Opakované prudké poklesy hodnôt na burzách v USA, ktoré sa neskôr rozšírili aj do celosvetového finančného sveta, ukázali nestabilitu prostredia, v ktorom sa pohybujú malí aj veľkí účastníci kapitálového odvetvia. Stačila rada krokov v oblasti colných opatrení USA alebo dokonca jediné vyhlásenie namierené na šéfa Federálneho rezervného systému od vplyvnej osoby, aby nastalo rozkolísanie bez ozajstného vecného základu spojeného s výsledkami podnikania. Najvýraznejšie túto situáciu pociťovali podniky z oblasti výpočtovej techniky, ktoré v nedávnej dobe patrili k hlavným oporám svetového burzového a hospodárskeho napredovania.
Vynára sa teda myšlienka, či zníženie burzovej hodnoty počítačových spoločností, ktoré sa podieľajú na prevratnom rozvoji strojovej inteligencie a ktorých cenné papiere z tohto smeru už istý čas získavajú najvýraznejšie zisky, nepredstavuje len bežné ochladenie nadmerne rozpálenej oblasti. Takáto úvaha je plne oprávnená vzhľadom na dejinné poučenia z iných oblastí, ktoré svojho času tiež boli hlavnými prvkami rastu, no neskôr zažili prudký pád, čo spôsobilo vkladateľom obrovské peňažné straty.
Zopakuje sa príbeh internetovej mánie z konca 90. rokov?
Najprv treba zdôrazniť, že rozpoznanie akéhokoľvek neprimeraného ocenenia na burze prichádza vždy až po jeho vrchole. Žiaden odborník nedokáže s istotou označiť prehnanú cenovú úroveň v čase jej vytvárania. Povedané jednoduchšie, keď trhy stúpajú, za väčšinou tohto pohybu vidíme podložené hospodárske činitele. Navyše, keby jestvoval spôsob rozlíšenia medzi precenením a oprávneným vzostupom, každý by vkladal peniaze iba "rozumne" a žiadna cenová nerovnováha by nevznikla. Preto jedinou záštitou je pýtať sa "Prechádzame už obdobím prílišného nadšenia pre počítačové riešenia, alebo sme len na počiatku zásadného prelomového javu?".
Preskúmajme podobnosti s cenovou odchýlkou na burzách počas rokov 1996 až 2001, známou ako "bublina dot-com". V tomto čase viedlo rozširovanie výpočtových zariadení a internetového priestoru k pomerne oprávnenému presvedčeniu, že táto oblasť predstavuje rozhodujúci prvok budúceho hospodárskeho rozvoja. Prví vkladatelia do technických cenných papierov mali preto výraznú možnosť dosiahnuť zhodnotenie svojich vložených prostriedkov. Pochopiteľne, najmä v prvom období išlo o veľmi riskantné umiestnenie zdrojov, ale postupne sa do oblasti zapájalo stále viac účastníkov trhu presvedčených o nezvratnosti tohto smeru. Táto počítačová mánia však v roku 2001 vyústila do zrútenia, ktoré viedlo k poklesu hlavného ukazovateľa newyorskej burzy o približne tretinu, zatiaľ čo technicky zameraný Nasdaq zaznamenal pokles až o tri štvrtiny. Treba spomenúť, že v danom období už americké hospodárstvo smerovalo k spomaleniu a konečným podnetom pre výrazný pokles burzového trhu bol bezprecedentný útok vražedných skupín v dejinách Spojených štátov -- zničenie Svetového obchodného strediska v New Yorku.
Tempo nárastu hodnoty cenných papierov z pohľadu dlhodobého vývoja
Pri prvotnom hodnotení sa dnešný stav javí odlišne od obdobia spred štvrťstoročia a nevykazuje znaky chvíle bezprostredne pred spľasnutím internetovej bubliny. Myšlienkové technológie sa nachádzajú ešte len v počiatočnom stupni vývoja a zároveň nejestvujú náznaky napovedajúce, že by hospodárstvo USA zo základných príčin smerovalo k poklesu. Je však na mieste zachovať obozretnosť, a to hlavne kvôli činiteľu Trump, ale aj vzhľadom na skutočnosť, že hodnota akcií počítačových spoločností v posledných rokoch zaznamenala nevídaný vzostup. V súčasnom prúde okolo myšlienkových systémov možno preto badať isté známky cenového nadhodnotenia. Z iného uhla pohľadu však potenciál týchto nových vynálezov pre zlepšenie hospodárskych postupov skôr naznačuje nástup zásadnej premeny. Hlavnou otázkou zostáva, či rýchlosť zhodnocovania akcií nebude výrazne prevyšovať skutočný podnikateľský účinok tejto zmeny.