Zatiaľ sa politická neistota v Nemecku a Francúzsku na finančných trhoch neprejavila. Práve naopak, tie lámu rekordy

Nemecký index DAX pokoril prvýkrát hranicu 20-tisíc bodov, STOXX600 rástol 6 dní po sebe. Index zatiaľ krízu nepociťujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Politická scéna v Európe bola v roku 2024 charakteristická výraznou krízou. Dve kľúčové ekonomiky Európskej únie sa dostali do vážnych problémov – v novembri padla nemecká vláda, po ktorej nasledovalo vyslovenie nedôvery francúzskemu premiérovi. Hlavné spory sa točili okolo otázok štátneho rozpočtu a pretrvávajúcej ekonomickej stagnácie. Napriek týmto problémom niektoré akciové trhy dosiahli rekordné hodnoty, čo ukazuje, že finančné trhy nie vždy zohľadňujú všetky riziká.

Francúzsko: Prvé vyslovenie nedôvery premiérovi po šesťdesiatich rokoch

Francúzsky premiér Michel Barnier stratil podporu parlamentu, keď opozičné strany vyvolali hlasovanie o dôvere po jeho rozhodnutí presadiť rozpočet na rok 2025 bez schválenia zákonodarcov. Rozpočtové otázky sa stali ústredným bodom napätia, keďže deficit verejných financií vo Francúzsku presiahol hranicu 3 % HDP, ktorú musia krajiny eurozóny dodržiavať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Barnier navrhoval znížiť deficit o 60 miliárd eur do roku 2025, no čelil opozícii zo strany krajne pravicového Národného združenia Marine Le Penovej a ľavicovej koalície Nový ľudový front. Politická kríza má svoje korene v predčasných voľbách v lete 2024, po ktorých sa očakávalo víťazstvo krajnej pravice. Napokon však vládu zostavila strana prezidenta Emmanuela Macrona s podporou socialistov. Paradoxne, práve socialisti sa neskôr spojili s Le Penovou pri hlasovaní o nedôvere. Macron teraz čelí úlohe vymenovať nového premiéra, ktorého prioritou bude pripraviť rozpočet schopný získať podporu parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapivá reakcia trhov na pád vlády

Akciový index CAC 40 prekvapivo reagoval na politickú krízu rastom a 6. decembra dosiahol takmer mesačné maximum. Tento jav sa dá vysvetliť očakávaním stabilizácie po zostavení novej vlády, ako aj tým, že trhy už pád vlády predpokladali. Naopak, v júni, keď boli vyhlásené predčasné voľby, trhy reagovali negatívne.

K pozitívnemu sentimentu na trhoch prispeli vyjadrenia Marine Le Penovej, ktorá deklarovala, že odvolanie prezidenta Macrona nie je v pláne a že nový rozpočet by mohol byť schválený v priebehu niekoľkých týždňov. Napriek tomu pretrvávajúca politická neistota zvyšuje riziko francúzskych aktív, čo môže odradiť investorov od financovania vládnych projektov. Tento pozitívny vývoj na trhoch tak môže byť iba krátkodobý.

SkryťVypnúť reklamu

Optimizmus sa prejavil aj na paneurópskom indexe STOXX 600, ktorý 5. decembra dosiahol svoje mesačné maximum a už šiesty deň po sebe vykázal pozitívny vývoj. Najsilnejšie zisky dosiahli bankové akcie, predovšetkým francúzske banky, ktoré ťažili zo zvýšenej aktivity počas predvianočného nákupného obdobia.

Francuzsky index CAC40 na rekordnych cislach
Francuzsky index CAC40 na rekordnych cislach (zdroj: Zdroj: investing; Analýza: David Matulay - InvestingFox)

Europsky index STOXX600 zaknihoval sest dni po sebe rast
Europsky index STOXX600 zaknihoval sest dni po sebe rast (zdroj: Zdroj: investing; Analýza: David Matulay - InvestingFox)

Politická nestabilita zasiahla aj Nemecko

Nemecko, najvýznamnejšia ekonomika Európy, sa pred niekoľkými týždňami ocitlo v politickom chaose. Vláda sa rozpadla po tom, čo kancelár Olaf Scholz, odvolal ministra financií v dôsledku sporov o pláne na oživenie nemeckého hospodárstva, ktoré sa už dva roky nachádza v útlme. Tento nepopulárny krok vyvolal nesúhlas medzi koaličnými partnermi a spôsobil politickú krízu. Na 16. decembra je naplánované hlasovanie o dôvere vláde, ktoré by mohlo otvoriť cestu k predčasným voľbám.

SkryťVypnúť reklamu

Neistotu navyše prehlbujú nepriaznivé hospodárske prognózy. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) upravila odhad rastu nemeckej ekonomiky na budúci rok zo 1,1 % na 0,7 %. Tento pokles odhadu je výsledkom domácich problémov, ale aj obáv zo zvýšených colných poplatkov, ktoré by mohla zaviesť nová administratíva Donalda Trumpa, čo by vážne zasiahlo nemecký export.

DAX na historickom maxime

Napriek pretrvávajúcej politickej a ekonomickej neistote dosiahol nemecký akciový index DAX 3. decembra historický rekord, keď prvýkrát prekročil hranicu 20-tisíc bodov. Hlavnými ťahúňmi rastu boli sektory maloobchodu, dopravy, logistiky a potravinárstva. K tomuto výsledku prispel predvianočný nákupný ošiaľ, ktorý odštartoval počas výpredajov na Black Friday.

Medzi najúspešnejšie spoločnosti v indexe DAX sa zaradil Siemens Energy, ktorého akcie dosiahli nové rekordy. Pozitívne vyhliadky spoločnosti prilákali záujem inštitucionálnych investorov, čo výrazne zvýšilo dôveru na trhu a podporilo rast jej hodnoty.

Nemecky index DAX pokoril hranicu 20-tisic bodov
Nemecky index DAX pokoril hranicu 20-tisic bodov (zdroj: Zdroj: investing; Analýza: David Matulay - InvestingFox)

Siemens Energy s dobrymi vysledkami
Siemens Energy s dobrymi vysledkami (zdroj: Zdroj: investing; Analýza: David Matulay - InvestingFox)

Krátkodobá stabilita, no budúcnosť je neistá

Udalosti vo Francúzsku a Nemecku majú zásadný vplyv na politický a ekonomický vývoj v Európe. Predčasné voľby a neisté hospodárske prognózy vytvárajú napätie, ktoré môže ovplyvniť nielen vnútroštátne trhy oboch krajín, ale aj celkovú ekonomickú stabilitu regiónu.

Aj keď trhy reagovali na pád francúzskej vlády optimisticky a nemecký index DAX dosiahol nové historické maximum, tieto ukazovatele odrážajú skôr dočasnú stabilitu. Dlhodobé investičné vyhliadky zostávajú nejasné a budú závisieť od opatrení, ktoré prijmú politickí lídri v Paríži a Berlíne. Tieto kroky môžu mať zásadný dopad na dôveru investorov v celej Európe.

David Matulay

David Matulay

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôsobím ako analytik InvestingFox. Do tejto spoločnosti som nastúpil v roku 2023 ako vedúci oddelenia dealingu a portfólio manažér. Predtým som získal tri roky skúsenosti ako finančný analytik v spoločnosti Advena Hedge Fund. Vyštudoval som Priemyselnú informatiku na SPŠ a Financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V súčasnosti študujem Medzinárodné a diplomatické štúdiá na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe. Zoznam autorových rubrík:  Investovanie

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu