Peticia Za zdrave nočné osvetlenie oslovila Bratislavčanov

V článku "Svetelný smog zasahuje až do Brna" je pekne popísaný problém, ktorý trápi Bratislavčanov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V dnešnej SME je v článku "Svetelný smog zasahuje až do Brna" popísaný aktuálny problém trápiaci Bratislavčanov - najmä tých, ktorým verejné osvetlenie svieti celú noc do spálne. Stanovisko pani Schmuckovej z Magistrátu: " Ak osvetlenie obyvateľov ruší a majú pocit , že im príliš osvetľujú byt alebo dom môžu poslať svoj podnet na osvetlenie@bratislava.sk a po jeho vyhodnotení sa naši pracovníci snažia nájsť vhodné riešenie" je vhodné akurát pre tých čo seno žerú. Nik sa nesnaží ...

Problematike sme sa venovali v petícii

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

https://www.peticie.com/zdrave_nocne_osvetlenie_bratislavy

kde sa píše:

   "Primátor Matúš Vallo, Magistrát hlavného mesta SR  Bratislavy a Metropolitný inštitút sa rozhodli zaútočiť na zdravie Bratislavčanov celoplošnou výmenou svetelných zdrojov za zdraviu škodlivé LEDkové osvetlovacie telesá. Tieto vyžarujú pre noc neprirodzené  biele svetlo, veľmi vysokej intenzity, ktoré poškodzuje ľudský organizmus. Okrem nevhodného spektrálneho zloženia (teploty 4000 Kelvinov pricom obsahuje aj intezívnu modrú zložku) emitovaného svetla Magistrát nasadzuje žiariče, ktoré nemajú obmedzený kúžel vyžarovania a tieto zdroje pri výkone ca 10000 Lm svietia priamo do izieb obyvateľov. V noci v podstate vytvárajú v bytoch denné svetelné podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

   Už pomerne malé množstvo modrej zložky svetla pred spanim a v noci dokáže narušiť ľudský cirkadiánny rytmus - teda vnútorné biologické hodinky človeka. Negatívny vplyv modrého svetla je rozsiahly, zasahuje do všetkých oblastí a jeho dôsledky, tie sú v niektorých prípadoch až fatálne.

    Biele svetlo v uliciach Bratislavy má teda nielen schopnosť narušiť biorytmus obyvateľov mesta, ale je vyslovene zdraviu škodlivé. Niektoré citlivé druhy živočíchov a hmyzu v Bratislave budú vymierať, ak už nevymreli, a ľudia v Bratislave budú viac trpieť civilizačnými chorobami.

   Na zavádzaní závadného osvetlenia sa podieľala aj spoločnosť Deloitte pochybným poradenstvom.

SkryťVypnúť reklamu

   Na realizáciu tohto dolózneho cieľa má byť alebo bola dokonca vytvorená špecialna mestská organizácia "Technické siete Bratislavy" - teda Bratislavčania si majú zo svojích daní platiť poškodzovanie svojho zdravia.

   Žiadame, aby bol okamžite ukončený útok na zdravie a životy Bratislavčanov a prestalo sa s inštalovaním závadných svetelených zdrojov nočného osvetlenia na Bratislavských uliciach alebo zabezpečila sa ich obmedzenie/ vypínanie na dobu nočného kľudu (22:00-05:00). Súčasne žiadame, aby bez zbytočného omeškania sa zabezpečila výmena už nainštalovaných žiaričov napríklad na Dúbravsko Karloveskej radiale alebo na Americkom námestí alebo na Šancovej či Vajnorskej i Landererovej ul. (a inde) za zdroje s oranžovým svetlom teplotou pod 2000/ 1800  Kelvinov - CRI 70-80, ohraničeným kuželom vyžarovania len na vozovku pri kandelábri ako v horizontalnej tak aj vertikalnej osi a zníženým svetelný tokom na úroveň sodíkových výbojok. "

SkryťVypnúť reklamu

 

Vážení čitatelia pokiaľ teda máte aj vy problém s verejným osvetlením a pociťujete ho ako rušivé neváhajte - pridajte sa k ostatným - na petícii:

https://www.peticie.com/zdrave_nocne_osvetlenie_bratislavy

    Každý má právo na zdravý spánok!

Ivan Matušík

Ivan Matušík

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Manager a niekedy aj aktivista, napríklad: https://www.peticie.com/odhlunenie_mota_lafranconi_a_priahlej_dialnice Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu