Môže sa Saudská Arábia premeniť na epicentrum vývoja umelej inteligencie? Spolupráca s USA túto víziu približuje k realite

Saudská Arábia sa chce zmeniť z ropnej na technologickú veľmoc cez AI. Rizikom je snaha Číny získať technológie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V utorok 13. mája 2025 zverejnili USA a Saudská Arábia informáciu o vytvorení strategickej hospodárskej spolupráce v celkovej finančnej výške 600 miliárd amerických dolárov. Zásadným prvkom tejto mohutnej iniciatívy je extenzívna spolupráca v oblasti umelej inteligencie (AI), ktorá má potenciál kompletne pretvoriť nielen svetovú technologickú reputáciu Saudskej Arábie, ale taktiež budúce smerovanie amerických firiem špecializujúcich sa na AI a celkový vývoj technologickej základne v celom blízkovýchodnom regióne. Tento historický krok môže významne prispieť aj k oslabeniu geopolitického napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od ťažby fosílnych palív k výrobe AI čipov a budovaniu dátových komplexov

K najdôležitejším bodom uzatvorenej zmluvy patrí zabezpečenie dostupnosti najmodernejších procesorov od amerických gigantov ako Nvidia či AMD pre Saudskú Arábiu. Tieto špičkové súčiastky tvoria technologické srdce potrebné pre učenie a fungovanie jazykových modelov a vyspelých AI systémov. Ich nedostatočná dostupnosť v súčasnosti obmedzuje celosvetový rozmach týchto inovácií. Paralelne s týmto sa chystá výstavba moderného technického komplexu v meste Dammam, kde Google Cloud nadviaže spoluprácu so saudským investičným fondom PIF na tvorbe lokálnych AI riešení. Tento projekt je súčasťou širšej iniciatívy zmeniť krajinu z ropnej mocnosti na technologické centrum s dôrazom na elektronickú ekonomiku a rozmanitosť príjmových zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Nové miesta pre umiestnenie dátových centier

Aj keď sa pozornosť verejnosti sústredí hlavne na prínosy pre Saudskú Arábiu, táto dohoda poskytuje výhody obom zúčastneným stranám. Kým DataVolt, technologická firma zo Saudskej Arábie, hodlá investovať až 20 miliárd USD do vybudovania dátových centier a energetickej infraštruktúry v USA, americké podniky prisľúbili kapitálové vklady vo výške 80 miliárd USD do prelomových technológií v obidvoch krajinách. Pre americké spoločnosti zamerané na AI to znamená prístup k čerstvému kapitálu, zdrojom energie a šancu rozšíriť svoje aktivity na rastúce trhy Blízkeho východu. Firmy ako Nvidia, Google, AMD či Oracle tak získavajú priestor na vybudovanie nových dátových centier, ktoré v USA a Európe narážajú na priestorové aj regulačné prekážky.

SkryťVypnúť reklamu

Akcie technologických gigantov zaznamenali výrazný nárast hodnoty

Na správy o tejto strategickej spolupráci reagovali burzy nárastom hodnôt akcií mnohých technologických spoločností. Hodnota cenných papierov firmy Nvidia po oznámení dohody stúpla, keďže prísľub rozšíreného exportu pokročilých polovodičov do Saudskej Arábie predstavuje ďalší impulz rastu pre podnik, ktorý momentálne vedie na globálnom trhu s AI hardvérom.

Vývoj akcií Nvidia za 5 rokov.
Vývoj akcií Nvidia za 5 rokov. (zdroj: Zdroj: tradingview.com; Analýza_ David Matulay, InvestingFox)

Podobný vzostup zaznamenali aj akcie spoločnosti AMD, ktorá sa usiluje získať významnejší podiel na trhu s AI čipmi, pričom nové oblasti ako Saudská Arábia môžu značne podporiť jej obchodné zámery.

Vývoj akcií AMD za 5 rokov
Vývoj akcií AMD za 5 rokov (zdroj: Zdroj: tradingview.com; Analýza_ David Matulay, InvestingFox)

Alphabet, materská spoločnosť Googlu, pritiahla pozornosť investorov najmä vďaka spomínanej plánovanej kooperácii Google Cloud pri výstavbe dátového strediska v Dammame. Hoci pohyb akcií Alphabetu bol miernejší, investori vnímajú prenikanie do tohto regiónu ako dlhodobú strategickú možnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj akcií Alphabet za 5 rokov
Vývoj akcií Alphabet za 5 rokov (zdroj: Zdroj: tradingview.com; Analýza_ David Matulay, InvestingFox)

Preventívne kroky proti možnému zneužitiu zo strany Číny

USA sa v tejto dohode nespoliehajú výlučne na vzájomnú dôveru. Kľúčovou požiadavkou je, že americké firmy budú riadiť a dohliadať na dátové strediská využívajúce ich čipy, čím sa má predísť ich zneužitiu alebo presmerovaniu do rúk potenciálne nepriateľských krajín, obzvlášť Číny. Takéto obavy sú opodstatnené: Saudská Arábia má za sebou históriu spolupráce s Čínou v technologickom sektore, čo v minulosti viedlo k zavedeniu obmedzení zo strany USA. Preto bude nevyhnutné, aby boli zavedené prísne bezpečnostné postupy a monitoring dodávateľských reťazcov. Pri nedodržaní týchto opatrení hrozí, že citlivé údaje sa dostanú do čínskych rúk - či už prostredníctvom hardvérových únikov alebo cez cloudové zneužitie AI infraštruktúry.

Nové ohnisko vývoja umelej inteligencie

Z dlhodobého hľadiska má táto spolupráca potenciál vytvoriť silný AI ekosystém v oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky. Okrem priameho ekonomického prínosu môžu nové AI centrá pôsobiť ako katalyzátor pre vznik miestnych startupov, vzdelávacích inštitúcií orientovaných na technológie a miestneho vývoja aplikácií prispôsobených špecifickým potrebám - od energetiky, cez zdravotníctvo až po elektronizáciu verejných služieb. Z pohľadu USA ide tiež o strategické upevnenie pozície v regióne, kde technologické partnerstvá nadobúdajú rovnakú dôležitosť ako vojenské základne či ropné zmluvy. Toto otvára nové cesty pre rozširovanie AI spoločností mimo preplnené západné trhy.

Čo na to hovoria lídri v Silicon Valley?

Partnerstvo medzi USA a Saudskou Arábiou predstavuje omnoho viac než len súbor zmlúv o čipoch a serveroch. Je to geopolitický ťah, ktorým Spojené štáty upevňujú svoj technologický vplyv v regióne, posilňujú globálne postavenie svojich AI spoločností a zároveň hľadajú spôsoby, ako si udržať kontrolu nad týmito kľúčovými technológiami. Pre Saudskú Arábiu to znamená šancu zaradiť sa medzi digitálne mocnosti. Pre zvyšok sveta je to jasný signál, že budúcnosť umelej inteligencie sa bude formovať aj mimo tradičných centier ako Silicon Valley.

David Matulay

David Matulay

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôsobím ako analytik InvestingFox. Do tejto spoločnosti som nastúpil v roku 2023 ako vedúci oddelenia dealingu a portfólio manažér. Predtým som získal tri roky skúsenosti ako finančný analytik v spoločnosti Advena Hedge Fund. Vyštudoval som Priemyselnú informatiku na SPŠ a Financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V súčasnosti študujem Medzinárodné a diplomatické štúdiá na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe. Zoznam autorových rubrík:  Investovanie

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

238 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu