Je kandidát Pavol Hrušovský kandidátom pravice alebo súčasťou dohody so SMERom?
2004 - Kukanov odkaz
Pravica si tento test už raz vyskúšala s Eduardom Kukanom v prezidentských voľbách 2004. A vtedy jej pravicoví voliči dali jasne najavo, že ani riziko druhého kola Gašparovič/Mečiar ich nedonúti voliť menšie zlo.
Takmer 440 tisíc voličov volilo Eduarda Kukana v prvom kole (v roku 2002 získala pravica viac ako 1,2 milióna hlasov, pričom SDKÚ získalo takmer 440 tisíc).
Bol to zároveň odkaz pravici, nech sa do budúcna dohodne na lepšom spoločnom kandidátovi, ktorý vyhovie náročnému pravicovému voličovi.
Je to teda nepochopenie odkazu? Strata pamäte? Alebo dohodnutá taktika?
2014 - Fico potrebuje k víťazstvu jednu z dvoch podmienok
Robert Fico vyhrá prezidentské voľby v roku 2014 len ak bude nízka účasť alebo slabý protikandidát v druhom kole.
Prvá podmienka je náročná a vyžaduje si vytvorenie dostatočnej frustrácie pravicového voliča zo súčasnej pravice. Tak, aby bol zo súčasného stavu demotivovaný natoľko, že nepôjde voliť.
Druhá podmienka môže byť jednoduchšia - dohodnúť sa s časťou politického spektra na nezvoliteľnom kandidátovi.
2006 - KDH pôjde do Vlády so SMERom?
V roku 2006 po parlamentných voľbách prebiehali dlhé a náročné diskusie o tom, kto pôjde so SMERom do Vlády. KDH vtedy viedol Pavol Hrusovský, a tak ako napísal vtedajší podpredseda KDH, Vladimír Palko: "Pavol Hrušovský vystupoval tak, aby bolo zrejmé, že Smer by bol pre KDH prijateľným partnerom.... Predseda Pavol Hrušovský nechcel ísť do televíznej debaty a požiadal Palka, aby išiel on..... Keď sa už malo v KDH hlasovať, zistili, že predseda nehodlá sformulovať jasnú otázku. ....Napokon dal predseda hlasovať o tom, či idú rokovať so Smerom o vytvorení vládnej koalície Smer, KDH a SMK. Za boli Hrušovský, Brocka, Fronc, Přidal a Šimko a Bobula, proti boli Palko, Lipšic, Mikloško, Bauer a Minárik. Návrh teda prešiel."
Rovnaký fakt potvrdil podľa WikiLeaks vtedajśí diplomat vo svojej depeši po stretnutí s Pavlom Hrušovským.
2016 - Voľby do NRSR, kedy SMER bude vytvárať koalíciu
Kedže preferencie SMERu začnú klesať bez ohľadu na to, kto sa v roku 2014 stane prezidentom, je nutné už teraz rozmýšlať ako hrať hru Parlamentné voľby 2016 - s kým do koalície? Za ostatné storočie vyhráva v politike na Slovensku ten, kto zastáva 2 z 3 postojov: národne, sociálne a kresťansky. SMER-SD má prvé dva, KDH všetky tri. Takže tandem SMER-SD a KDH (áno KDH v závese) je veľmi pravdepodobný.