Smartfón či tablet? (alebo oboje?)

Písmo: A- | A+

Nedávno som sa pristavil pri jednom príspevku na sociálnej sieti, v ktorom si autor lámal hlavu nad tým, či je v dnešnej dobe potrebné vlastniť smartfón aj tablet zároveň. Až po chvíli som si uvedomil, aká je to vlastne náročná otázka - naozaj potrebujeme mať pri sebe DVE mobilné zariadenia? A ak nebudeme nosiť tablet stále so sebou, nestačí nám náš mobil a na ostatnú prácu počítač? Môžeme prípadne náš laptop úplne nahradiť tabletom?

Tabletový boom je v plnom prúde - prejdite k inému operátorovi a dostanete tablet za 1€! Alebo si stačí predĺžiť paušál a tablet dostanete zadarmo. Prípadne si kúpte v elektro obchode nový televízor a tablet dostanete ako darček. Tablety, tablety, všade samé tablety... Čo ale tablet znamená pre bežného používateľa a má vôbec zmysel vlastniť tablet keď už máme inteligentný telefón, ktorý má často aj viac funkcií, ako taký tablet? Otázka je to vskutku záľudná, no odpoveď nie je nečakaná - všetko záleží iba na Vás! Ako ale zistiť, či sa oplatí invesovať niekoľko stoviek eur do "tabletky", sa pokúsim objasniť nižšie.

Som vôbec fanúšikom mobilných technológií?

Spôsob, akým využívame mobilné zariadenia je u každého z nás jedinečný. Každý máme iné potreby, iné povinnosti, iné záľuby. Ak patríte medzi tých, ktorí používajú svoj telefón iba na telefonovanie či sms-kovanie, sociálne siete sú vám cudzie a na prehliadanie internetu využívate iba počítač, existuje reálna šanca, že tablet by u vás zapadol prachom. Vymeniť dlhoročného spoločníka s klávesnicou a myškou sediaceho na vašom stole za oveľa menšie zariadenie s jedným či dvomi tlačidlami môže byť pre niekoho naozaj nepredstaviteľným skutkom. A niet sa čomu čudovať, najmä tí, ktorí technológie vo všeobecnosti neobľubujú asi nebudú mať radosť z ďalšieho zariadenia, ktoré sa bude treba naučiť ovládať a ktoré bude spôsobovať len ďalšie vrásky. Ak patríte do tejto skupiny ľudí, asi ani nemusíte čítať ďalej. Iba ak by ste chceli nájsť jednoduchšiu cestu ako konzumovať multimediálny obsah, ostať v kontakte s priateľmi a rodinou a pri tom všetkom mať svoje drahocenne digitálne vlastníctvo stále vo vašej taške bez toho, aby vám pri prenášaní hrozila skolióza.

Mám smartfón, aktívne ho používam. Čo extra mi môže dať tablet?

Ak patríte medzi tých, ktorí sa na svoje telefóny naozaj spoliehajú, denne ich vybíjajú takmer na nulu, alebo veľa cestujú, tak je možné, že tablet je práve pre vás. V prvom rade existuje množstvo aktivít, ktoré sa vykonávajú oveľa pohodlnejšie s tabletom než so smartfónom. Prehliadanie webu, sociálnych sietí, pozeranie videí či filmov, čítanie kníh či prezeranie dokumentov, to všetko oceníte oveľa viac na 7 či 10-palcovej obrazovke, ako na "maličkom" displeji vášho mobilu. Okrem toho tým predĺžite životnosť batérie vo vašom smartfóne a to sa môže v mnohých situáciach hodiť. Vždy je výhodnejšie mať vybitý tablet a nabitý telefón ako opačne.

Prečo vlastniť notebook zároveň s tabletom?

Toto je jedna z otázok, na ktorú si každý musí odpovedať sám. Pre niekoho je notebook postačujúci. Okrem toho, že internetové stránky sú vytvárané práve pre prehliadanie na počítačoch, práca s dokumentmi, fotografiami alebo čímkoľvek iným je väčšinou pohodlnejšia práve na počítači. Je to logické, keďže množstvo mobilných aplikácií je vlastne iba optimalizovanou verziou pre malý dotykový displej, často s obmedzenými funkciami. Aká je teda výhoda tabletu? Je ich hneď niekoľko - prenosnosť, praktickosť či životnosť batérie. O tom, že je lepšie mať v taške 400-gramový tablet ako 2,5-kilogramový počítač asi netreba ani hovoriť. Viem, môžte mi odporovať v tom, že moderné ultrabooky sú oveľa lahšie a batéria im vydrží tiež niekoľkonásobne dlhšie, ako v bežnom laptope. Ak ale nevlastníte jeden z týchto štíhlych a ľahkých elegánov, tablet si u vás miesto určite nájde. Bez ohľadu na to, kam idete, či cestujete dlho alebo krátko, tablet môžete mať vždy po ruke, môže byť stále zapnutý, môžete ho ovládať aj postojačky a niekedy aj jednou rukou. Na náročnejšiu prácu či pozeranie filmov však bude stále lepší notebook, pri ktorom oceníte väčší displej či rozmernejšiu klávesnicu. A keď už sme pri tom, dá sa nahradiť notebook tabletom?

