí nedostatkom ľudí
Japonsko už dlhšiu dobu zápasí s negatívnym trendom, ktorým je demografické starnutie. Tento jav vedie k nedostatku pracovnej sily, čo prispieva k hospodárskej stagnácii. Zároveň sa zvyšuje podiel starších obyvateľov, čo vyvíja tlak na verejné rozpočty, predovšetkým na sociálne a zdravotné služby. Rastúci dopyt po ošetrovateľskom personáli ďalej znižuje dostupnosť pracovnej sily v iných produktívnejších oblastiach. Japonsko sa tak môže stať akýmsi modelovým prípadom pre západoeurópske krajiny, ktoré sledujú dopady demografického starnutia.
Toto sú 3 investičné stratégie pre Japonsko
Pre tých, ktorí zvažujú investovanie na japonskom trhu, sú k dispozícii tri hlavné stratégie: investícia do akciového indexu Nikkei 225, do akcií tradičných japonských spoločností alebo do akcií rýchlo rastúcich japonských firiem.
Index Nikkei 225 je hlavný akciový index tokijskej burzy a zahŕňa 225 spoločností, ktoré sú kľúčové pre japonskú ekonomiku. Investovanie do tohto indexu pomáha zmierniť riziko, ktoré môže vyplývať z koncentrácie na jeden alebo niekoľko sektorov, keďže index pokrýva široké spektrum priemyselných odvetví.
V posledných piatich rokoch sa index Nikkei 225 zvýšil o takmer 85 %. Tento výkon, hoci sa môže zdať mierny, sa ukazuje ako solídny v porovnaní s americkým indexom S&P 500 , ktorý za rovnaké obdobie zaznamenal nárast približne 92 %. Investovanie do indexu Nikkei 225 sa zvyčajne realizuje prostredníctvom ETF fondu, ktorý zrkadlí zloženie tohto indexu.
Pre tých, ktorí uprednostňujú investovanie do akcií tradičných japonských spoločností, je možné sa riadiť nielen ich reputáciou, ale aj trhovou kapitalizáciou. V súčasnosti je najväčšou japonskou spoločnosťou automobilka Toyota, ktorá má hodnotu viac ako 250 miliárd dolárov. Medzi prvými piatimi najväčšími spoločnosťami sú tiež Mitsubishi UFJ Financial (120 miliárd USD), Sony (117 miliárd USD) a Hitachi (108 miliárd USD). Z týchto spoločností dosiahla najvyšší nárast hodnoty za posledných päť rokov firma Hitachi (364,3 %), nasledovaná Mitsubishi UFJ Financial (194,8 %), Sony (128,1 %) a Toyota (89,9 %).
Tretia stratégia investovania sa sústreďuje na rýchlo rastúce spoločnosti. Pri hodnotení ich potenciálu je užitočné sledovať ich výkon od začiatku roka. V súčasnosti vedie rebríček spoločnosť Fujikura Ltd., ktorá sa špecializuje na vývoj a výrobu elektrických zariadení a komponentov pre energetické a telekomunikačné systémy. Jej akcie vzrástli od začiatku roka o viac než 255 %.
Za ňou nasledujú Mitsubishi Heavy Industries Ltd. s nárastom 129,8 %, IHI Corporation s 119,2 % a Japan Steel Works Ltd. s 79,4 %. Je však dôležité poznamenať, že tieto spoločnosti majú len zanedbateľnú váhu v indexe Nikkei 225, zvyčajne len niekoľko stotín až desatín percenta. Preto je investovanie do týchto spoločností spojené s vysokým rizikom a vyžaduje pravidelné monitorovanie ich výkonu.
V súhrne, pri investovaní do japonských aktív je potrebné byť obozretný kvôli kurzovému riziku. Japonský jen je známy svojou volatilitou, čo môže výrazne ovplyvniť výnosy investícií. Investovanie priamo do japonských akcií je rizikovejšie a viac vzrušujúce než investovanie cez fondy zamerané na štátne dlhopisy. Napriek tomu by Japonsko nemalo byť ignorované pri tvorbe portfólia, keďže ponúka zaujímavé možnosti pre výnos a diverzifikáciu.