Celému svetu sa zatajil dych keď začiatkom roka 2022 ruSSký prezident Putin zavelil k útoku a poslal výsadkové jednotky obsadiť Kyjiv. Mal predstavu ako zaujať kľúčové pozície a očakával, že Ukrajinci sa za pár dní zosypú zosypú. Návod bol spracovaný a publikovaný na RIA Novosti ( https://ria.ru/20220403/ukraina-1781469605.html ). Pri zastaralej Ukrajinskej výzbroji a množstve proruSSky orientovaných obyvateľov to na začiatku skutočne vyzeralo stratené. Stratené až kým sa neukázalo, že Ukrajinci majú gule a nevidia dôvod prečo by si mali nechať zničiť svoju vlasť a mali sa dať ruSSmi vyzabíjať .
Odvtedy sa všetci sa dozvedeli, že ruSSké bohatierstvo a ruSSká výzbroj nie je to pravé orechové. Irpiň, Buča resp. iné miesta o tom svedčia - kam mužíci vkročili tam nechávali za sebou zmasakrovaných Ukrajinských civilistov ale na druhej strane kam poslali tanky tak tam mnohé končili bez veže.
O tom, že do veľkej miery sa vojna na Ukrajine stane vojnou dronov sa začalo hovoriť už skoro po začiatku invázie. Vtedy žal slávu turecký Bayraktar. Po Európe a Kanade sa organizovali na jeho kúpu zbierky a aj novinár Martin Ledienfrost navrhol Slovákom podobný postup. Idea však zapadla.

Odvtedy sa úloha bezpilotných strojov len a len zvýšila. Ukrajinci pomocou dronov zameriavajú a ničia ruSSké pozície , ktoré sú na dohľad ale i ďaleko za frontovou líniou. Dôležité sú teda pozorovacie drony, ktoré sledujú nepriateľa a sú vlastne očami delostrelectva. Vďaka pohľadu z výšky nájde operátor na línii styku nepriateľský cieľ a poskytne dáta pre presný zásah delostrelectva. Bum. Keďže munícia je v Ukrajinskej armáde nedostatkovým tovarom musia vojaci ňou šetriť a teda presné informácie o pozícii nepriateľov sú na nezaplatenie.
Drony boli kľúčové napríklad pri slávnej operácii na rieke Siverskyj Donec kde Ukrajinské delostrelectvo po dodaní presných koordinátov rozstrielalo okolo sedemdesiat ruSSkých vozidiel. Ak by neboli bezpilotné prostriedky bývali vo vzduchu nik by sa o pokuse prekročiť rieku nebol dozvedel.

Každopádne teda či pre obranu alebo pre útok potrebujú bojovníci vedieť kde sa nepriateľ ukýva- prípadne čo chystá. K tomu sú potrebné tiché drony schopné niesť potrebné technické vybavenie a mať dostatočný dolet i výdrž. Dnes je tiež zrejmé, že je potrebné veľa dronov nakoľko ich životnosť sa pohybuje v rozmedzí pár hodin až pár dní. Môžu no nemusia byť superšpičkové – musí ich však byť toľko, aby boli všade tam kde je ich treba.
Najjednoduchšie drony stoja od tisíc eur vyššie. Napríklad jeden z najpoužívanejších DJI Mavic je možné kúpiť na Slovensku v cene povedzme okolo dvoch tisíc eur. Vyspelejšie stoja rádovo viac - aj desaťtisíce eur. Potešiteľné je, že Ukrajinská administratíva si uvedomila dôležitosť tejto techniky a nedávno bolo znížené clo, dane a vlastne predpisy upravujúce dovoz.

V týchto dňoch sa končí na Doniu.sk zbierka na letku prieskumných dronov . Navštívte ju a uvážte či a ako aj Vy môžete prispieť k mieru na Ukrajine.
Dnes Ukrajinci, zajtra svet Vám budú vďační !!!