Opäť je to len a len otázka osobných preferencií. Poznám ľudí, ktorí by to nikdy nedokázali a ja patrím medzi nich. Práca sa tabuľkami, wordovskými dokumentami či pozeranie filmov je pre mňa mnohonásobne pohodlnejšie za plnokrvným počítačom. Akonáhle sa ale chcem pozrieť na Facebook, napísať nejaký krátky mail či pozrieť video, automaticky siaham po tablete. Určite ale existuje spôsob, ako tieto aktivity pokryť jedným zariadením, automaticky to však ide na úkor pohodlnosti minimálne v jednom smere. Existuje množstvo prídavných klávesníc k tabletom, pomocou ktorých získate nástroj na písanie a môžete tak nahradiť počítač pri veľkej časti vašich aktivít. K niektorým tabletom sa dokonca dá pripojiť aj myš, čím získate ďalší stupeň pohodlia. Na druhej strane, dnes existujú laptopy s dotykovou obrazovkou, ktoré sa dajú takým či onakým spôsobom používať aj ako tablet (otočíte obrazovku o 360° alebo oddelíte obrazovku od klávesnice). Tuto to však ide na úkor veľkosti. Zlatá stredná cesta medzi 14-15" počítačom a 7-10" tabletom je podľa výrobcov niekde na úrovni 11-13". To ale môže slúžiť presne opačnému účelu - na pozeranie filmov, úpravu dokumentov a prácu môže byť takáto obrazovka malá, na surfovanie po internete a sociálnych sieťach je takéto zariadenie zas zbytočne veľké a najmä ťažké. Preto záleží iba na vás, či obetujete istú časť pohodlia a skĺbite tieto dve zariadenia do jedného. Je to však na 100% možné, vývoj technológií je úžasná vec a hoci nie vždy všetko funguje bezchybne, aspoň máme možnosť si vysúšať niečo, čo bolo pred pár rokmi iba akousi sci-fi predstavou.

Cena...

A sme opäť pri starom dobrom slovenskom probléme. Kde na to vziať peniaze? Ak sa necháte inšpirovať predchádzajúcimi radami o tablete, ktorý sa dá pretransformovať na notebook, síce ušetríte na tom, že nemusíte kupovať dve zariadenia, no okrem očividných kvalitatívnych nedostatkov takéhoto zariadenia si pripravte aj peknú kôpku eur, keďže takéto prémiové produkty su oveľa drahšie ako bežný notebook. Ak sa rozhodnete pre samostatný tablet s veľkosťou 7", tak určite nájdete niečo s cenovkou okolo 100€, čo na občasné používanie bude postačovať. Za 150-200€ ale získate zariadenie, ktoré budete používať radi a na ktoré sa môžete spoľahnúť. Ak by ste chceli niečo väčšie s displejom s uhlopriečkou okolo 10", cena, prirodzene, stúpa. Najdrahšie modely nájdete za cenu bežného herného počítača, ktorá sa blíži k 1000€. Preto je iba na vás, či a koľko chcete investovať do ďalšieho zariadenia.

Zhrnutie

Dnes je na trhu také množstvo výrobkov každého druhu, že vybrať jeden konkrétny a povedať o ňom, že je najlepší, je nemožné. Každý má iné potreby, je ochotný investovať inú sumu a očakáva rozdielne veci. V zásade sa dá povedať, že ak aj vlastníte smartfón a rozmýšľate, či by ste využili aj tablet, tak skúste zistiť, či sa niekedy pristihnete pri to, ako si želáte, aby mal váš telefón väčší displej alebo naopak, aby ste mohli svoj počítač prenášať jednoduchšie aj za cenu toho, že by sa rozmery obrazovky zmenšili. Ak si viete predstaviť svoj život s takýmto zariadením, určite sa vám tablet zíde. Okrem toho, ak sú vám technológie ukradnuté a zaujímate sa skôr o váš image, tiež je rozumné zvážiť kúpu tabletu. Momentálne to totiž "letí" a mať tablet je rovnako "cool", ako bolo pred pár rokmi vlastniť iPhone. Samozrejme, toto by nemal byť primárny dôvod na kúpu zariadenia s cenou niekoľko sto eur, no opak býva často pravdou.

Ak by ste mali akékoľvek otázky či pripomienky, privítam akúkoľvek kritiku a zodpoviem všetky otázky týkajúce sa tejto témy. Môžte napísať do komentárov alebo priamo na moju mailovú adresu prostredníctvom odkazu autorovi.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu