Android vs iOS - zastavte to šialenstvo!

Písmo: A- | A+

Pre mňa, ako technologického nadšenca, nie je nič tak frustrujúce, ako dostať sa do diskusie (rozumej hádky) medzi dvomi fanušíkovskými tábormi - Android a iOS. Už dávno pomynul ten čas, keď sa hovorilo, že Android iba kopíruje Apple a že ich systém je škaredý či pomalý. Oba systémy sa neustále vyvíjajú a to, čo platilo pred pár mesiacmi dnes už platiť nemusí (aj keď v jednom prípade platí aj to, čo platilo pred pár rokmi...). Preto si dnes konečne ujasnime, ako to v skutočnosti je s tými operačnými systémami a či je pravda to, čo vám tvrdí zarytý jabĺčkár, ktorý Android videl iba na obrázku.

Ktorý je teda lepší?

Ak ste si mysleli, že vás tu budem nudiť siahodlhým porovnávaním dvoch rozdielnych systémov a vytyčovaním kvalít jedného či druhého, ste na omyle. To, čo sa teraz chystám oznámiť, možno navždy zmení váš svet - ANI JEDEN NIE JE LEPŠÍ! Ani neviem, kde začať s opisom toho, ako neskutočne sa mýli väčšina zástancov jednej či druhej strany. Skúsim to stručne - všetko je to otázka voľby. Áno, je to tak. Ak si vyberiete iPhone, pretože sa vám páči viac alebo sa viacej stotožňujete s ekosystémom Apple, je to vaša slobodná voľba. Budete čerpať výhody tej platformy a prídete o výhody druhej. A tak to funguje aj opačne. Je to možno šokujúce, no ani Android a ani iOS nie sú najlepší vo všetkom, každý má svoje silné stránky ako aj svoje slabiny. Preto je to naozaj všetko ale všetko iba otázka toho, čo ste ochotní obetovať, prípadne bez čoho si svoj smartfón predstaviť nedokážete.

Prečo existuje táto vojna?

Keď je vysvetlenie tohoto obrovského sporu s priam globálnym dosahom také primitívne, tak prečo stále existujú siahodlhé diskusie všade na internete, kde si predstavitelia jednotlivých strán hrozia dobre že nie fyzickým napadnutím, pokiaľ druhá strana neprizná, že sa mýli? Ide totiž práve o vývoj Androidu v posledných niekoľkých rokoch. Napriek tomu, že som naozaj od srdca fanúšikom zeleného robota a hoci som mal príliš málo rokov v dobe, keď vyšiel prvý iPhone, tak podľa množstva článkov a videí, ktoré túto tematiku rozoberajú, mi je jasné, že v tej dobe bol iOS naozaj popredu a jediný dôvod, prečo takmer všetci nemali iPhone bola jeho cena.

Dnes je ale situácia iná - Android už dobehol iOS, v mnohých smeroch ho predbehol, no pre každý kladný bod Androidu sa nájde kladný bod pre druhú platformu. Tvrdenia, že android seká, aplikácie na ňom nefungujú a podobné veci môže povedať naozaj iba niekto, kto naposledy videl Android vo verzii 2.3 na nejakom podradnom telefóne najnižšej triedy. A práve táto nevedomosť, resp. často zlá predchádzajúca skúsenosť spôsobuje najväčšie nedrozumenia. Keď sa niekto, kto si pred tromi rokmi kúpil telefón s Androidom rozhodol prejsť po pár mesiacoch na iPhone, začne rozkrikovať, aký je Android zlý, neberte ho vážne. Je logické, že jeho zlé skúsenosti so softwérom, ktorý sa za tie tri roky dostal na neporovnateľne vyššiu úroveň, sa mu len tak ľahko vyvrátiť nedajú, no platí to aj opačne. Málokto totiž používa alebo sa vôbec zaujíma o tú druhú platformu v čase, keď používa svoj mobil. Všetok záujem vznikne iba v čase, keď sa chystáme mobil vymeniť a za tie dva roky, čo sme ho nosili vo vrecku, sa celý priemysel posunie zakaždým o kilometre dopredu.

Hardwér a softwér sú dve rozdielne veci!

Druhý dôležitý dôvod, prečo tieto diskusie často vznikajú, je ten, že ľudia stotožňujú iOS a Apple. A robia tak právom, žiaden iný výrobca na svojich zariadeniach nemá, no napriek tomu iOS a Apple nie je to samé. Preto keď niekto povie, že má rád iOS kvôli dobrému fotoaparátu, tuhne mi krv v žilách. A to nie len preto, že je to z technologického hladiska blbosť, ale aj preto, pretože existuje množstvo androidov, ktoré sa vo fotograovaní iPhonu minimálne vyrovnajú. Nehovoriac o zariadeniach s Windows Phone, ale o tom potom... Aby som ale neznel príliš zaujato, áno, najnovší iPhone je naozaj krásne zariadenie, hardwér je na vysokej úrovni, fotoaparát je skvelý. To však neznamená, že neexistujú zariadenia s Androidom, ktoré majú lepší hardwér a lepší fotoaparát. A okrem toho, vôbec to do tejto diskusie nepatrí, pretože porovnávať jeden iPhone s nekonečným radom zariadení s druhým operačným systémom je samo o sebe nonsens.

A prečo to sem všetko vlastne píšem? Pretože naozaj ostanem často priam zarazený tým, aké neskutočné dôvody ľudia uvádzajú na kritiku jednej či druhej strany. Sám som sa často do takých súbojov púšťal, všemožne som zastával Android a tvrdil si svoje hlava-nehlava. Až kým som si neuvedomil, že každá minca má dve strany. A najmä dnes, keď obe platformy už majú svoju zákaznícku klientelu a namiesto inovatívnych riešení si skôr udržujú svoj štandard, čím sa akurát dobiehajú a v pár prípadoch mierne predbiehajú či zaostávajú. Ale o tom to celé je, aby si každý mohol vybrať, čo najviac vyhovuje JEMU. Každý z nás má iné nároky, iné potreby a v neposlednom rade iné možnosti. Preto si nabudúce radšej dvakrát rozmyslite, keď sa budete chystať kritizovať druhú stranu. Ani ten váš telefón totiž nedokáže úplne všetko.

Skryť Zatvoriť reklamu