Pakoštane sa nachádza na chorvátskom pobreží, približne 30km južne od prístavného mesta Zadar. Dalo by sa povedať že Pakoštane je trocha v tieni svojho suseda, väčšieho mesta, Biogradu. Avšak Biograd ma vôbec neláka, jedine sme ho využili v tom, že je tam Turistické liečebné centrum.
Asi jeden kilometer od mesta je jedno z najväčších chorvátskych jazier, Vranské jazero, ktorého okolie je využívané hlavne na turistické trasy. Pri pohlade z pláže na otvorené more, sa Vám naskytne pohlad na mnoho ostrovov, ktoré tvoria veľký chorvátsky národny park s názvom Kornati. Je to veľmi často navštevované miesto, výlet je aj pekne drahý, ale aj napriek tomu je o to veľký záujem. Mňa však zaujal jeden z najmenších ostrovov patriacich Kornatám a okoliu, Vrgada. V poslednom čase pociťujem aj ja, že záujem o výlet na tento ostrov rapídne stúpa. A hneď Vám poviem aj prečo. Pretože je tam piesková pláž, ktorú len tak v Chorvátsku nenájdete. Mesto je zaujímavé aj svojim kostolom na jednom z vrchov, tam sa mi však šlapať nechcelo a radšej som sa išiel okúpať. Vrgada má aj jedno malé mestečko, kde žije asi 400 ľudí. V meste nejazdia autá, pretože sú tam úzke ulice. Ale ak si myslíte že je tam čerstvý a čistý vzduch, mýlite sa! Pach z rybárskych člnov a traktorov je fakt otrasný.
Centrum mesta Pakoštane vypĺňajú reštaurácie, zábavné podniky a obchody so suvenírmi. Pre tých, ktorý radi prezerajú pamiatky, je tu aj jeden pekný kostol. Môžem povedať že je pekný zvonka, za tie štyri roky som dovnútra ešte nevstúpil. Výber suvenírov je veľký, a najviac ma zaujli tričká s nápisom Pakoštane a erbom mesta. Stojí v prepočte 240 korún a aj som si ho kúpil. Čo sa týka obchodov, sú tu minimálne dve pekárne, ktoré majú celý deň čerstvé pečivo a nájdete tu aj potraviny s drogériou.
Domáci obyvatelia žijú skromne, a ešte stále obdivujú na každm rohu generála Anteho Gotovinu, ktorého odsúdili za vojnové zločiny. Mimochodom, Gotovina znamneá v preklade aj hotovosť, tak sa nečudujte ak vám na dialnici pri platení mýta nabehne na tabuli cena a pod tým napísane gotovina. Domáci veľmi radi predávajú svoje produkty popri cestách a sú schopný sa s vami dohodnúť na cene tak, ako nikde inde. Ale sú veľmi milý a ochotný vyhovieť vašim požiadavkám. Však, my sme ich živitelia.
Čo sa týka ubytovania, nečakajte štvorhviedičkový hotel s klimatizáciou. Sú tu apartmány a dva kempy. Musím povedať, že aj keď v hodnotení kempov hviezdičkami nie sú práve najvyššie, sú naozaj výborné. Máte moje slovo, slovo novinára :-). Musím vám povedať, že najhoršia práca pri stanovaní v Chorvátsku, je zatĺkanie kolíkov stanu do zeme. Zem je neskutočne tvrdá a preplnená kameňmi. Tak si radšej na stanovačku pribaľte aj jedny nervy.
Ako sa tam dostanem? Cesta je jednoduchá a hneď Vám ju vysvetlím, len Vás musím upozorniť na jednu vec. Nechoďte v sobotu!! Vtedy bývajú cesty neskutočne plné, sám som to zažil. Naozaj, kolóny dlhé desať kilometrov, hlavne pri Záhrebe a tuneloch Mala Kapela a Sveti Rok su naozaj k nevydržaniu. Takž k tej ceste, z Bratislavy pôjdete cez celé Maďarsko, cez mesto Szombathely až do Chorvátska. Tam sa v Čakovci napojíte na diaľnicu a to trafíte aj bez mapy.
Ak ste ešte neboli na dovolenke tak Vám odporúčam stráviť ju v Pakostane. Prajem príjemnú dovolenku!!